واکنش منفی مقام قطری به بیانیه دبیرکل شورای همکاری/ روابط قطر با ایران مبتنی بر حسن همجواری است

یک مقام قطری تاکید کرد که مواضع شورای همکاری(خلیج فارس) در نشست‌های وزرای خارجه این شورا اتخاذ می‌شود و بیانیه‌های دبیرکل صرفا نشانگر دیدگاه دبیرخانه این شورا است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم،مطلق بن ماجد القحطانی نماینده ویژه وزیر خارجه قطر در امور مبارزه با تروریسم و میانجیگری در حل اختلافات تاکید کرد که مواضع توافق شده شورای همکاری خلیج فارس معمولا از طریق مصوبات نشست های وزرای خارجه کشورهای عضو این شورا صادر می شود، نه از طریق بیانیه های دبیرکل که صرفا نشانگر دیدگاه دبیرخانه این شورا است.

القحطانی در واکنش به بیانیه دبیرخانه شورای همکاری که خواستار تمدید تحریم بین المللی تسلیحاتی ایران شده بود، افزود: ما در قطر معتقدیم تحریم های کنونی علیه ایران منتج به نتایج مثبتی نمی شود وسبب حل بحران ها نمی شود و حل بحران ها باید فقط از طریق گفتگو صورت پذیرد.

وی در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت که ایران کشوری همسایه است و ما روابطی مبتنی بر حسن هجواری و همسایگی با یکدیگر داریم و موضع ایران به خصوص در خلال محاصره ظالمانه کنونی علیه قطر مورد تقدیر دولت و مردم قطر است.

القحطانی افزود: در حالی که کشورهای محاصره کننده اقدام به اتخاذ اقدامات یکجانبه می کنند، دولت قطر گفتگو را برگزیده و این سیاست دائمی ما است و ما به دنبال روابطی خوب با همه و بین همه کشورها هستیم.

وی افزود: موضوع امنیت منطقه ای نیازمند گفتگوی جامع و حقیقی بین همه طرف های مرتبط با امنیت منطقه است، ولی سیاست عنادورزی و انکار تنها منجر به بی ثباتی می شود.  

القحطانی خواستار گفتگوی مبتنی بر احترام به قوانین بین المللی و نیز احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آنها شد و افزود: قطر متعهد به اصل کنترل تسلیحات و عاری سازی منطقه خاورمیانه از سلاح کشتار جمعی با رعایت حق کشورها در استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی است.‎

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.