یارانه

آیا بانک ها حق برداشت خودسرانه یارانه ها را دارند؟

مواظب یارانه های خود باشید!

بر اساس دستور العملی که برخی از بانک ها به صورت داخلی آن را اجرا می کنند، آنها می توانند یارانه های واریزی ماهیانه را به عنوان اقساط عقب افتاده برداشت کنند.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از فرهنگ، دسترسی به حساب ها برای بانک ها به معظلی مضاعف برای مشتریان بانک تبدیل شده است. بانک ها این مجوز را برای خود صادر کرده اند که می توانند بدون اجازه مشتری حساب آنها را برای پرداخت اقساط وام های عقب افتاده خالی کنند.

در حالیکه دولت به صورت ماهیانه یارانه۴۵۵۰۰ تومانی به حساب هر ایرانی واریز می کند، این مبلغ می تواند بدون اطلاع مشتری از حساب وی برداشت شود و به عنوان بخشی از اقساط یا بدهی عقب افتاده وی منظور گردد.

در تماس با کارشناسان بانک مرکزی، این دستورالعمل بانک ها تایید شد اما برای این فرآیند هیچ بخشنامه دولتی از سوی بانک مرکزی صادر نشده است. کارشناس بانک مرکزی عنوان کرد که مشتری ها به جای گله و شکایت از دست بانک ها، اقساط خود را پرداخت کنند. وی همچنین متذکر شد بانک ها حتی می توانند از حساب های مشتری  نزد دیگر بانک ها، برای برداشت و پرداخت بدهی استفاده کنند و این دسترسی را دارند.

مشخص نیست زمانیکه بخشنامه دولتی در این زمینه وجود ندارد و اطلاع رسانی عمومی نیز در این زمینه صورت نگرفته، چرا یارانه ها مشمول این دستورالعمل بانک ها شده اند. همانگونه که کارشناسان بانک مرکزی و بانک های دولتی عنوان کردند، این فرایند می تواند بدون اطلاع دارنده حساب صورت گیرد.

بنابراین بر اساس چنین دستورالعمل هایی کسانی که پول یارانه آنها به حساب بانکی که از آن وام دریافت کرده اند، واریز می شود، ممکن است با عدم پرداخت به موقع اقساط خود، با یک حساب خالی روبه رو شوند. ولی در این مورد، بانک مرکزی و بانک های دولتی می بایست به صورت گسترده ای اطلاع رسانی کنند تا کسانی  که برای برداشت یارانه ها به بانک ها یا دستگاه های عابر بانک مراجعه می کنند و با حساب خالی خود روبه رو می شوند، بابت آن مطلع باشند.

 

انتهای پیام/ن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.