مگس های سفید کماکان در شهر جولان می دهند

مگس های سفید و یا سفید بالک ها چند سالی است که به تهران وارد شده است اما همگان انتظار داشتند تا با شروع آغاز فصل پاییز و شروع سرما این آفت ها در شهر کاهش یابند ولی تا کنون این اتفاق نیوفتاده است یک حشره شناس در مورد علت حضور مگس های سفید در فصل پاییز توضیحاتی را ارائه داد.

 

به گزارش راه مبین به نقل از سلامت، علیرضا نادری حشره شناس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد زیاد شدن مگس های سفید (سفید بالک ها) و حضور آنها حتی در فصل پاییز گفت: این حشرات تا زمانی که باران در تهران نیاید حضور خواهند داشت زیرا فقط باران است که می تواند آنها را از روی درختان بشورد.


دلیل وجود مگس های سفید در فصل پاییز چیست؟
وی ادامه داد: میزبان اصلی سفید بالک ها درختان توت هستند زیرا مطابق با بررسی های انجام شده ۸۰ درصد آنها در این درختان ساکن بود و حتی در خاک پای درختان نیز حضور دارند و بنابراین تا زمانیکه شاهد ریزش باران در تهران نباشیم باید این حشرات را کماکان در خیایان ها ببینیم.

نادری در پاسخ به این پرسش که چرا در فصل تابستان امسال در مقایسه با سال گذشته این حشرات در ابتدا حضور کمی داشتند و به یکباره شاهد افزایش جمعیت آنها بودیم گفت: به دلیل اینکه امسال در فصل بهار شاهد بارندگی های بسیار خوبی بودیم لذا جمعیت این حشرات کاهش داشتند ولی در ادامه با شروع فصل تابستان و آغاز گرما شاهد حضور پررنگ آنها در شهر بودیم.

وی در مورد نوارهایی که بر روی درختان برای کنترل سفید بالک ها زده شده و تاثیر آنها گفت: این اقدامات تاثیری در ریشه کن کردن این حشرات ندارند و فقط شاید بتواند کمی وضعیت را کنترل کند.

این حشره شناس خاطر نشان کرد: در فصل پاییز نیز تا زمانیکه بارندگی در کشور نداشته باشیم باید همچنان شاهد حضور سفید بالک ها باشیم.

وی ادامه داد: مطابق بررسی های انجام شده درختان توت منشاء تجمع سفید بالک ها هستند و حجم بسیار زیادی از این آفت در این درختان وجود دارند و با توجه به اینکه در بسیاری از بزرگراه ها و خیابان ها تعداد این درختان زیاد است خود عامل افزایش جمعیت به شمار می رود.

وی ادامه داد: بارندگی و سرما باعث کاهش جمعیت سفید بالک ها می شود و حال با استفاده از فرصت سرما باید اقدامات موثری برای از بین بردن آنها که شامل سوزاندن و یا دفن کردن شاخه های هرس شده درختان به دلیل از بین بردن زمینه های تخم گذاری سفید بالک ها و استفاده از سموم ارگانیک اقدامات لازم انجام شود.

انتهای پیام/س

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.