بهرامی

دبیر ستاد تنظیم بازار :

وزارت جهاد کشاورزی فرافکنی می‌کند/مردم نمی‌توانند گوشت ۶۰ هزار تومانی بخرند

دبیر ستاد تنظیم بازار با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی درباره مسئولیت خود در تنظیم بازار کالاهای مصرفی مردم فرافکنی می‌کند، گفت: در حال حاضر شاهد گرانی محصولات کشاورزی و مصرفی مردم هستیم که این امر با گرانفروشی متفاوت است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم،محسن بهرامی ارض اقدس درباره افزایش قیمت کالاهای کشاورزی اساسی و مصرفی مردم اظهار کرد: در بخش کشاورزی درباره تغییرات فعلی امکان برنامه‌ریزی ما بسیار ضعیف است.

وی افزود: درباره محصولات سیفی پیاز، سیب‌زمینی و گوجه فرنگی به دلیل شرایط اقلیمی قیمت آنها نیز تغییر کرده است.

دبیر ستاد تنظیم بازار ادامه داد: به طور مثال گوجه فرنگی در سال‌های گذشته با توالی مناسب آن استانهای خوزستان، بوشهر، هرمزگان به بازار عرضه می‌شد اما در سال جاری با تغییرات اقلیمی صورت گرفته محصولات این استانها به طور همزمان به بازار عرضه شد به همین منظور قیمت‌ها به شدت کاهش یافت و کشاورزان آسیب دیدند.

بهرامی ارض اقدس گفت: دلیل افزایش قیمت پیاز نیز در شرایط فعلی همان تغییرات اقلیمی و فصلی است.

به بهانه تنظیم بازار نمی‌توانیم جلوی صادرات را بگیریم

وی در پاسخ به این سوال که آیا صادرات منجر به افزایش قیمت پیاز شده است یا خیر، گفت: این امر نیز ممکن است باشد اما قوانین بالادستی در این ارتباط داریم که نمی‌توانیم به بهانه تنظیم بازار داخلی جلوی صادرات را بگیریم.

دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: صادرات نیازمند بازاریابی و تبلیغات است و از دست دادن آن مشکلات دائمی برای ما ایجاد می‌کند و به خاطر مشکلات فصلی نمی‌توانیم جلوی آن را بگیریم بلکه باید به شکلی آن را حل و فصل کنیم.

وی در ادامه درباره تامین کالاهای اساسی گفت: در گذشته وزارت بازارگانی سابق بخشی داشت که مسئولیت توامان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده را برعهده داشت.

بهرامی ارض اقدس افزود: این بخش از وزارتخانه سابق بازرگانی مسئولیت رصد و پایش تولید در کشور را برعهده داشت و بر آن اساس با در نظر گرفتن سرانه‌های مصرف اقدام به تنظیم بازار می‌کرد.

وی با ارائه مثالی افزود: به طور مثال اگر سالانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن برنج در کشور مصرف می‌شود و در صورتی که یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن تولید باشد باید ۵۰۰ هزار تن واردات کنیم تا قیمت‌ها متعادل شود و حمایت‌های منطقی از تولیدکننده داشته باشیم.

مخالفت وزارت جهاد کشاورزی با واردات منجر به ایجاد کمبود در کشور می‌شود

دبیر ستاد تنظیم بازار افزود: در حال حاضر مسئولیت این تنظیم بازار برعهده وزارتخانه بخشی جهاد کشاورزی که رویکرد آن حمایت از تولید است لذا مخالفت با واردات دارد که این امر باعث می‌شود در کشور کمبود ایجاد شود.

هر کیلوگرم برنج داخلی به ۱۶ هزار تومان رسیده است

وی ادامه داد: زمانی که تعادل عرضه و تقاضا به هم می‌خورد قیمت محصولات افزایش پیدا می‌کند و در افزایش قیمت برنج نیز همین اتفاق افتاده و امروز هر کیلوگرم برنج مرغوب داخلی به ۱۶ هزار تومان رسیده و افزایش قیمت حبوبات نیز در همین راستا است.

