مشهد| روحانی: خروج از برجام پشیمانی تاریخی برای آمریکا خواهد داشت/ پیش‌بینی ۱۰۰میلیارد دلار درآمد ارزی در ۹۷؛ مشکل ارز نداریم

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه آمریکا اگر بخواهد از برجام خارج شود به‌زودی خواهد دید که پشیمانی تاریخی برای او خواهد بود، گفت: در سال ۹۷ طبق پیش‌بینی‌ها ۱۰۰میلیارد دلار درآمد نفتی و غیرنفتی داشته و مشکل ارز برای امسال و اداره کشور به‌هیچ عنوان نداریم.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در جمع مردم سبزوار در ورزشگاه شهید مطهری حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت. رحمانی‌‌فضلی وزیر کشور، واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور و رشیدیان استاندار خراسان‌رضوی در این برنامه رئیس‌جمهور را همراهی می‌کنند.

گزیده‌ای از سخنرانی روحانی در اجتماع مردم سبزوار به‌شرح ذیل است:‌

* در این سفر من خوشحالم که طرح‌ها و پروژه‌های فراوانی به‌افتتاح خواهد رسید. در استان خراسان‌رضوی، امروز و فردا ۴۳۶ طرح و پروژه بحمد‌الله بعد از ماه‌ها و سال‌ها تلاش به‌افتتاح می‌رسد. یکی از طرح‌های مهمی که امروز افتتاح خواهد شد طرح مهم پارس فولاد سبزوار است. در این ۲ روز بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان و حدود ۲۰۰ میلیون یورو طرح و پروژه افتتاح می‌شود.

* در سال گذشته در ۳۱ استان، به‌جز ۶ استان، الحمدلله نرخ بیکاری پایین آمد و وضع اشتغال بهتر شده و یکی از استان‌های سرآمد در اشتغال در سال گذشته خراسان‌رضوی با ۱۲۴ هزار اشتغال بود.

* صادرات خراسان‌رضوی به خارج از کشور ۱۵ درصد نسبت به سال ۹۵ افزایش پیدا کرده؛ بخش ترانزیت کالا از این استان در سال گذشته ۱۸ درصد نسبت به سال قبل آن افزایش یافته و نیز تراز بازرگانی ۲۲ درصد رشد داشته است، این به‌معنای آن است که خراسان‌رضوی استانی است که در مسیر حرکت اقتصادی و رشد و تعالی در مسیر کمال خود در حال حرکت است.

* در استان خراسان‌رضوی در زمینه کشاورزی و سامانه‌های نوین آبیاری قدم‌های بسیار ارزشمندی برداشته شده؛ در طول دولت‌های گذشته بعد از انقلاب تا اول سال ۹۲ کل طرح‌هایی که مربوط به سامانه نوین آبیاری است، مجموعاً ۱۱۰ هزار هکتار بوده حال آنکه در طول ۴ سال گذشته ۵۶ هزار هکتار مجهز به سامانه نوین آبیاری شده است.

* خراسان‌رضوی ۶۸۰۰ رشته قنات دارد، تصمیم بر این است که این قنات‌ها احیاء و بازسازی شود؛ حدود ۲ هزار کیلومتر از این‌ها احیاء شود و از این تعداد بخش بزرگی اجرا شده و بخش دیگر در سال‌های پیش‌ِرو اجرا و عملیاتی خواهد شد. در زمینه انتقال آب توسط لوله که برای حفظ آب در این استان بسیار مهم است، قدم‌های خوبی برداشته شده و آنچه قول داده شد در سفر قبل ۷۵ درصد اجرا شده است. ۵۰۰ کیلومتر دیگر هم در سال‌های پیش‌ِرو لوله‌گذاری خواهد شد. دولت توجه خاصی به مشکل کم‌آبی در خراسان‌رضوی دارد.

