ترامپ

پایان دوره کوتاه دوستی بین آمریکا و روسیه

اعلام حمایت کاخ سفید از تحریم‌های جدید علیه روسیه، تنها کمتر از یک هفته بعد از دیدار رهبران دو کشور، امیدها برای بهبود روابط مسکو و واشنگتن را بطور کامل از بین برد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم،سایت خبری-تحلیلی «راس بالت» در گزارشی نوشته است: به دنبال اظهارات "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا در مورد اینکه توافق در مورد ایجاد گروه کاری مشترک روسیه و آمریکا در خصوص امنیت سایبری که وی در هامبورگ در دیدار با "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه بررسی کرده بود، تحقق نخواهد یافت، مشخص گردید که در واشنگتن حتی صحبت از حمایت کاخ سفید از تحریمهای جدید علیه مسکو است.

"مارک شورت" مدیر امور قانونگذاری کاخ سفید روز گذشته اعلام کرد که دفتر ریاست جمهوری آمریکا بطور کامل از لایحه قانونی در حال بررسی در کنگره تحریمها علیه روسیه و ایران حمایت می کند. این در حالی است که پیش از این تردیدهایی در این رابطه وجود داشت، برای اینکه این لایحه قانونی اختیار رئیس جمهوری آمریکا در باره تجدید نظر در مورد تحریمها را محدود می کند که به عقیده اطرافیان ترامپ، این مسئله مانع از آن خواهد شد تا وی سریعا به برخی شرایط واکنش مناسب نشان دهد.

مسکو باید در انتظار تحریم‌های غیرقابل لغو باشد

بدین ترتیب کمتر از یک هفته بعد از نخستین دیدار روسای جمهوری روسیه و آمریکا، ترامپ تصمیم گرفته تا به نمایندگان کنگره لطف نموده و اعلام نماید که قصد ندارد مانع از تصویب قانون جدید علیه مسکو شود. برای روسیه این مسئله به منزله آن است که بزودی علیه این کشور اقدامات محدودکننده جدی که امکان لغو آنها نیز وجود ندارد، اعمال خواهند شد.

البته مسکو نیز مسلما به چنین تحریمهایی واکنش مناسب نشان خواهد داد. دقیقا همین روز گذشته مشخص شد که وزارت امور خارجه روسیه ممکن است بزودی ۳۰ دیپلمات آمریکایی را از این کشور اخراج کند.  ظاهرا این اقدام در پاسخ به تصمیم اواخر سال گذشته دولت "باراک اوباما" در مورد اخراج جمعی دیپلماتهای روسی و توقیف دو ساختمان متعلق به سفارت روسیه در خاک ایالات متحده است.  

"سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه نیز این مسئله را همان دیروز تایید کرده و گفت: «برای کشور بزرگی مانند آمریکا که خود را قهرمان حقوق بین الملل می داند مایه خجالت است که چنین مشکل حقوقی (توقیف مایملک سفارت روسیه) را در وضعیت بلاتکلیفی گذاشته است.» لاوروف در عین حال یادآور شد که این تصمیم واشنگتن نتیجه سیاست دولت باراک اوباماست که اکنون نیز به خاطر تمایلات ضدروسی در کنگره آمریکا ادامه دارد.  

البته باید یادآور شد که مسکو اکنون صرفا بعنوان «مقابله به مثل» درصدد پاسخ دادن به این مشکل برنیامده است، بلکه ظاهرا این تصمیم به دلیل تیرگی روابط دوجانبه، بعد از نخستین دیدار دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در هامبورگ است که دور از انتظار مقامات کرملین بود و آنها از این مسئله بسیار دلسرد شده اند.

کرملین طرف بازنده در روابط روسیه و آمریکاست

واقعیت همانطور که کارشناسان بسیاری نیز پیش از این نسبت به آن هشدار داده بود، این است که دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در مقایسه با دوران ریاست جمهوری ترامپ را باید «دوران طلایی» روابط مسکو و واشنگتن دانست. دونالد ترامپ بعنوان سیاستمداری غیرقابیل پیش بینی و ناآشنا با قواعد دیپلماتیک، اصلا به فکر ایجاد روابط قابل اعتماد و مشارکتی با روسیه نیست. برخوردهای وی دقیقا این خط مشی را نشان داده است.

کرملین نیز ظاهرا قربانی «تبلیغات خود» شده که اجازه داد تا مردم روسیه و افکارعمومی جهانی باور کنند که ترامپ به دنبال برقراری روابط دوستانه با مسکو است. و اکنون در شرایطی که رویارویی روسیه و آمریکا از هر زمان دیگر جدی تر شده و روابط دو کشور بدترین وضعیت خود را می گذارند، در واقع این کاخ کرملین است که طرف بازنده محسوب می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.