http://www.RaheMobin.ir/?p=32751

واکنش نایب‌رئیس کمیسیون انرژی به سخنان زنگنه در مجلس/ حضور یک دلال به همراه زنگنه در جلسه دیروز

خادمی با اشاره به اینکه در ماهیت امضاکنندگان قرارداد با توتال تردید وجود دارد، گفت: دیروز یکی از دلالان رانتخوار به همراه وزیر نفت به جلسه کمیسیون انرژی آمده بود.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از فارس،هدایت‌الله خادمی نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات بیژن زنگنه وزیر نفت در صحن علنی مجلس گفت: آقای زنگنه همین صحبت‌ها را دیروز در کمیسیون انرژی هم مطرح کرده بود ولی امروز متاسفانه به بنده برای صحبت از پشت تریبون نوبت نداند و تقریبا همه موافقان قرارداد توتال فرصت اظهار نظر یافتند.

وی افزود: تقریبا طوری برنامه‌ریزی شده بود که همه موافقان سخن بگویند و ما که اطلاعاتی در این زمینه داشتیم نتوانستیم آن را به سمع مردم برسانیم.

خادمی در این باره گفت: آقای زنگنه امروز گفت که ۴٫۷ میلیارد دلار توسط این کنسرسیوم سرمایه‌گذاری می‌شود و تا پایان عمر مخزن ۱۲٫۷ میلیارد دلار برداشت می‌کنند؛ این برای کسانی که از ماجرا بی‌خبر هستند موضوع خوبی است اما آنها که خبر دارند افسوس می‌خورند چرا که پایان عمر مخزن چه ارتباطی به توتال دارد؟ مگر مخازن ما ارث پدری توتال و مخازن خارجی هستند؟ اگر اینگونه باشد که پس دارسی که اولین چاه را در مسجد سلیمان زد می‌تواند ادعا کند که هنوز سهمی از چاه دارد.

وی افزود: ما باید تا پایان قرارداد حساب کنیم که البته این هم نوعی غلو است که می‌گویند ۵۴ میلیارد درلارد درآمد داریم که می‌گویند ۱۲٫۷ آن را توتال می‌برد.

خادمی در کدام کشور یک شرکت خارجی می‌تواند ۲۳ درصد از یک میدان نفتی را ببرد؟ در کدام کشور مستقل منابع را به میزان ۲۳ درصد به یک پیمانکار خارجی می‌دهند؟

نایب رئیس کمیسیون انرژی با تاکید بر اینکه توتال رقیب ما در برداشت از میادین نفتی است، نه شریک ما گفت: توتال در سهم قطر از میادین مشترک با ما هم سهیم است. در بعضی‌ جاها ۳۰ درصد و در بعضی‌ جاها ۲۴ درصد؛ حال توتالی که در آنجا رقیب ما است همین ۱۲ سال پیش با ما قرارداد بست که با ما شریک شود ولی وارد مرحله اجرا نشد چرا؟ چون آن زمان گاز سمت ما به سمت میادین قطر منتقل می‌شد اما الان گاز از سمت قطر به سمت ما مهاجرت می‌کند. یعنی از سمت خود توتال به سمت ما می‌آید از این رو این شرکت نگران شد و بلافاصله با ایران قرارداد بست.

وی ادامه داد: از کجا معلوم که قصد و نیتش از این قرارداد چیست؟ کمپرسورهای قوی را هم که آقای زنگنه امروز مطرح و راجع به آن بزرگنمایی می‌کند اینها منحصر به توتال نیست و هر شرکتی می‌تواند آنها را بسازد و هر شرکت دیگری می‌تواند آنها را بخرد و بیاورد.

خادمی در ادامه گفت: علاوه بر آن کمپرسور اگر در فاز یازده کار کند از فازهای دیگر خود ایران مکش می‌کند و به فازی می‌برد که توتال در آن منافع دارد، یعنی درحقیقت توتال در همه فازها ما خود را شریک کرده است.

