سیب دماوند

حسین مهاجرانی؛

واردات سیب از فرانسه باعث می شود سیب های دماوند خوراک دام شوند

رییس اتحادیه میوه و تره بار با بیان اینکه واردات میوه خارجی چوب لای چرخ تولید ملی است، گفت: متاسفانه میوه هایی از آن سوی مرزها وارد بازار می شود که تولید مشابه آن ها در داخل کشور با کیفیت بسیار بالا در انبار ها دپوشده است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از دانا، حسین مهاجرانی در مورد وضعیت بازار در دوران پسابرجام، اظهار کرد: هنوز زود است که فضای اقتصادی حاکم بر بازار میوه و تره بار را در پسا برجام مورد نقد و بررسی قرار دارد  زیرا باید زمان بگذرد و پیامد های لغو تحریم ها در فضای اقتصادی کشور شفاف شود.

وی با تاکید براینکه سیستم غلط واردات کالا به داخل کشور در تمامی اصناف به ویژه اتحادیه میوه و تره بار تاثیرات منفی و تخریبی زیادی به همراه داشته است، تصریح کرد: متاسفانه در سال های اخیر دروازه های کشور به سمت ورود کالاهای خارجی به ویژه اقلامی که مشابه انها با کیفیت بهتر در داخل کشور تولید می شود باز بوده است.

رییس اتحادیه میوه و تره بار با اشاره به این نکته که حجم بالای واردات کالا و قاچاق آن خاری بر چشم تولید ملی است، اضافه کرد: میلیون ها تن کالا به شکل غیر مجاز وارد کشور می شود و میوه هم در این فهرست در سر لیست قرار دارد.

وی تصریح کرد:  سال گذشته میلیون ها تن میوه که به صورت قاچاق وارد مرز های ایران اسلامی شده است توسط دستگاه های ذیربط از بین رفت.

رییس اتحادیه میوه و تره بار با بیان اینکه واردات میوه خارجی چوب لای چرخ تولید ملی است، ابراز کرد: متاسفانه میوه هایی  از آن سوی مرزها وارد بازار می شود که تولید مشابه آن ها در داخل کشور با کیفیت بسیار بالا در انبار ها دپوشده است.

مهاجرانی در ادامه این مطلب افزود: از نمونه های بارز آن می توان به سیب دماوند اشاره کرد که در سال گذشته بخاطر واردات سیب و قاچاق  سیب فرانسوی در پای درخت ها جمع شد و در نهایت بخشی از آن به خوراک دام تبدیل شد.

رییس اتحادیه میوه و تره بار تصریح کرد: واردات سیب فرانسوی و سایر میوه های خارجی با تزریق به بازار کشور، دستاورد اعمال سیاست های غلط و غیر کارشناسی در بحث واردات و صادرات است.

مهاجرانی با اشاره به اینکه انگور شیلی و سایر اقلام در بازار داخلی به وفور یافت می شود، اضافه کرد: متاسفانه هنوز اقدام نهایی در راستای جلوگیری از ورود میوه قاچاق به داخل کشور صورت نگرفته است.

رییس اتحادیه میوه و تره بار با بیان این نکته که  در سال ۹۵کمبود و خلأیی در راستای تامین بازار و میزان نگه داشتن ترازوی عرصه و تقاضا در کشور وجود ندارد،  ابراز کرد: با وجود بارش ها ی فراوان در هفته های اول سال تخریبی در حوزه محصولات کشاورزی گزارش نشده است.

مهاجرانی در خاتمه اظهار کرد: سال ۹۵سالی پر بار در حوزه تولید محصولات کشاورزی است و امیدواریم با برخورداری از این ظرفیت غنی برای اینکه بازار داخلی دچار اسیب نشود وضعیت ساماندهی واردات و برخورد با قاچاق کالا پر رنگ تر ازگذشته اعمال شود.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.