طلا

مقصر نوسان قیمت در بازار طلا کیست؟

وقتی به بازار طلا تهران می رویم بیشتر کاسبان از تعیین قیمت طلا توسط دلالان شاکی هستند، اما وقتی به مسئولین مراجعه می کنیم پاسخ می دهند که قیمت طلا ناشی از انس جهانی طلا است،

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل ازسایت تهران نیوز،به طور معمول بازار طلا و سکه روزانه دست کم ۶ هزار تومان نوسان قیمت دارد. دلیل این امر را از کاسبان این صنف و رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر جویا شدیم که به شرح ذیل است.

وقتی به بازار طلا و جواهر تهران می رویم بیشتر کاسبان از تعیین قیمت طلا توسط دلالان شاکی هستند، اما وقتی به مسئولین مراجعه می کنیم پاسخ می دهند که قیمت طلا ناشی از انس جهانی طلا است، اما در بازار جهانی طلا هیچ گاه به این شدت نوسان قیمت نداشته ایم که حال نوسانات بازار داخلی متاثر از نرخ جهانی طلا باشد.

یکی از فروشندگان طلا در بازار طلا و جواهر تهران به خبرنگار اقتصادی تهران نیوزگفت: طلا هر روز در بهترین حالت گرمی ۵ الی ۶ هزارتومان نوسان دارد و به وضوح مشخص است که پای دلالان در تعیین نرخ باز شده است. این نوسانات که قابل کنترل هستند ضربات جبران ناپذیری را به کاسبان این صنف وارد می کند.

محمد کشتی آرای رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی تهران نیوز، در این خصوص بیان کرد: اتحادیه دخالتی در تنظیم بازار طلا ندارد و این امر برعهده اتحادیه نیست. اما در خصوص نظارت بر قیمت ها نقش مهمی دارد.

رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر

وی درادامه مطرح کرد: افزایش قیمت طلا و سکه در چند روز اخیر به دلیل افزایش قیمت ارز بوده و هر اونس طلا ظرف یک هفته ۱۸ دلار افزایش یافت که امروز به دلیل تعطیلی در بازارهای جهانی بدون تغییر خواهد بود.

کشتی آرای درپاسخ به سوال پیش بینی قیمت طلا و سکه گفت: هرگونه شاخص اقتصادی تغییر کند، قیمت طلا و سکه نیز تغییر می‌کند و مواردی چون عزاداری و مراسم های عید تاثیری بر قیمت طلا ندارد.

وی قیمت هر مثقال طلای پایه را ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان، هر مثقال طلای ۱۸ عیار ۲ میلیون و ۳۰۸ هزار تومان، هر گرم طلای ۱۸ عیار ۵۰۳ هزار تومان، هر گرم طلای ۲۰ عیار ۵۵۸ هزار و ۸۰۰ تومان، هر گرم طلای ۲۱ عیار ۵۸۶ هزار و ۸۰۰ تومان، هر گرم طلای ۲۲ عیار ۶۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان و هر گرم طلای ۲۴ عیار را ۶۷۰ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام کرد.

کشتی آرای در خصوص قیمت های سکه در بازار امروز گفت: قیمت هر قطعه سکه طلا با تمثال حضرت امام (ره) ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان، هر قطعه سکه بهار آزادی ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، هر قطعه سکه نیم بهار آزادی ۲ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان، هر قطعه ربع بهار آزادی ۱ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۳۰ هزار تومان بوده است.

 

 

انتهای پیام/ر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.