روحانی

روحانی:

هدف ماندن مردم در خانه است/ افرادی که خرید اینترنتی کنند تخفیف دریافت می‌کنند

رئیس جمهور گفت: هدف ما ماندن مردم در خانه است و در همین راستا پاساژ‌ها و مراکز پرتردد فعالیت نداشته باشند.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در نخستین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در سال ۱۳۹۹ که صبح امروز در سعد آباد برگزار شد، با اشاره به اینکه اگر تا ۱۳ فروردین، همه، مراعات‌ها را انجام دهند، شرایط تغییر خواهد کرد، گفت: برنامه داریم به افرادی که اینترنتی خرید می‌کنند تخفیف داده شود.

او ادامه داد: مردمی که به کرونا مشکوک هستند به بیمارستان‌ها مراجعه نکنند، زیرا خود این مراجعه موجب ابتلا به کرونا خواهد شد.

روحانی تاکید کرد: بهترین محل برای کسانی که حالشان وخیم نیست، ماندن در خانه است، نه بیمارستان. چراکه هر قدر بیمارستان‌ها را خلوت‌تر کنیم، زودتر از کرونا عبور خواهیم کرد. تنها زمانی که ضروری است٬ تخت‌های بیمارستان‌ها را اشغال کنیم.

 او گفت: در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت مساله آموزش و پرورش و آموزش عالی بود. البته در جلسه قبل، طرحی که وزیر برای آموزش و پرورش آورده بود را تصویب کردیم که خلاصه آن این بود که اگر شرایط به گونه‌ای باشد که بعد از پایان تعطیلات عید یعنی ۱۶ فروردین‌ماه کار آموزش‌ها شروع شد یک ماه به زمان تحصیلات افزوده خواهد شد و اگر دیرتر شود یک مقدار به آن یک ماه اضافه خواهد شد.

رییس‌جمهوری ادامه داد: دانشگاه‌ها هم یک چنین شرایطی دارند می‌گویند بعد از فروردین‌ماه اگر بلافاصله تعطیلات تمام شود و آن‌ها کار دانشگاهی را شروع کنند سه هفته به دوره آموزش اضافه می‌کنند چرا که بخشی از آموزش‌ها را در سیستم فضای مجازی جبران کردند. هرچه دیرتر شود به آن سه هفته اضافه خواهد شد یعنی اگر به عنوان مثال بعد تعطیلات عید دو هفته باز تعطیلی دانشگاه‌ها تاخیر افتاد بر آن سه هفته اضافه می‌شود یعنی پنج هفته خواهد شد، اما اگر نشد به همین روال که گفته شد که این مقررات و چارچوب آن مصوب شد.

روحانی گفت: هم آموزش عالی و هم پزشکی و هم آموزش و پرورش مصوبات را ابلاغ کنند تا همه دانش آموزان و معلمان همه بدانند، البته ما هنوز تصمیمی برای روز آغاز به کار نگرفته این که در هفته آینده در این مورد تصمیم گیری می‌شود.

او خاطرنشان کرد: این بیماری که ما با آن دست به گریبان هستیم دو یا سه هفته یا کمی بیشتر باید با یک روند عادی و معمولی که پرستار، تخت، تجهیزات بیمارستانی و داروی ما همه باهم هماهنگی داشته باشد یعنی وقتی با هم بخواند با آرامش کار پیش می‌رود و تعداد مرگ و میر کاهش پیدا می‌کند.

روحانی تاکید کرد: هدف اول ما در این مبارزه این است که بتوانیم تعداد مرگ و میر و افراد مبتلا را کاهش دهیم. افراد مبتلا با ساده‌ترین وجه درمان شوند و به آن حالت خطرناک نرسند؛ بنابراین همه توصیه‌هایی که در بخش بهداشت و درمان می‌شود بر آن مبنا ادامه دهیم و توجه کنیم که بیمارستان‌های ما شلوغ نشود.

او در ادامه گفت: گروهی که امکاناتی اعم از ماسک، دستکش و لباس مخصوص برای آنها ضرورت دارد نخست پرسنل درمانی در بیمارستان‌ها هستند و ابتدا باید آنها مجهز شده و مطمئن و مجهز باشند. قدم بعیدی این استکه  باید مراکز تولیدی ما مجهز به ماسک و دستکش شوند٬ چرا که آنها  بازار ما را اداره می‌کنند. مهندسان و کارگران باید محفوظ بمانند و محیط‌های تولیدی آنها ضد عفونی شود.

رئیس جمهور عنوان کرد: هرکاری که لازم است انجام شود تا سیستم تولید ما حالت عادی و معمولی داشته باشد. از روز اول توصیه کردم که توطئه ضدانقلاب این است که کاری کند که در ایران کار و فعالیت اقتصادی تعطیل شود که مدرکش را هم وزارت اطلاعات ارائه کرد، بنابراین ما نباید بگذاریم این هدف آن‌ها محقق شود. همه باید کار و فعالیت کنیم البته در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی که وزارت بهداشت و درمان و ستاد ملی مبارزه کرونا اعلام می‌کند. اگر موردی است آن‌ها اجازه نمی‌دهند این کار را نکنیم. اگر می‌گویند رستورانی، بازاری که شلوغ است نروید گوش کنیم و این کار را انجام دهیم.

او ادامه داد: اگر گفته شده جا‌هایی تا ۱۳ فروردین بسته باشد گوش کنیم و همه همکاری کنیم و آنجا‌هایی که به عنوان دستورالعمل موکد است نیرو‌های انتظامی و پلیس ضامن اجرای آن باشد.