* ملت ایران، بنای ما با هم از سال ۹۲ این بود که با "ایران‌هراسی" که به‌دروغ آمریکا و صهیونیست‌ها در دنیا ترویج کرده بودند، مبارزه کنیم و به مردم دنیا بگوییم ملت ایران ملتی صلح‌طلب است. ما از سال ۹۲ همه با هم تلاش کردیم، که سیاست خارجی‌مان را با هزینه کمتر اما با عزت و سربلندی به‌پیش ببریم. ما می‌خواستیم به مردم دنیا بگوییم تحریم هسته‌ای علیه ایران یک کار اشتباه و غلط بوده و دنیا به‌ویژه قدرت‌های بزرگ باید از این طرح نادرست خود عقب‌نشینی کنند.
آمریکا اگر بخواهد از برجام خارج شود به‌زودی خواهد دید که پشیمانی تاریخی برای او خواهد بود

* از آذر سال ۹۲ اولین قدم تحریم را شکاندیم؛ یعنی تحریم پتروشیمی، تحریم در خودروسازی و فلزات گران‌بها که تحریم‌هایی بود که قبل از سال ۹۰ به ایران تحمیل شده بود. در آذر ۹۲ بخشی از تحریم‌ها را شکاندیم و بخش دیگر تحریم را در سال ۹۴ با توافق نهایی با ۶ قدرت بزرگ آن‌ها را هم برداشتیم یعنی فروش نفت ما ۲ برابر شد، مبادلات بانکی کم‌وبیش با دنیا آغاز شد، بیمه شرایط عادی خود را پیدا کرد. صادرات و واردات ما در مسیر درست قرار گرفت.

* علی‌رغم اینکه آمریکایی‌ها در همه مراحل به تعهدات خود درست عمل نکرده و کار‌شکنی کردند، ما در طول این مدت به تعهدات خود به دنیا عمل کردیم.

*‌این آقایی که جدیداً به‌عنوان رئیس جمهور آمریکا سخنان خود را از ۱۵ ماه پیش شروع کرده یعنی آقای ترامپ؛ مرتب می‌گوید برجام بدترین توافقی بوده که آمریکا امضا کرده و مداوم می‌گوید که فقط به‌ضرر آمریکا بوده و اینکه آمریکا و دولت قبلی در برجام دچار اشتباه شدند و ایران سر ما کلاه گذاشته؛ این حرف‌ها منطقی نیست و ما سر کسی کلاه نگذاشتیم. در مذاکرات با ۶ کشور پای میز مذاکره بودیم و به توافقی رسیدیم که سازمان ملل هم آن را تصویب کرده است.

* هیچ‌کس در دنیا نیست که بگوید قدم و کار ما اشتباه بوده؛ ۳ تا می‌گویند برجام اشتباه بوده؛ بقیه دنیا می‌گویند درست بوده است؛ اول آمریکا، دوم رژیم منحوس صهیونیستی و سوم عربستان، بنابراین همه مردم همواره از دولت حمایت کردند. از نیروهای مسلح و رهبری انقلاب تشکر می‌کنم همه دست به دست هم دادیم به اینجا رسیدیم.

* امروز هم باید با وحدت و اتحاد پیش برویم. امروز آمریکایی‌ها نسبت به برجام ممکن است چند طرح را مدنظر داشته باشند؛ یا خارج شوند یا لطمه بزنند یا راه اروپا و بقیه از آمریکا جدا شود.
راجع به سلاح و دفاع کشورمان با کسی مذاکره نخواهیم کرد. ما هر مقدار سلاح و امکانات و هر مقدار موشک موردنیاز کشور باشد می‌سازیم و انبار می‌کنیم.

* آمریکا در برابر ملت ایران کاری از پیش نخواهد برد. آمریکا همیشه علیه ملت ما در طول ۴۰ سال گذشته فتنه کرده اما هیچ‌گاه در برابر عظمت نظام و ملت ما، موفقیت به‌دست نیاورده است و این بار هم آمریکا دوباره خطا و اشتباه می‌کند و راهی را که طی کرده اگر بخواهد از برجام خارج شود به‌زودی خواهد دید که پشیمانی تاریخی برای او خواهد بود.

* از چند ماه پیش تمام دستورات لازم به بخش‌های اجرایی کشور داده شده، به سازمان انرژی اتمی دستورات لازم ابلاغ شده و من چند روز پیش باز هم با مسئولان ارشد این سازمان راجع به برنامه‌های آینده صحبت کردم. مسیر ما کاملاً روشن است. بخش اقتصادی دستورات لازم را اخذ کرده و اینکه شما می‌بینید دولت طرح جدیدی برای ساماندهی ارز اتخاذ کرد بر همین مبنا بود که آمریکا بفهمد هر توطئه‌ای بخواهد علیه ملت اجرا کند مردم باید خیالشان راحت باشد. برای آنچه واردات مورد نیاز کشور است و آنچه برای خدمات مورد نیاز است، دولت با قدرت ارز را با همان قیمتی که اعلام کرده در اختیار واردکنندگان و کارآفرینان قرار خواهد داد و هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

