لاریجانی

لاریجانی:

موضوع استان خوزستان بحرانی است

رئیس مجلس به موضوع معضلات محیط زیستی در استان خوزستان اشاره و تصریح کرد: مسئله ریزگردها بحرانی است، تا جایی که کمیسیون تلفیق بودجه مبلغ قابل توجهی برای مسئله ریزگردها در بودجه سال آتی در نظر گرفته است.

 

به گزارش راه مبین به نقل از نسیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار  نمایندگان استان خوزستان با بیان اینکه معضلات خوزستان جدی است، افزود: این حادثه اخیر از جمله گردوغبار، قطعی آب و برق در استان بسیار تلخ بود.

وی تصریح کرد: در راستای این پیگیری‌ها، بنده از رؤسای کمیسیون‌های کشاورزی، آب و منابع طبیعی و انرژی درخواست کردم تا این موضوع را با جدیت پیگیری کنند و با دعوت از مسئولان و وزرای مربوطه علت وقوع این مشکلات را جویا شوند.

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه حادثه خوزستان نشان داد که امکان تکرار آن وجود دارد، افزود: البته طبق گفته مسئولان مربوطه، تمهیداتی اتخاذ شده تا هر ۳ ماه یک بار بازرسی‌هایی از مقرها صورت گیرد تا در صورت لزوم تغییراتی نیز لحاظ شود، اما با این وجود باز هم نیاز به پیگیری وجود دارد و این حق نمایندگان استان خوزستان است که با دعوت از وزرای مربوطه در پی رفع معضلات مهم استان خوزستان باشند.

لاریجانی اظهار داشت: باید برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای باشد تا مانع تکرار این حوادث در فصل تابستان باشیم، لذا لازم است بعد از بررسی‌های کمیسیون‌های مذکور، جلسه‌ای برگزار شود تا مسیر راه روشنی هم برای نمایندگان و هم برای مردم باشد تا هم ابتدا ایرادات و هم اقداماتی که انجام شده و قرار است صورت گیرد، مشخص شود.

وی در پاسخ به گلایه نمایندگان مبنی بر قابل پیش‌بینی بودن این حادثه، افزود: اگر به واقع این فاجعه قابل پیش‌بینی بود، باید این موضوع بررسی شود که چرا تاکنون اقدامی صورت نگرفته است، زیرا این موضوع مشکلات زیادی را به کشور وارد کرد.

رئیس مجلس با بیان اینکه مسئله خوزستان جزو اولویت‌های کشور است، گفت: حال باید منتظر گزارش کمیسیون‌های مربوطه در این زمینه باشیم تا بتوانیم بر مبنای آن جلساتی با حضور نمایندگان استان و وزرای مربوطه برگزار کنیم تا علت حادثه مشخص شود.

لاریجانی درباره گلایه برخی نمایندگان استان خوزستان نسبت به وضعیت گمرک، تأکید کرد: این موضوع را نیز پیگیری خواهیم کرد و اگر مشکلاتی در این زمینه وجود دارد، درصدد رفع آن خواهیم بود.

وی افزود: در زمینه توزیع اعتبارات عمرانی، ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد، چرا که امروزه باید پذیرفت که بحث اعتبارات عمرانی کشور مطلوب نیست، به گونه‌ای که در یک کشور ۸۰ میلیونی، ۹۰ درصد بودجه به مصارف جاری و ۱۰ درصد آن به مصارف عمرانی اختصاص دارد.

رئیس مجلس با تأکید بر ضرورت تشکیل کارگروهی جهت رفع مشکلات استان خوزستان، گفت: در این میان، اگر نیاز بود ما نیز نماینده‌ای را در این کارگروه مشخص خواهیم کرد تا معضلات به خوبی پیگیری شود، اما پیشنهاد می‌شود تا تمام این مشکلات یک به یک رفع شود تا مشخص شود مشکل کار کجاست. به عنوان مثال اکنون مشکل آب بسیار جدی است.

لاریجانی به موضوع معضلات محیط زیستی در استان خوزستان اشاره و تصریح کرد: مسئله ریزگردها بحرانی است، تا جایی که کمیسیون تلفیق بودجه مبلغ قابل توجهی برای مسئله ریزگردها در بودجه سال آتی در نظر گرفته است، حال امیدوارم این مبلغ به درستی توزیع شود.

وی افزود: امید است در آینده چنین حوادثی تکرار نشود و اگر احتیاج به صیانت‌هایی باشد تلاش خواهیم کرد تا معضلات رفع شود.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.