دادستان تهران

جعفری دولت آبادی:

معتادان نباید به زندان ها معرفی شوند

دادستان عمومی و انقلاب تهران با اشاره به این که معتادان نباید به زندان معرفی شوند، گفت:‌ ایجاد سامانه‌ اطلاعات افراد معتاد، ولگرد و متکدی ضروری است .

 

به گزارش راه مبین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، عباس جعفری دولت آبادی در نشست با مسئولان پلیس و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی با اعلام این که اعتیاد در میان  پنج آسیب مهم کشور، رتبه نخست را دارد، افزود‌: برای پیشگیری از اعتیاد و مقابله با مرتکبان جرایم مرتبط با مواد مخدر و روان‌گردان لازم است همت بیشتری به خرج داده شود.
وی چند بُعدی بودن پدیده اعتیاد را دلیل لزوم و همکاری نمایندگان تمام دستگاه‌های مرتبط برای رفع مشکل دانست .
جعفری دولت آبادی با اشاره به این که آسیب‌های اجتماعی باز تولید می‌شوند و دلیل آن وجود ریشه‌های آسیب‌ها در سایر حوزه‌هاست؛ لذا به سرعت قابل رفع نیستند، افزود: طلاق، بیکاری و… در چرخه اعتیاد اثرگذار است و آسیب‌های اجتماعی زیر پوست شهرها به حرکت خود ادامه می‌دهند.
دادستان تهران با اشاره به این که در مبارزه با اعتیاد یک چرخه‌ باطل و تکراری مشاهده می‌شود، به دور نخست اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر در سال گذشته اشاره کرد و با اعلام این که در این طرح، تعداد زیادی از معتادان جمع‌آوری و به کمپ‌ ها اعزام شدند، افزود: معتادان پس از مدتی از کمپ‌ها خارج، در معابر عمومی ظاهر شدند و مجدداً به دامن اعتیاد پناه بردند.
وی این چرخه باطل را موجب اتلاف وقت و ناامیدی مسئولان دستگاه‌ها در مبارزه با اعتیاد دانست که نیازمند اقدامات و اتخاذ تدابیر مناسب است.
دادستان تهران توجه به ظاهر شهرها به ویژه پایتخت را ضروری دانست و گفت: زیبنده نیست که معتادان، متکدیان و افراد ولگرد در معابر عمومی پایتخت رها باشند و در مقابله با این پدیده ، لازم است برای جمع‌آوری و معرفی آنان به کمپ‌ها اقدام شود.
جعفری دولت‌آبادی با اشاره به دستورالعمل قوه قضائیه درباره سیاست کاهش جمعیت کیفری گفت: به موجب بند ششم این دستورالعمل، دادستان‌ها نباید معتادان را به جز شرایط مقرر در قانون به صرف اعتیاد یا تغییر عنوان آن از اعتیاد به استعمال مواد مخدر، به زندان معرفی کنند.
وی افزود: معتادان باید طبق مواد ۱۵ و ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر، به مراکز ترک اعتیاد معرفی شوند.
دادستان تهران از همه دستگاه‌ هایی که بودجه‌ها‌ی مربوط به مبارزه با آسیب اعتیاد را در اختیار دارند، خواست تا در انجام وظایف پیشگیرانه کوشا باشند.
دولت‌آبادی در این راستا نقش پیش‌گیرانه‌ صدا و سیما از بعد فرهنگی را قابل توجه خواند و با اشاره به وظایف مقابله‌ای پلیس در این راستا، ابراز امیدواری کرد برگزاری این جلسات سرآغاز مبارزه با اعتیاد و پیشگیری از آن شود.
 فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ هم در این نشست به ارائه‌ آمار اقدامات مأمورین پلیس تهران در سال جاری پرداخت و از کشف ده تن از انواع مواد مخدر و روان‌گردان خبر داد و افزود: این میزان نسبت به سال گذشته افزایش یافته که اگر چه می‌‌تواند نگران کننده باشد، اما نشان از فعال بودن مأمورین پلیس دارد.
سردار ساجدی نیا با اشاره به اقدامات پلیس در اجرای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر در سال جاری گفت: شهرداری تهران نزدیک به شـش هزار ظرفیت برای نگهداری معتادان متجاهر ایجاد کره و پلیس می‌تواند روزانه پانصد نفر را جمع‌آوری و پس از غربال‌گری به کمپ‌های ترک اعتیاد معرفی کند.
وی افزود: برای اجرای این طرح، تهران بزرگ به سه منطقه تقسیم شده و پلیس آمادگی دارد معتادان متجاهر را از تمام مناطق شهر جمع‌آوری کند.
 سرپرست دادسرای مواد مخدر تهران هم در این نشست ، اقدامات قضایی این ناحیه از دادسرا را از بعد مقابله‌ای موفق خواند و به تکمیل ظرفیت زندان‌ها و احکام محکومیت‌های صادره که بعضاً شامل مجازات‌های شدید اعدام، حبس ابد یا حبس‌های طولانی مدت است، اشاره کرد و ضمن این که از ضبط و به مزایده گذاشتن اموال منقول و غیر منقول قاچاقچیان خبر داد، اقدامات پیش‌گیرانه را ضروری دانست.
خزایی  نیز از چرخه باطل اعتیاد انتقاد کرد و گفت: سال گذشته با همکاری دستگاه‌های مسئول، تعداد زیادی از معتادان متجاهر از سطح شهر جمع‌آوری و در کمپ‌های شفق و اخوان نگهداری شدند، اما چون شیوه نگهداری مناسب نبود و زیرساخت‌ها آماده نشده بود، معتادان مجدداً به چرخه‌ اعتیاد بازگشتند.