بسیاری از خانواده‌ها نمی‌توانند گوشت قرمز ۶۰ هزار تومانی بخرند

بهرامی ارض اقدس افزود: سیاست‌های یکجانبه حمایت از تولید باعث شده که قیمت آن افزایش پیدا کرده و بخشی از حقوق مصرف‌کنندگان ضایع شود به طوریکه امروز بسیاری از خانواده‌ها نمی‌توانند گوشت قرمز ۶۰ هزار تومانی بخرند.

قیمت حبوبات ۶ برابر شده است

دبیر ستاد تنظیم بازار ادامه داد: در حالیکه قیمت حبوبات در گذشته کمتر از ۲ هزار تومان بود امروز به بیش از ۱۲ هزار تومان رسیده و تولید داخلی نیز جوابگو نیست این امر باعث افزایش شدید قیمت‌ها شده است.

وی ادامه داد: برای تنظیم بازار حبوبات باید از واردات استفاده کرد که این امر خود در راستای هدف حمایت منطقی از تولیدکننده و مصرف‌کننده است.

واردات در شرایط افزایش قیمت را کار خیلی بد می‌دانند

بهرامی ارض اقدس گفت: وقتی که ما می‌گوییم برای حمایت منطقی از مصرف‌کننده می‌خواهیم واردات انجام دهیم از این کار به عنوان عملی بسیار بد یاد می‌کنند و فکر می‌کنند که این اتفاق کار خیلی بدی است اما در شرایط فعلی این امر ضرورت به حساب می‌آید.

دبیر ستاد تنظیم بازار در واکنش به اظهارات مسئولان وزارت جهاد کشاورزی که مسئولان ستاد تنظیم بازار را به عدم همراهی متهم می‌کنند گفت: من به عنوان دبیر ستاد تنظیم بازار عرض می‌کنم که ما بیشترین همراهی را با وزارت جهاد کشاورزی داشته‌ایم در حالیکه بیشترین مشکلاتمان نیز در موضوع تنظیم بازار محصولات کشاورزی است.

وی گفت: قیمت مرغ، کره، گوشت قرمز، پیاز، تخم‌مرغ، حبوبات، شکر و برنج داخلی امروزه با جهش زیادی مواجه شده است که تنظیم بازار آن در حوزه وزارت جهاد کشاورزی تنظیم شده و اکنون با مشکل مواجه است.

وزارت جهاد کشاورزی فرافکنی می‌کند

بهرامی ارض اقدس با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی با رفتاری فرافکنانه مشکلات گرانی محصولات مصرفی مردم را بر عهده ستاد تنظیم بازار و دستگاههای نظارتی می‌گذارد گفت: مسئولیت صفر تا صد تنظیم بازار محصولات کشاورزی و صنایع بلافصل آن با وزارتخانه جهاد کشاورزی است.

دبیر ستاد تنظیم بازار در پاسخ به این سوال که مسئولیت تنظیم بازار و نظارت بر خرده‌فروشی محصولات کشاورزی نیز با وزارت جهاد کشاورزی است یا خیر، گفت: وزارت جهاد کشاورزی تا انتها و حتی در خرده‌فروشی مسئولیت نظیم بازار است اما آنها می‌گویند ما فقط مسئول تولید هستیم و توزیع ربطی به ما ندارد.

وی در واکنش به این سوال که وزارت جهاد کشاورزی بسیاری از مشکلات جاری را ناشی از گرانفروشی می‌داند که دستگاههای نظارتی باید بر آن نظارت کنند گفت: گرانی با گرانفروشی متفاوت است. وقتی برنج داخلی ۱۶ هزار تومان قیمت دارد در صورتی که گرانفروشی صورت بگیرد قیمت آن ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان می‌شود و آدم خوب نیز آن را ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان می‌فروشد.

بهرامی ارض اقدس اضافه کرد: در شرایط فعلی که حبوبات و گوشت با این قیمت‌ها به فروش می‌رسد گرانفروشی صورت نگرفته بلکه قیمت این محصولات گران شده است و باید این دو موضوع را از یکدیگر تفکیک داد.

دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: قیمت محل تلاقی عرضه و تقاضاست اگر تقاضا بالا باشد و تولید جوابگو نباشد منجر به گرانی می‌شود.

وی در پایان گفت: افزایش قیمت‌هایی که در حال حاضر مشاهده می‌شود به دلیل تولید (در حجم)  نامناسب است که منجر به گران شدن قیمت کالاهای مصرفی مردم شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.