پمپ بنزین

مردودی دستگاه‌های اجرایی در زلزله تهران/ جای خالی فرهنگسازی و تدبیر مسئولین به شدت احساس شد

زلزله نه چندان قوی ۵٫۲ ریشتری تهران کافی بود تا به همه ثابت کند که آمادگی لازم برای چنین حوادث غیرمترقبه ای را نداریم و باید بیش از گذشته به فکر راهکارهایی برای رویارویی با بلایای طبیعی داشته باشیم.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین زلزله نه چندان قوی ۵٫۲ ریشتری تهران کافی بود تا به همه ثابت کند که آمادگی لازم برای چنین حوادث غیرمترقبه ای را نداریم و باید بیش از گذشته به فکر راهکارهایی برای رویارویی با بلایای طبیعی داشته باشیم.

در شرایطی که در بسیاری از شهرهای کشور زمین لرزه هایی کوچک و بزرگ رخ داده و کشور در وضعیت هشدار به سر می برد، زلزله ۵٫۲ ریشتری تهران و کرج ثابت کرد که در صورت بروز زمین لرزه هایی شدیدتر آمادگی لازم و کافی برای رویارویی با این دست بلایای طبیعی در بین مردم و مسئولین وجود ندارد.

برای اثبات این سخن کافی است نگاهی گذرا به اتفاقاتی که درست اندکی بعد از وقوع زلزله اخیر در تهران به وقوع پیوست، بیندازیم. سردرگمی در بین مردم و مسئولین کاملا مشهود بود، مردمی که بی هدف و بدون مقصد، هراسان به کوچه و خیابان ها ریخته و به دنبال راه فراری برای نجات خود و خانواده خود بودند و خیابان هایی که آن قدر خودرو در خود جای داده بودند که تقریبا تمام خیابان های شهر دارای ترافیک بسیار سنگین بود.

البته بدیهی است که مردم برای در امان ماندن از زلزله و برای حفظ جان خود به خارج از خانه های خود پناه ببرند اما این حرکت باید به صورت حساب شده و منطقی باشد چرا که در صورت تجمع افراد در مکان های نا ایمن که به وفور در گوشه و کنار شهرمان به چشم می خورد، امکان افزایش تلفات ناشی از زلزله وجود دارد.

مورد دیگری که در زلزله اخیر به چشم خورد، عدم آمادگی مراکز خدمت رسان به مردم از جمله پمپ بنزین ها بود، پمپ بنزین هایی که مملو از خودروهایی بود که مردم برای گرم نگه داشتن خود چندین ساعت موتور ماشین خود را روشن نگه داشته و سوخت بسیار زیادی را در این راه مصرف کرده بودند.

پمپ بنزین های سطح شهر یا با اتمام سوخت خود مواجه شده بودند و یا به دلیل کمبود سوخت تنها بنزین سوپر به خودروها ارائه می دادند.

در شرایطی که شاید با اندکی سختی دادن به خود در ساعات بعد از وقوع زلزله همچون استفاده از پتو و البسه گرم به جای روشن نگه داشتن موتور خودرو و آلودگی بیش از حد هوا، از وقوع این دست حوادث می شد به راحتی جلوگیری به عمل آورد.

در این بین شاید نقش مسئولین بیش از مردم پررنگ باشد، چرا که در شرایط کنونی و در حالی که خطری آن چنانی کشور را تهدید نمی کند لازم است با ارائه راهکارهای دقیق و حساب شده و اجرای مانورهای آزمایشی و شبیه سازی وقوع زلزله در سطح شهر، می توان آگاهی مردم در برابر بلایای طبیعی را افزایش داد.

 

همچنین اسماعیل صادق زاده فعال مدنی در یادداشتی نوشت: چند ماهی است که خبر زلزله در استان ها و شهرهای مختلف کشور به یکی از اخبار تکراری و روزمره تبدیل شده است. اما زلزله اخیر اشتهارد و احساس آن در استان تهران، واکنش های مختلفی را بهمراه داشت که با دقت و تامل بیشتری باید بدان پرداخت.

یکی از مسایل مهم که خود را به عیان نشان داد، پایین بودن سطح آگاهی های عمومی و خلاء وجود آموزش های شهروندی در این حوزه بود که از نتایج آن می توان به ترافیک شدید در تمامی معابر شهرهای استان تهران اشاره کرد.

هجوم یکباره چندصد هزار خودرو به خیابان ها و معبر و مصرف بیش از ۱۵۰ میلیون لیتر بنزین در کمتر از ۱۲ ساعت در تهران نشان ناخوشایندی از پایین بودن سطح آموزش در این حوزه است و به سادگی می توان پیش بینی کرد که در صورت رخداد زلزله ای شدیدتر که آثار تخریبی در شهر تهران و شهرستان های استان تهران در پی داشته باشد به هیچ عنوان امکان تردد تیم های امداد و نجات و گروه های درمانی در ساعات حیاتی اولیه بعد از وقوع زلزله مهیا نخواهد شد و همین امر سبب افزایش تصاعدی تلفات انسانی را در پی خواهد داشت.

هجوم بی هدف و هیجانی شهروندان به خارج از ساختمان ها و منازل مسکونی بلافاصاله پس از احساس زلزله سبب مصدومیت نزدیک به ۱۵۰ نفر به دلیل سقوط از راه پله ها و برخورد با با افراد دیگر و زمین خوردن، در حالی که حتی یک سقف ترک برنداشته و هیچ کسی زیر آوار نمانده است نشان فاحش دیگری از نیاز به آموزش شهروندی در این حوزه است.

یکی دیگر از مشکلات مهم و تاثیرگذار که خود را در یک زلزله خفیف و بدون وجود کوچکترین تخریبی نشان داد پایین بودن ظرفیت سیستم مخابراتی و اپراتورهای تلفن همراه کشور بود که برقراری ارتباط حتی مدیران ستادهای مدیریت بحران شهرها و شهرستان ها را دچار مشکل اساسی کرد که در برخی از موارد مسایل و مشکلاتی را در نحوه ارائه خدمات ایجاد کرد.

شاید کسانی که از نزدیک با ستادهای مدیریت بحران و مسئولیت های دستگاه ها و نهادهای مربوطه آشنایی دارند و نوع اقدامات این مجموعه ها را رصد کرده اند نیک می دانند که سیستم مدیریت بحران در کشور در شرایط بحرانی است و ساختاری به شدت بروکراتیک، غیرعلمی، غیر کارشناسی و غیر کاربردی دارد که در زمان بروز حادثه ای بحران زا،  به شدت آسیب پذیر و غیر کارآمد خواهد بود که در زمان مناسب به شکل ویژه بدان خواهیم پرداخت.

و حال در شرایطی که عقل سلیم چنین حکم می کند که وقوع زلزله هایی با قدرت بیشتر در آینده امکان وقوع خواهد داشت پس نیازمند توجه جدی به این موضوع از حیث آموزش شهروندان و بازسازی سیستم مدیریت بحران در کشور هستیم که اگر برنامه ریزی لازم در این مسیر صورت نگیرد با دست خود، خود را به مهلکه خواهیم برد.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.