باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛

نفس تولید صنعت تجهیزات پزشکی به شماره افتاده!

صنعت تجهیزات پزشکی یکی از صنایع کشور است که نفس تولید در آن به شماره افتاده و نیازمند نسخه درمانی دولت و مسئولان است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ این روزها در جامعه تب و تاب بالا و پایین شدن نرخ دلار، گرانی  و از این دست صحبت ها داغ است، از طرفی مسئولان بر طبل حمایت از محصول داخلی می کوبند این در حالی است که تولیدکنندگان از وجود  برخی موانع و مشکلات بر سر راه تولید گله دارند، مشکلاتی که بخشی از آن مربوط به نوسانات ارزی و تحریم و بخشی به سوء مدیریت در داخل کشور برمی گردد.

حمایت از کالای ایرانی راهکاری است که به کمک آن می توان از تحریم ها گذر کرد، هرچند دشواری هایی وجود دارند اما متخصصان ایرانی ثابت کرده اند که حتی تحریم نیز نمی تواند مسیر پیشرفت آنها را سد کند بلکه دانشمندان کشور از تحریم ها نردبانی برای صعود می سازند و  قله های علم و دانش را فتح می کنند.

 

یکی از صنایعی که این روزها نبض تولید در آن ضعیف می زند، تجهیزات پزشکی است که تولیدکنندگان برخی موانع و مشکلات چون  خرید کالای وارداتی را ضربه به این صنعت می دانند.

مجید شیرکوند مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان تجهیزات پزشکی است که ۱۵ سال در مسیر تولید حرکت می کند و تاکنون این شرکت ۵ محصول که ۴ مورد آن دانش بنیان هستند در حوزه تجهیزات پزشکی تولید کرده و به عنوان یکی از ۱۰۰ شرکت دانش بنیان برتر شناخته شده است.
وقتی محصول خارجی قاچاق استخوان در گلوی تولیدکننده می شود

شیرکوند در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره یکی از محصولات تجهیزات پزشکی تولیدی در این شرکت دانش بنیان گفت: ما محصولی به نام پالس اوکسیمتر تولید می کنیم که میزان اکسیژن خون بیماران را اندازه گیری می کند.

پالس اکسیمتر (Pulse Oximeter) یا اکسیژن‌سنج خون میزان درصد اشباع اکسیژن خون سرخرگ انسان را اندازه‌گیری می کند، پالس اکسیمتری روشی غیرتهاجمی محسوب می شود که میزان مولکول‌های هموگلوبینی را که با اکسیژن آمیخته شده‌اند، اندازه‌گیری و به درصد بیان می‌کند، اغلب دستگاه‌های پالس اکسیمتر ضربان قلب را نیز نشان می‌دهند.

با این وسیله پزشکی می‌توان کم شدن اکسیژن خون یا هایپوکسمی  را هشدار دهد تا از پیامدهای این عارضه در بیمارانی که جراحی شده اند، جلوگیری کرد، نحوه کار این دستگاه به آن صورت است که  پروب دستگاه بر روی انگشت سبابه، شست پا، نوک بینی و نرمهٔ گوش قرار داده می شود، بر روی قسمت بالایی پروب یک دیود منتشر کننده نور تعبیه شده است که ۲ نور قرمز و مادون قرمز را منتشر می‌کند، نور از میان بافت‌ها عبور (بافت بین پروب) و یک گیرنده نوری آن را دریافت می‌کند، نور قرمز را هموگلوبین و نور مادون قرمز را اکسی هموگلوبین جذب می کند، سپس اطلاعات به دستگاه منتقل می‌شود و پس از یک محاسبه لگاریتمی میزان اشباع هموگلوبین با اکسیژن مشخص می شود.

وی در ادامه درباره ویژگی های پالس اوکسیمتر تولیدی در کشور توضیحاتی داد و گفت: پالس اوکسیمتری که ما تولید می کنیم پالس اوکسیمتر بیمارستانی است، مسئله این است که یک پالس اوکسیمتر انگشتی در بازار وجود دارد که وسیله پزشکی تخصصی نیست و مناسب استفاده در مطب ها و کارهای خانگی است و تنها سطح اشباع اکسیژن را روی LCD که بر روی آن قرار دارد نشان  می دهد اما برای بیماری که در بخش مراقبت های ویژه بستری شده است و وضعیت وخیمی دارد، مناسب نیست و دقت کافی را ندارد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تجهیزات پزشکی افزود: اما متاسفانه شاهد آن هستیم که بیمارستان ها پالس اوکسیمتر انگشتی را که قیمتی حدود ۲۰۰ هزار تومان دارد خریداری می کنند زیرا قیمت نمونه بیمارستانی حدود ۵ میلیون تومان است، توجیح استفاده از پالس اوکسیمتر انگشتی نیز این است که  محصول مجوز fda دارد اما نکته قابل توجه این بوده که در این تاییده نوشته شده است که محصول مناسب استفاده در بیمارستان و بخش های مراقبت ویژه نیست اما اکنون شاهد هستیم که این محصول در بیمارستان ها استفاده می شود.

شیرکوند اظهار کرد: پالس اوکسیمتر انگشتی به وفور به صورت چمدانی وارد کشور می شود و در جمهوری محصول با قیمت بسیار کمی به فروش می رسد.

واردات چمدانی تولید داخل را نشانه رفته است

وی درباره برخی مشکلاتی که بر سر راه تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی قرار دارد، گفت: یکی از مشکلات ما واردات چمدانی و قاچاق برخی کالاهای پزشکی است، وقتی محصولی چمدانی وارد کشور می شود،  قیمت آن بسیار کمتر از محصول مشابه  ایرانی است، از طرفی بیمارستان ها با مشکلات مالی زیادی دست و پنجه نرم می کنند و همین مسئله سبب می شود که  محصول وارداتی را که بدون هزینه هایی چون مالیات و گمرگی وارد کشور شده است و به همین دلیل قیمت کمتری دارد، خریداری می کنند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تجهیزات پزشکی تامین ماده اولیه را یکی از مشکلات تولیدکنندگان داخلی دانست و افزود: یکی از مشکلات تولیدکنندگان واردات ماده اولیه تجهیزات پزشکی  است، برخی از مواد اولیه که ما نیاز به استفاده از آنها در تجهیزات پزشکی وجود دارد اما به دلیل اینکه نمونه داخلی آن در داخل تولید می شود، در تخصیص ارز دردسته بندی گروه سه قرار می گیرند.

شیرکوند ادامه داد: این در حالی است که محصول تولید داخل مناسب استفاده در صنایع است اما برای استفاده در تجهیزات پزشکی مناسب نیست.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.