روحانی در ادامه گفت: وزارت بهداشت و درمان برای مردم توضیح دهد که ماسک و دستکش را برای کجا و چه زمانی نیاز داریم؟ چرا که الان همه فکر می‌کنند که باید ماسک و دستکش داشته باشند؛ بنابراین کجا و چه موردی حتما ماسک و دستکش لازم است. همه اصولی که می‌گویند روشن‌تر و دقیق‌تر برای مردم مشخص و روشن شود تا مصرف معتدل و آنجایی که ضروری هست مصرف شود.

او تاکید کرد: جزو مواردی که استفاده از ماسک و دستکش و امثال این‌ها برای آن‌ها اولویت دارد، نیرو‌های مسلح یعنی پلیس، مرزبان‌ها و همه آن‌هایی که حضورشان ضروری است. نیرو‌هایی که در آب، برق، گاز و پمپ بنزین و در همه کار‌هایی که برای مردم و زندگی مردم ضرورت دارد، آن‌ها برای تامین و استفاده از این اقلام در اولویت اول هستند.

روحانی گفت: تا امروز گزارشی که رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ارائه کرد ۳ هزار تخت بیمارستانی آماده است و می‌توانند آنرا افزایش دهند. خیلی از این تخت‌ها الان آماده پذیرش است. نقاهتگاه هم موارد زیادی تشکیل شده و باز هم امکان تشکیل دارد. البته هنوز نقاهتگاه‌ها به آن صورت خیلی مورد استقبال نبوده، ولی اگر نیاز باشد می‌توانیم افزایش دهیم.

رییس جمهوری افزود: رئیس ستاد کل در این جلسه به بیمارستان سیار اشاره کرد و گفت که ۷ بیمارستان سیار الان آماده و فعال است. البته هر کجا که لازم هست این کار انجام بگیرد تا ۲۰ بیمارستان سیار هم می‌توانند آماده کنند.

او ادامه داد: نسبت به حمل و نقل و لجستیک و سفر با اتوبوس، هواپیما، قطار و کشتی تصمیم گیرنده ستاد ملی مبارز با کرونا است. می‌تواند بگوید این مسیر پرواز قطع، این مسیر قطار قطع و این مسیر اتوبوس نباشد. هیچ استاندار و مقام محلی و فردی در منطقه آزاد، هیچ کس حق تصمیم‌گیری در این مورد را ندارد. اگر هم استاندار‌ها نظری دارند این نظر را از طریق وزیر کشور بفرستند تا در ستاد ملی مطرح شود هر موردی که لازم بود تصمیم‌گیری می‌شود، بنابراین، این کار به صورت متمرکز مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس جمهور در ادامه به فضای مجازی اشاره کرد و گفت: تخلفات زیادی در فضای مجازی و برخی جراید و امثال آن‌ها انجام می‌گیرد. در این جلسه چارچوبی برای افراد متخلف مشخص شد که کسانی که تخلف می‌کنند مجازاتی مانند نظارت و ارزیابی بیشتر و تعطیلی موقت، انفصال موقت، قطع یارانه، حذف معافیت‌های مالیاتی، ابطال مجوز، ایجاد محدودیت فعالیت رسانه در نظر گرفته شد. البته این‌ها مجازات‌های حداقلی است که در این جلسه مصوب شده و اعلام می‌شود. مطالب دیگری هم ممکن است لازم باشد که در جلسات بعد آن‌ها را هم تصویب می‌کنیم.

او ادامه داد: در این جلسه برای تولید بیشتر نیازمندی‌های بهداشتی مخصوصا الکل تاکید شد و قرار است که قائم مقام وزیر صمت این کار را دنبال کند.

روحانی به سفر زائرانی از کشور‌های دیگر به ایران اشاره کرد و افزود: بعضی از آن‌ها احتمالا مبتلا و بعضی‌ها سالم هستند قرار شد که نسبت به آن‌ها رسیدگی شود و اگر نیاز به درمان بود، درمان شوند اگر لازم هست یک یا دو بیمارستان سیار برای این کار اختصاص داده شود. اگر در بین کسانی که از هندوستان و پاکستان و افغانستان و جای دیگر هستند افرادی مبتلا باشند به هر حال درمان شوند و بعد به کشور خود برگردند.

رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: امروز امیدواری همه ما از جلسه قبل بیشتر است و دلم می‌خواهد در جلسه بعدی که روز سه‌شنبه است باز هم این امیدواری افزایش پیدا کند و بتوانیم در یک زمان کوتاه قابل قبول این مساله را که پیش پای مردم است و برای کسب و کار مردم مشکل درست کرده را برداریم.

او افزود: البته در این جلسه درمورد برخی از کسب و کار‌ها هم بحث شد که جزو آن‌هایی که در این روز‌ها دچار مشکل شدند به لیستی که قبلا داشتیم باید اضافه شود در این خصوص هم بنا شد که معاون اقتصادی بحث و بررسی کند و اگر نیاز به مصوبه این جلسه دارد برای جلسه بعدی بیاورد.

روحانی گفت: امیدواریم سال جدید برای مردم مبارک باشد ایام بعثت پیغمبر عظیم‌الشان اسلام، میلاد امامان عزیزی که میلادشان در ماه شعبان است که این ماه شعبان را به زودی پیش رو داریم برای همه مبارک باشد و خداوند ان شاءالله شفا را برای همه مردم ما و برای همه انسان‌ها در سراسر جهان نازل کند.

 

انتهای پیام/ر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.