دلار

"دروغ" ۶۰ هزار میلیارد دلاری

مسابقه “تخریب”، رسانه‌های حامی دولت را به کجا می‌برد؟

مسابقه رسانه‌های حامی دولت در تخریب دولت گذشته درصد اشتباهات سهوی یا عمدی آنها را به شدت افزایش داده که از اعتبار آنها می کاهد و امروز یکی از این رسانه‌ها در گزارشی از برداشت ۶۰ هزار میلیارد دلاری دولت گذشته از حساب ذخیره ارزی در سال ۸۵ خبر داد.

 

 به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از خبرگزاری تسنیم، این روزها رسانه‌های حامی دولت هر روز به بهانه‌های مختلف برای سرپوش گذاشتن بر چالش‌های اقتصادی دولت یازدهم، هر تخلفی را به دولت قبل نسبت می دهند و در این امر با یکدیگر مسابقه تخریب گذاشتند، به طوری که در این جدال درصد اشتباهات آنها که سهوی و یا عمدی بودن آن مشخص نیست، به شدت زیاد شده است.

در تازه ترین مورد، روزنامه شرق امروز گزارشی از سرقت ۲ میلیارد دلاری آمریکا از دارایی های ایران پس از برجام با عنوان " ٢میلیارد دلار چگونه از کشور خارج شد" منتشر و علیرغم اعلام صریح عراقچی معاون وزیر خارجه که در گفتگو با خبرگزاری دولتی ایرنا، سپرده گذاری ۲ میلیارد دلاری را مربوط به دوران دولت اصلاحات و سال ۲۰۰۳ میلادی اعلام کرده بود،  در این گزارش سعی کرد باز هم تقصیر ها را به گردن دولت قبل بی اندازد.

فارغ از این که مسئولان دولت یازدهم و رسانه‌های حامی آنها در موضوع سرقت ۲ میلیارد دلاری آمریکا از ایران به جای اینکه کوچکترین اعتراضی به اقدام آمریکا پس از برجام بکنند، حملات خود را علیه دولت قبل نشانه رفتند، ولی هدف از این نوشته کوتاه اشاره به افزایش درصد اشتباهات سهوی یا عمدی رسانه‌های حامی دولت روحانی در تخریب دولت قبل است.

روزنامه شرق در گزارش امروز خود در جایی اشاره کرده است: "بودجه سال ۸۵، اولین بودجه‌ای بود که لایحه‌اش را دولت احمدی‌نژاد می‌نوشت. در بودجه این سال، مجلس هفتم به دولت احمدی‌نژاد اجازه داده بود تا ۴۰ هزار و  805 میلیارد ریال در چهارماهه اول سال از حساب ذخیره ارزی برداشت کند. اما وقتی در همان مدت، برداشت‌های دولت از ذخیره‌های ارزی به‌جا‌مانده از دولت اصلاحات، از مرز ۶۰ هزار میلیارد دلار گذشت، در مرداد ماه ٨٥، مجلس‌هفتمی‌ها به فوریت طرحی رأی دادند که بر اساس آن به دولت اجازه داده می‌شد برداشت‌ها از حساب ذخیره به صورت برداشت‌های مکرر در طول سال و در عین حال در قانون بودجه همان سال دیده شود."

اعلام برداشت ۶۰هزار میلیارد دلاری از حساب ذخیره ارزی در حالی است که کل درآمد نفت کشور طی سی و چند سال گذشته به ۱۰۰۰ میلیارد دلار نمی رسد و این رقم بیش از ۱۲۰ برابر تولید ناخالص داخلی ایران است. حال این گونه اشتباهات فاحش سهوی است یا عمدی در کار است، در جای خود نیاز به بررسی دارد.

پیش از این نیز احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نطقی اعلام کرده بود که اواخر دولت قبل ۱۵۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای خرید دارو قرض گرفته شد تا شش ماهه برگردانده شود که ۴۵ میلیارد تومان پس داده شد و ۱۰۵ میلیارد تومان بازنگشت و صرف خرید ساختمان شد.

همین رسانه های حامی دولت که فکر می کردند بهانه دیگری برای تخریب دولت قبل به دستشان افتاده، فردای آن روز از تخلف ۱۰۵ هزار میلیارد تومانی دولت قبل خبر دادند. این در حالی است که خبرنگار اقتصادی هر رسانه ای اگر اندک تخصصی در حوزه اش داشته باشد، می فهمد که برداشت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای فقط یک قلم کالا یعنی دارو از اساس نمی تواند درست باشد. ضمن اینکه توکلی تصریح کرده بود که دولت خبر در روزهای آخر برداشت کرده و آن دولتی که باید طی شش ماه پس می داده و نداده، دولت یازدهم است نه دهم، بنابراین تخلف مورد نظر مربوط به دولت فعلی است.

انتهای پیام/ش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.