وزیر آمریکا

وزیر دفاع آمریکا:‌ به نفعمان است که در برجام بمانیم

وزیر دفاع آمریکا می‌گوید هیچ مدرکی دال بر عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای مشاهده نشده و در چنین شرایطی، وی مدافع ماندن در توافقی است که بودن در آن، امنیت ملی آمریکا را تأمین می‌کند.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از فارس،«جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا امروز به همراه ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در کمیته نیروهای مسلح سنا حاضر شد.

موضوع اصلی این نشست، بررسی عملکرد ارتش آمریکا در افغانستان بود؛ خلاصه آنکه فرمانده و افسر ارشد پنتاگون گفتند که وضعیت فعلی افغانستان، گرفتار شدن ارتش آمریکا در یک «بن‌بست» پس از ۱۶ سال نبرد است.

در کنار بحث افغانستان، برجام هم بررسی شد.

سناتور «کریستین جیلیبرند» از حوزه انتخابیه نیویورک اولین سوال را در خصوص برجام و تأثیر منفی خروج احتمالی آمریکا از این توافق بر نظارت واشنگتن بر برنامه هسته‌ای ایران مطرح کرد؛ وی خواستار پاسخ صریح در خصوص پایبند بودن یا نبودن ایران به برجام هم بود.

ژنرال دانفورد در پاسخ گفت: «همانگونه که هفته گذشته گفته شد، هیچ‌گونه نقض عمده توافق هسته‌ای از سوی ایران دیده نشده است و اعتقاد دارم که این توافق، دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را به تأخیر انداخته است.»

جیمز متیس هم در پاسخ به این سوال گفت که ماندن در توافق، به نفع آمریکا است.

وی ادامه داد: «در مشورت با رئیس‌جمهور و وزیر خارجه، در حال بررسی توافق هسته‌ای از منظر امنیت ملی خودمان هستیم. ما از سوی کنگره الزام قانونی داریم برای تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای و این یک امر مجزا از توافق هسته‌ای است و می‌توان بدون بیرون آمدن از یکی، شرایط دیگری را بررسی کرد.»

وزیر دفاع آمریکا سپس به صراحت گفت که دولت باید راهی برای گزارش به کنگره در خصوص توافق هسته‌ای و احترام همزمان به معاهدات بین‌المللی پیدا کند. متیس مشخصاً گفت: «در حال حاضر مشغول بررسی این مسئله هستیم که چگونه ضمن پایبند بودن به الزام قانونی کنگره، توافقات بین‌المللی را هم در نظر داشته باشیم.»

ژنرال متیس از لزوم هوشیار بودن در برابر ایران هم سخن گفت و افزود: «ما ساده‌لوحانه به توافق هسته‌ای نگاه نمی‌کنیم. ما به شدت مراقبیم که ایران در راه اجرای توافق، تقلب نکند.»

متیس در ادامه باز هم در پاسخ به سوال دیگری در  خصوص نظر خود درباره احتمال عدم تأیید پایبندی ایران به برجام در گزارش ۱۵ اکتبر ترامپ به کنگره، از ماندن آمریکا در توافق هسته‌ای حمایت کرد و گفت: «اگر بتوانیم تأیید کنیم که ایران به توافق پایبند مانده و به این نتیجه برسیم که این توافق به نفع ماست، آنگاه باید در توافق بمانیم. اعتقاد دارم که در حال حاضر شواهدی بر خلاف این مطلب یافت نشده و رئیس‌جمهور باید ماندن در توافق را بررسی کند.»

وی از این موضع با زبان دیگری هم حمایت کرد و گفت: «شاهد دیگری هم دارم دال بر اینکه روند تأیید پایبندی ایران به توافق به نفع آمریکا است؛ رئیس‌جمهور باید در حوزه‌های فراتر از متن توافق، محافظ مردم کشورش باشد و به همین علت است که من از بازرسی‌های فعلی که در ایران در حال انجام است، حمایت می‌کنم.»

در حال تکمیل …

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.