* در سال ۹۷ طبق پیش‌بینی‌ها ۱۰۰ میلیارددلار درآمد نفتی و غیرنفتی خواهیم داشت و مخارج از ۷۰ میلیارد دلار بیشتر نیست و مشکل ارز برای سال ۹۷ و اداره کشور به‌هیچ عنوان نداریم. تبلیغات آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها سراسر واهی و دروغ است.
هرآنچه هفته آینده اتفاق بیفتد در زندگی ما تغییری ایجاد نخواهد کرد و هر تصمیمی ترامپ بگیرد ما در برابرش طرح و برنامه داریم.

* خطاب به آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها و دنیا می‌گویم؛ ملت ایران به عهد خود وفادار است اما به‌صراحت به همه دنیا می‌گوید ما راجع به سلاح و دفاع کشورمان با کسی مذاکره نخواهیم کرد. ما هر مقدار سلاح و امکانات و هر مقدار موشک موردنیاز کشور باشد می‌سازیم و انبار می‌کنیم. به کسی ربطی ندارد که ملت ایران برای دفاع خود چه تصمیمی را اتخاذ کرده و راجع به قدرت دفاعی و بنیه دفاعی با کسی مذاکره نخواهیم کرد.

* درباره مسئله منطقه؛ ما می‌خواهیم با دنیا حرف بزنیم تا منطقه ما امن باشد. ما با ترکیه و روسیه، راجع به سوریه در حال مذاکره بوده و با کشورهای مختلف برای یمن در حال مذاکره هستیم اما باید به دنیا بگوییم با تروریسم در هرکجای منطقه باشد مبارزه خواهیم کرد. نمی‌گذاریم هر روز بخواهید یک داعش دیگر در منطقه درست کنید و با ملت‌های منطقه بجنگید. ما صلح و ثبات و امنیت منطقه را می‌خواهیم. ما به دنیا می‌گوییم اهل جنگ و تنش نیستیم اما اهل دفاعیم،‌ قاطعانه از منافع خود دفاع می‌کنیم و در برابر هر توطئه‌ای می‌ایستیم.

* ملت ایران؛ بدانید هرآنچه هفته آینده اتفاق بیفتد، در زندگی ما تغییری ایجاد نخواهد کرد و هر تصمیمی که ترامپ بگیرد در برابر او طرح و برنامه داریم و مقاومت خواهیم کرد.

مشروح سخنرانی رئیس‌جمهور در اجتماع مردم سبزوار به‌شرح ذیل است:

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی در جمع مردم سبزوار اظهار داشت: خداوند بزرگ را سپاسگزارم که در ماه پربرکت شعبان و ایام نورانی به ولادت ائمه هدی(ع)، به‌ویژه مولایمان حضرت ولی عصر(عج)، در شهر عاشقان ولایت و دلدادگان به  امام رضا(ع)، شهر و دیار سربداران و سبزوار غیور حضور دارم.

رئیس‌جمهور افزود: به مردم عزیز شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و همه بخش‌ها و روستاهای این شهرستان تاریخی و بزرگ سرزمین ایران عزیز، سلام می‌گویم، سبزوار به‌عنوان شهر چندهزارساله تاریخ ایران، شهر علم، شهر دانش، فرهیختگان، علما، دانشگاهیان، فیلسوفان و شعرا و ملاهادی سبزواری‌ها، شهر استاد شریعتی‌ها و شهر دکتر علی شریعتی، شهر شعرا و مفاخر و بزرگان و شهر ایثارگران و رزمندگان بزرگ و دلاوران قهرمانی که در ۸ سال دفاع مقدس از سرزمین ایران به‌خوبی دفاع کردند، شناخته می‌شود.

وی بیان کرد: در این سفر من خوشحالم که طرح‌ها و پروژه‌های فراوانی به‌افتتاح می‌رسد. ۴۳۶ طرح و پروژه در استان خراسان‌رضوی بعد از ماه‌ها و سال‌ها تلاش به‌افتتاح می‌رسد که یکی از آن‌ها طرح مهم "پارس فولاد سبزوار" است. در این ۲ روز بیش از ۳ هزار میلیارد تومان و حدود ۲۰۰ میلیون یورو طرح و پروژه افتتاح می‌شود و این به‌معنای حرکت اقتصادی مردم غیور استان خراسان‌رضوی است.

