یارمحمدی

هنوز مدارسی از خشت و گل در زاهدان وجود دارد

نماینده زاهدان در مجلس گفت: بخش قابل توجهی از مدارس استان سیستان و بلوچستان طی سال‌های گذشته به افراد متقاضی که از بستگان و آشنایان مدیران آموزش و پرورش بودند، در قالب مدارس غیردولتی واگذار شده است و متاسفانه اصلا نظارتی بر این گروه از مدارس وجود نداشت.

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از میزان،  «علیم یارمحمدی» در واکنش به حادثه «آتش‌سوزی در مدرسه پیش‌دبستانی و دبستان اسوه حسنه زاهدان»، اظهار کرد: بخش قابل توجهی از مدارس استان سیستان و بلوچستان طی سال‌های گذشته به افراد متقاضی که از بستگان و آشنایان مدیران آموزش و پرورش بودند، در قالب مدارس غیردولتی واگذار شده است و متاسفانه اصلا نظارتی بر این گروه از مدارس وجود نداشت.

وی با بیان اینکه مدرسه «اسوه حسنه» که اتفاق تلخ اخیر در آن روی داد و سه دانش آموز آن از دنیا رفتند، یک مدرسه غیردولتی در زاهدان است، گفت: هر آن پیش‌بینی وقوع حادثه در این مدارس محتمل بود و ما هم جندین بار به مسئولان آموزش و پرورش استان تذکر داده بودیم.

نماینده زاهدان در مجلس ادامه داد: آنچه مایه ناراحتی دوچندان است این نکته است که این مدرسه نسبت به مدارس دیگر زاهدان اعم از مدارس اجاره‌ای و دولتی وضعیت بهتری داشته و حداقل دارای ساختمان بوده است؛ درحالی که هنوز مدارسی در زاهدان هستند که از خشت و گل ساخته شده‌اند.

یارمحمدی با بیان اینکه سیستم گرمایشی استانداردی در مدرسه «اسوه حسنه» وجود نداشت، عنوان کرد: پیشرفت گازکشی در شهر زاهدان از سال قبل تا امروز هنوز به ۱۵ درصد نرسیده و مدرسه‌ای هم که این حادثه در آن روی داد گاز نداشت.

وی تاکید کرد: دلیل اصلی اتفاق تلخ اخیر در زاهدان، ضعف مدیریتی مدیران آموزش و پروش استان بود که تنها به دنبال حفظ میز و صندلی خودشان بودند.

یارمحمدی با بیان اینکه در هر کجای دنیا اگر این اتفاق تلخ رخ می‌داد، وزیر مربوطه با ذکر دلیل استعفا می‌داد، گفت: وزیر آموزش و پروش در حال حاضر جمعی را مسئول بررسی حادثه کرده تا به هیئت دولت گزارش دهند؛ گزارش به هیئت دولت چه فایده‌ای دارد؟ وزیر آموزش و پرورش باید به مجلس بیاید و پاسخگو باشد.

دختران مظلوم ما در آتش بی مسئولیتی و بی نظارتی دولتمردان سوختند
به گزارش میزان، حسینعلی شهریاری در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در واکنش به حادثه «آتش‌سوزی در مدرسه پیش‌دبستانی و دبستان اسوه حسنه زاهدان»، گفت: ما انتظار داشتیم با توجه به اتفاق ناگواری که روز گذشته در زاهدان رخ داد و در پی آن چهار نفر از دختران مظلوم و بی‌گناه دانش آموز در آتش سوختند، نائب رئیس مجلس مسائلی را مطرح می‌کردند.

وی با اشاره به بند ۳ اصل ۳ و اصل ۳۰ قانون اساسی گفت: طبق این اصول آموزش و پرورش تا سطوح متوسطه رایگان است، اما متاسفانه وظایف حاکمیتی را واگذار کرده ونظارتی هم نمی‌کنیم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: تقاضا داریم نائب رئیس مجلس دستوری بفرمایند تا کمیسیون «آموزش، تحقیقات و فناوری» مجلس تیمی را بررسی این حادثه به زاهدان اعزام کنند تا اگر به بخش دولتی وظایف می‌دهیم نظارتی بر آن هم داشته باشیم چراکه دختران مظلوم ما در آتش بی مسئولیتی و بی نظارتی دولتمردان سوختند.

شهریاری با اشاره به حادثه شین آباد نیز گفت: متاسفانه در آن حادثه هم تعدادی از دختران دانش آموز مورد آسیب قرار گرفنتد. با این حال دو نفر هم در حادثه زاهدان جانشان را از دست دادند و دو نفر دیگر هم در بخش آی سی یو هستند که تقاضا داریم نائب رئیس مجلس دستور پیگیری این مسائل را بدهند.

مسعود پزشکیان در ادامه و در واکنش به تذکر شهریاری گفت: از رئیس کمیسیون «آموزش، تحقیقات و فناوری» مجلس می‌خواهیم تا تیمی را برای بررسی این حادثه به منطقه اعزام کنند.

نائب رئیس مجلس افزود: اینگونه حوادث نشان می‌دهد که مجلس باید مقداری درباره مسائل آموزش وپرورش اهتمام بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.