نایب رئیس کمیسیون انرژی با اشاره به اینکه توتال در این قرارداد تاکید کرده است که هر وقت تحریم‌ها بازگشت از ایران خواهد رفت، گفت: دیروز در کمیسیون انرژی از آقای زنگنه پرسیدیم که شما چه تضمینی دارید که توتال کار را آغاز کند؟ ایشان پاسخ داد که اگر آنان طی دو سال بالاتر از سقف معینی کار نکنند قرارداد را فسخ می‌کنیم یعنی دوباره این پروژه باید بماند؛ این چه مصیبتی است که این فاز را صرفا برای توتال کنار گذاشته‌ایم؟

وی یکی دیگر از مشکلات قرارداد با توتال را باز بودن سقف آن برشمرد و خاطرنشان کرد: معلوم نیست طی این قرارداد از طرف توتال هزینه می‌شود و معلوم نیست چقدر برداشت می‌کند چرا که هرچقدر هزینه کند بیشتر نیز سود می‌برید؛ در حالی که ما ۵۰ درصد حق تصمیم داریم و نظر قالب را نداریم و اگر زیر بار تصمیم‌گیری توتال نرویم یعنی توافق را قبول نداریم و باید به داوری برویم.

نماینده مردم ایذه و باغ ملک در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: مدیرعامل توتال یک شخص فنی است. اگر به سوابق او بنگریم می‌بینیم که پله پله در حوزه تخصصی خود بالا آمده و کارهای پروژه‌ای و حفاری انجام داده است. اما در مقابل این مدیران توتال چه کسانی از سمت ما می‌نشینند و مذاکره می‌کنند؟ یک نفر فنی داخل اینها پیدا نمی‌شود، یک نفرشان از نزدیک دستگاه حفاری را ندیده است. همه یا حسابدار بوده‌اند یا مدیران مالی.

وی تصریح کرد: اینها کسانی هستند که در مقابل مدیرعامل توتال نشسته و مذاکره کرده‌‌اند. مضافاً اینکه در ماهیت امضاکنندگان هم شک و تردید است چرا که برخی دلالان می‌گویند: این ما بودیم که قرارداد را امضا کردیم.

خادمی در ادامه گفت: دیروز پس از پایان جلسه کمیسیون انرژی با وزیر نفت، یک نفر از این واسطه‌ها و دلال‌ها پشت سر ایشان بود که در ایران قیر و سایر فرآورده‌ها را می‌فروشد و دارای رانت و امتیازات در کشور است و خیلی هم نگران نیست که برود در بی‌بی‌سی عکس یادگاری بگیرد.

وی اضافه کرد: این فرد مدافع IPC نیز بود و نه کارمند دولت است و نه وزارت نفت، بلکه صرفاً یک دلال است و دیروز پشت سر آقای زنگنه در جلسه کمیسیون انرژی بود.

نایب رئیس کمیسیون انرژی گفت: به آقای زنگنه گفتیم این آقا که دلال بین‌المللی است چرا به جلسه کمسیون انرژی مجلس آمده است؟ آیا با این وجود باز هم می‌خواهید که ما شک و تردید و نگرانی نداشته باشیم؟

خادمی با ذکر این نکته که آنها که از حقیقت عقد قرارداد با توتال خبر ندارند آن را تشویق می‌کنند، گفت: برخی نمایندگان هم از آنجا که خوف آن را دارند که دولت امکانات به حوزه‌های انتخابیه‌شان ندهد سکوت پیشه کردند.

نایب‌رئیس کمیسیون انرژی با طرح این سوال که چگونه در جلسه علنی مجلس اجازه طرح مشکلات و نقدها نسبت به قراردادها داده نمی‌شود عنوان داشت: ما امروز به هیات رئیسه هم اعتراض کردیم اما کسی به اعتراض ما اعتنا نکرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.