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: باید از مردم این استان به‌خاطر تلاش و کوشش و فعالیت ارزشمندشان سپاسگزاری و تشکر کنم، در سال گذشته در ۳۱ استان ما، به‌جز ۶ استان الحمدلله، نرخ بیکاری پائین آمده و وضع اشتغال بهتر شده و یکی از استان‌های سرآمد در زمینه اشتغال، خراسان‌رضوی با ۱۲۴ هزار اشتغال در سال گذشته بود‌. این به‌معنای تلاش کارآفرینان، بخش خصوصی، مردم و کارگران و معلمان و همه مسئولان اجرایی این استان است.

وی با اشاره به اینکه صادرات این استان به خارج از کشور در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، ۱۵ درصد افزایش یافته است، ادامه داد: بخش ترانزیت کالا از این استان در سال گذشته ۱۸ درصد افزایش یافته و تراز بازرگانی، ۲۲ درصد رشد داشته است و این به‌معنای آن است که خراسان‌رضوی استانی است که در مسیر حرکت اقتصادی و رشد و تعالی در مسیر کمال خود در حال حرکت است.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش با بیان اینکه خراسان‌رضوی قطب گردشگری کشور با ۳۰ میلیون زائری است که در سال گذشته به زیارت آستان مقدس امام رضا(ع) شرفیاب شدند،‌ گفت: ایران ما هرچه دارد از برکت امام رضا(ع) است، این استان قطب کشاورزی است و بسیار خوشحالم که در زمینه کشاورزی و سامانه‌های نوین آبیاری قدم‌های ارزشمندی برداشته شده است.

وی ادامه داد: در طول دولت‌های گذشته بعد از انقلاب تا ابتدای سال ۹۲، کل طرح‌های مربوط به سامانه نوین آبیاری در این استان ۱۱۰ هزار هکتار بوده است، حال آنکه در ۴ سال گذشته، ۵۶ هزار هکتار مجهز به سامانه نوین آبیاری شده است و این به معنای قدم ارزشمند بخش کشاورزی و خود کشاورزان و بخش خصوصی این جامعه است که در مسیر کم‌آبی کشور حرکت بسیار ارزشمندی صورت داده‌اند.

حجت‌الاسلام روحانی گفت: در این استان بیش از ۶۰۰۰ قنات وجود دارد، تصمیم بر این است که این قنات‌ها احیاء و بازسازی شود و حدود ۲ هزار کیلومتر این‌ها باید احیا شود که بخش بزرگی از آن‌ها اجرا شده و بخش دیگر در سال‌‌های پیشرو اجرایی می‌شود. در زمینه انتقال آب توسط لوله که برای حفظ آب در این استان مهم است، قدم‌های خوبی برداشته شده و ۷۵ درصد قول‌های سفر قبل اجرا شده است و مابقی در سال‌های پیشرو؛ همچنین در سال‌های پیش‌رو ۵۰۰ کیلومتر دیگر لوله‌گذاری می‌شود و این به معنای آن است که دولت توجه خاصی به مشکل کم‌آبی در این استان دارد که امسال بارش استان حدود ۵۰ درصد کاهش داشته و باید از این طریق مشکل آب را جبران کنیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: خراسان‌رضوی، قطب فولاد ایران است و در بخش‌های فولاد تحرکات خوبی صورت گرفته است، همچنین این استان قطب سنگ آهن و فولاد است و دولت مصمم است تلاش خود را برای احیاء و پیشرفت این استان ادامه دهد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مردم استان خراسان‌رضوی پرتلاش و سختکوش هستند اظهار داشت: با تشکر از مسئولان این استان و نمایندگان محترم شهرستان، قول می‌دهم همه پروژه‌هایی که مورد تعهد است از تکمیل خط آهن به سبزوار گرفته تا تکمیل بیمارستان حشمتیه و تکمیل ورزشگاه ۱۵ هزار نفری، عمل کنیم و همچنین در زمینه ارتباطات و معادن قدم‌های ارزشمند را ادامه می‌دهیم.

به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام روحانی در ادامه سخنانش ضمن اشاره به این مطلب که ملت ایران، بنای ما با هم از سال ۹۲ این بود که با "ایران‌هراسی" که به دروغ آمریکا و صهیونیست‌ها در دنیا ترویج کرده بودند، مبارزه کنیم و به مردم دنیا بگوئیم ملت ایران ملتی صلح‌طلب است، اظهار داشت: از سال ۹۲ تلاش کردیم که سیاست خارجی خود را با هزینه کمتر اما با عزت و سربلندی به پیش ببریم. ما می‌خواستیم به مردم دنیا بگوئیم تحریم هسته‌ای علیه ایران یک کار اشتباه و غلط بوده و دنیا باید از این طرح نادرست خود به‌ویژه قدرت‌های بزرگ عقب‌نشینی کنند.