سردار میرزایی جانشین پلیس مواد مخدر کشور گزارشی از اقدامات مقابله‌ای و پیشگیرانه ناجا در سطح کشور ارائه کرد و میزان کشفیات پلیس در این زمینه را ۵۰۰ تن اعلام کرد.
مدیرعامل سازمان خدمات شهرداری تهران از تشکیل هجده مددسرا در شهر تهران برای نگهداری افراد کارتن خواب خبر داد و به عنوان مثال به کمپ خاورشهر اشاره کرد که هر شب با ظرفیت پانصد نفر، خود معرف‌ها را می‌پذیرد.
هوشیار افزود: در مددسراها خدمات شام، صبحانه و حمام اجباری ارائه می‌شود.
در ادامه منیژه خاکی جانشین معاونت زنان، کودکان و خانواده دادسرای تهران از فقدان ضمانت‌های اجرایی برای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر و متکدیان انتقاد کرد و با خاطر نشان کردن این موضوع که، چنین مشکلی موجب ابتر ماندن این‌گونه طرح‌ها می‌شود، از همکاری نکردن برخی دستگاه‌های متولی گلایه کرد.
آذرنیا دبیر ستاد مواد مخدر بر لزوم اجرای طرح‌های درمان مدار معتادان و تدوین برنامه مشخص و زمان‌بندی شده تأکید کرد.
معاون وزیر بهداشت آمادگی مراکز درمان تحت نظر وزارت بهداشت را برای پذیرش معتادان اعلام کرد و گفت: معتادان متجاهر با اقدامات درمانی، وضع مناسب‌تری پیدا می‌کنند.
نماینده وزارت آموزش و پرورش در بیان اقدامات پیشگیرانه این وزارتخانه، از تدریس چهار درس در حوزه مهارت‌های زندگی و مطالعات اجتماعی برای دانش‌آموزان مقاطع دبستان تا دبیرستان خبر داد و افزود: تدریس کتاب مهارت‌های زندگی که به معضل اعتیاد می‌پردازد، برای دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه در نظر گرفته شده است.
دادستان تهران با خاطر نشان کردن چند بعدی بودن اعتیاد و ارتباط آن با برخی جرایم، معضلات اجتماعی، مشکلات بهداشتی و درمانی، قاچاق و فروپاشی خانواده‌ها، ویژگی چند وجهی بودن اعتیاد را از موجبات صعوبت مبارزه با این معضل دانست و با تأکید بر این که پیچیدگی مساله مانع از آن است که با برگزاری چند جلسه نتایج قابل توجهی حاصل شود، گفت: شهر امن و سالم شعار سازمان ملل بوده و پاک بودن شهر از مظاهر ضد انضباط اجتماعی ضروری است؛ لذا نباید در جمع‌آوری، معتادان متجاهر، افراد ولگرد و متکدیان تردید کرد و دادستانی از اقدامات شهرداری و فرمانداری تهران در این زمینه حمایت می‌ کند.
از جمله مصوبات این جلسه، بررسی وضع برخی نقاط آسیب‌‌خیز شهر تهران بود.
دکتر جعفری دولت آبادی با اعلام این که در جلسات جداگانه از اعضاء می‌خواهیم روی مناطق آسیب‌خیز مانند فرحزاد و هرندی کار کنند، از مسئولان مربوطه خواست اجرای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر را ادامه دهند و وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی به وظا‌یف خود در امر درمان معتادان عمل کنند.
دادستان تهران شروط مقرر برای پذیرش معتادان متجاهر در کمپ‌ها را غیر ضروری خواند و خواستار تجدیدنظر شهرداری تهران در این تصمیم شد.
وی با اشاره به نبود انطباق آمارهای اعلامی از سوی مسئولان در مورد معتادان متجاهر گفت: برخی مسئولان به ۲۰ هزار معتاد اشاره کرده‌ و سردار ساجدی نیا تعداد معتادان حاضر در سطح شهر تهران را ۱۵ هزار نفر اعلام کرد، اما مبنای اجرای طرح جدید جمع‌آوری معتادان متجاهر، ۱۲ هزار نفر خواهد بود.
اعطای مأموریت از سوی دادستان به دو نفر از معاونان برای بررسی وظایف سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت در امر درمان معتادان و هم‌چنین بازدید از مراکز کاهش آسیب‌ها و درمان معتادان وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی، از مصوبات این جلسه بود.
دادستان تهران از پیشنهاد یکی از اعضای حاضر در جلسه مبنی بر ضرورت ایجاد سامانه‌ اطلاعاتی برای معتادان، ولگردان و متکدیان در تهران استقبال کرد و آثار مطلوب تشکیل چنین سامانه‌ای را، تسهیل اقدامات اجرایی، قضایی و پلیسی در جمع‌آوری معتادان و پیگیری وضع آنان دانست و بهترین دستگاه برای پذیرش این امر را، ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد.
جعفری دولت‌آبادی بر ضرورت اتخاذ تدابیر پیشگیرانه تأکید کرد و با اذعان به این که مشکل اعتیاد با ضرب و زور رفع نمی‌شود، گفت: معتاد فردی گرفتار و بیمار است و اگر چه در حوزه مقابله‌ای مبارزه جدی است، اما در امر مبارزه با اعتیاد باید سه حوزه‌ ایجابی، پیشگیرانه و حمایتی توأمان مورد توجه بیشتری قرار گیرد.
وی بر حمایت قضایی از اجرای طرح‌های درمانی و پیشگیرانه و جمع‌آوری معتادان تأکید کرد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.