میوه

نایب رییس اتحادیه باغداران کشور:

همه میوه های خارجی بازار به جز موز قاچاق هستند

نایب رییس اتحادیه باغداران کشور گفت : متاسفانه همچنان شاهد واردات میوه قاچاق به کشور هستیم و برخورد با میوه های وارداتی درمیادین میوه و تره بار مشکلی را حل نکرده است

 

به گزارش راه مبین به نقل از جام جم، مجتبی شادلو در پاسخ به این پرسش که آیا مبارزه با قاچاق کالا درمیادین میوه و تره بار توانسته میزان واردات میوه قاچاق به کشور را کاهش دهد گفت :برخورد با میوه قاچاق در میادین میوه و تره بار میزان قاچاق آن را به کشور کاهش نداده،بلکه تنها شکل آن را تغییر داده است .

به گفته وی برخوردهای صورت گرفته درمیادین میوه و ممنوعیت توزیع میوه های وارداتی باعث شده است این میوه ها در پشت بازارچه یا از طرق دیگر توزیع شود ، بنابراین برای مبارزه با قاچاق میوه باید کار اصولی انجام داد .

نایب رییس اتحادیه باغداران کشور اشاره کرد که همچنان شاهد واردات قاچاق به کشور هستیم و اگر کنترل ها و تمهیداتی که در قانون دیده شده است برای وارد کنند گان اعمال شود به طور یقین این اتفاق تکرار نمی شود .

وی در ادامه افزود :درسالهای اخیر تنها اجازه واردات موز را به کشور دادیم آن هم در قبال صادرات سیب،به عبارتی در قبال یک و نیم کیلو صادرات سیب وارد کننده می تواند یک کیلو موز وارد کشور کند، آن هم با تعرفه ۲۶ درصدی ، بنابراین در کل محصولات میوه و تره باری ما واردات مجاز نداریم و اگر میوه های وارداتی در بازار دیده می شود اینها از مسیرهای غیر مجاز وارد کشور شده است .

وی در پاسخ به این پرسش که آیا میوه های وارداتی از مجاری گمرک وارد کشور می شود گفت :آنچه مسلم است میوه و تره بار نمی تواند به دلیل فساد پذیر بودنش از مبادی غیر قانونی و صعب العبور وارد کشور شود و مسلما واردات میوه با ارتباطات و هماهنگی های لازم و از مبادی قانونی به صورت قاچاق به کشور وارد می شود .

رییس اتحادیه باغداران افزود : واردات این حجم میوه نیازمند شرایط مناسب و ماشین‌های حمل مناسب است که ظاهرا این میوه‌های قاچاق هم با امکانات و شرایط نگهداری خوب به کشور وارد می‌شوند.

شادلو با تأکید بر اینکه باید جلوی واردات را از مرزها گرفت، بیان داشت: در کشور عموم محصولات باغی و اکثر محصولات سبزی و صیفی قابل تولید است، بنابراین نیازی به واردات نیست.

وی با بیان اینکه با واردات میوه جلوی تولید داخلی گرفته می‌شود، اظهار داشت: واردات میوه یا محصولات کشاورزی باعث می‌شود که محصول کشاورز داخلی روی دستش بماند و زحماتش از بین برود و قطعا با ادامه این شرایط تولید‌کننده داخلی از کار تولید کنار می‌‌کشد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.