وی افزود: ما به دنیا خواستیم بگوئیم همانطور که رزمندگان در میدان دفاع مقدس پیروزند، دیپلمات‌های ما هم با بهترین توانمندی و هنرمندانه‌ترین و منطقی‌ترین سخنان می‌توانند پای میز در برابر قدرت‌های بزرگ جهان سخن بگویند و منطق خود را به کرسی بنشانند و این کار را دیپلمات‌های سرافراز ما توانستند انجام بدهند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: از آذرماه سال ۹۲ نخستین قدم تحریم را شکاندیم؛ یعنی تحریم پتروشیمی، تحریم در خودروسازی و فلزات گران‌بها که تحریم‌هایی بود قبل از سال ۹۰ به ایران تحمیل شده بود. در آذرماه ۹۲ بخشی از تحریم‌ها را شکاندیم و بخش دیگر تحریم را در سال ۹۴ با توافق نهایی با شش قدرت بزرگ آن‌ها را هم برداشتیم، یعنی فروش نفت ما ۲ برابر شد، مبادلات بانکی کم و بیش با دنیا آغاز شد، بیمه شرایط عادی خود را پیدا کرد و صادرات و واردات ما در مسیر درست قرار گرفت علی‌رغم اینکه آمریکائی‌ها در همه مراحل به تعهدات عمل نکرده و کارشکنی کردند. در طول این مدت، به تعهداتی که به دنیا دادیم عمل کردیم و امروز بعد از ۵ سال به نقطه‌ای رسیدیم که باید شما مردم غیور و بزرگ مطلع باشید.

حجت‌الاسلام روحانی اضافه کرد: این آقایی که جدیداً به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا سخنان خود را از ۱۵ ماه پیش آغاز کرده، یعنی آقای ترامپ؛ مرتب می‌گوید برجام بدترین توافقی بوده که آمریکا امضا کرده و مداوم می‌گوید این توافق به سود ایران و ضرر آمریکا بوده است و آمریکائی‌ها و دولت قبلی آمریکا دچار اشتباه شدند و ایران سر ما کلاه گذاشته؛ این حرف‌ها منطقی نیست، ما سر کسی کلاه نگذاشتیم، در مذاکرات با ۶ کشور پای میز مذاکره بودیم و با منطق حرف زدیم و به توافقی رسیدیم که سازمان ملل نیز آن را تصویب کرده است.

وی با بیان اینکه ما همه متحد بوده و همه با هم هستیم و همه قدم‌ها مستحکم و درست بوده است، ادامه داد: در طول این مدت ۴٫۵ سال، مردم جهان به ایران بزرگ به‌عنوان یک قدرت بالیدند و افتخار کردند و هیچکس در دنیا نیست که بگوید کار ما و قدم ما اشتباه بوده است. یک کشور کوچک و یک رژیم هست که می‌گویند این برجام اشتباه بوده و بقیه می‌گویند درست بوده است. آمریکا و رژیم منحوس صهیونیستی و عربستان می‌گویند برجام اشتباه بوده است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: همه مردم ایران همواره از دولت حمایت کردند، از ملت ایران و رهبری معظم انقلاب و نیروهای مسلح تشکر می‌کنم، همه دست به دست هم دادیم به اینجا رسیدیم.

به گزارش تسنیم، وی با بیان اینکه امروز آمریکایی‌ها نسبت به برجام ممکن است چند طرح را مدنظر داشته باشند؛ یا خارج شوند یا به آن لطمه بزنند و یا راه اروپا و بقیه از آمریکا جدا شود، تصریح کرد: مردم عزیز ایران، ملت بزرگ ایران، مردم خراسان، مردم سبزوار، من به شما عرض می‌کنم آمریکا در برابر ملت ایران کاری از پیش نخواهد برد.

حجت‌الاسلام روحانی در ادامه سخنانش در اجتماع مردم سبزوار، با تاکید براینکه آمریکا در برابر ملت ایران کاری از پیش نخواهد برد. آمریکا همیشه علیه ملت ما در طول ۴۰ سال گذشته فتنه کرده اما هیچ‌گاه در برابر عظمت نظام و ملت ما، موفقیت به‌دست نیاورده است، اظهار داشت: این بار هم آمریکا دوباره خطا و اشتباه می‌کند و راهی را که طی کرده، اگر بخواهد از برجام خارج شود به‌زودی خواهد دید که پشیمانی تاریخی برای او خواهد بود.

وی ضمن بیان مطلب فوق تاکید کرد: من به شما ملت ایران به صراحت می‌گویم از چند ماه پیش تمام دستورات لازم به بخش‌های اجرایی کشور داده شده است، به سازمان انرژی اتمی دستورات لازم ابلاغ شده و چند روز پیش با مسئولان ارشد این سازمان در مورد برنامه‌های آینده صحبت کردم و مسیر روشن است و بخش اقتصادی دستورات لازم را اخذ کرده است. اینکه دولت طرح جدیدی برای ساماندهی ارز اتخاذ کرد بر همین مبنا بود که آمریکا بفهمد هر توطئه‌ای بخواهد اجرا کند مردم باید خیال‌شان در مورد واردات مورد نیاز کشور، تولید و آنچه برای خدمات مورد نیاز است راحت باشد، دولت با قدرت ارز را با همان قیمت اعلام‌شده در اختیار واردکنندگان و کارآفرینان قرار خواهد داد و هیچ نگرانی‌ای در این زمینه وجود ندارد.

رئیس‌جمهور بیان کرد: در سال ۹۷ طبق پیش‌بینی‌های ما، ۱۰۰ میلیارد‌دلار درآمد نفتی و غیرنفتی داریم و مخارج از ۷۰ میلیارد‌دلار بیشتر نیست و مشکلی به نام مشکل ارز برای سال ۹۷ برای کشور و اداره کشور نداریم. تبلیغات آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها سراسر واهی و دروغ است. این ملت بزرگ که در تمام مقاطع حساس ایستادگی کردند، هراسی ندارند و با مسئولان و رهبری فرهیخته به راه پیشرفت و توسعه ادامه می‌دهند. ما به مسیر نظام و انقلاب در سال چهلم انقلاب با وحدت و اتحاد ادامه می‌دهیم؛ امروز دیگر جناح راست و چپ و اصولگرا و اصلاح‌طلب و اعتدالی با هم متحدیم و ترامپ و رژیم صهیونیستی باید بدانند ملت ما متحد است.

به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام روحانی در بخش پایانی سخنانش اظهار داشت: دو نکته خطاب به آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها و همه دنیا دارم؛ ملت ما به عهد خود وفادار است اما به صراحت می‌گوید راجع به سلاح و دفاع کشورمان با کسی مذاکره نمی‌کنیم. ما هر مقدار سلاح و امکانات و هر مقدار موشک موردنیاز کشور باشد می‌سازیم و انبار می‌کنیم. به کسی ربطی ندارد که ملت ایران برای دفاع خود چه تصمیمی را اتخاذ کرده و راجع قدرت دفاعی و بنیه دفاعی با کسی مذاکره نخواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: مسئله دوم مسئله منطقه است. ما می‌خواهیم با دنیا حرف بزنیم تا منطقه ما امن باشد. ما با ترکیه و روسیه، راجع به سوریه در حال مذاکره بوده و با کشورهای مختلف برای یمن در حال مذاکره هستیم اما باید به دنیا بگوئیم با تروریسم در هرکجای منطقه باشد مبارزه خواهیم کرد. نمی‌گذاریم هر روز بخواهید یک داعش دیگر در منطقه درست کنید و با ملت‌های منطقه بجنگید. ما صلح و ثبات و امنیت منطقه را می‌خواهیم؛ ما به دنیا می‌گوئیم اهل جنگ و تنش نیستیم اما اهل دفاعیم،‌ قاطعانه از منافع خود دفاع می‌کنیم و در برابر هر توطئه‌ای می‌ایستیم.

رئیس‌جمهور در خاتمه تاکید کرد: ملت ایران؛ بدانید هر آنچه هفته آینده اتفاق بیفتد در زندگی ما تغییری ایجاد نخواهد کرد و هر تصمیمی ترامپ بگیرد ما در برابرش طرح و برنامه داریم و مقاومت می‌کنیم، ملت ما آزاد و مقاوم و دشمنان ما کیدشان در تذلیل خواهد بود.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.