روحانی

رییس جمهور در جمع مردم زابل:

پایگاه‌های اصلی داعش در منطقه از بین رفته است/از مهرماه سال آینده گاز به زابل خواهد رسید

روحانی گفت: امروز خوشحالیم پایگاه‌های اصلی داعش در منطقه از بین رفته و انشاءالله با حمایت مردم روزی شاهد باشیم ریشه تروریسم در منطقه نابود شود.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور در اجتماع مردم سیستان و بلوچستان در استادیوم ورزشی "شهید حسینی طباطبائی" با بیان اینکه اینجا سرزمینی است که حتی اسطوره‌های تاریخی ما به نام این منطقه و سرزمین در تاریخ جای گرفته، سرزمینی که در واقع حامل پیام ایران و اسلام به شبه‌قاره هند بود،گفت: دریاچه هامون به‌عنوان مرز آن زمان ایران بزرگ و شبه قاره هند یاد می‌شد و مردم همین دیار بودند که قند پارسی را به بنگاله بردند و مردم همین سرزمین بودند که فرهنگ عظیم اسلام را به شبه‌قاره هند و شرق جهان بردند.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش با بیان اینکه گرچه به ظاهر سیستان و بلوچستان دارای تنوع مذهبی و قومی است، اما در واقع همه مذاهب از درخت تنومند اسلام، پیامبر (ص) و قرآن سرچشمه می گیرد و همه اقوام از یاران و ایرانیت سرچشمه می‌گیرد و افتخار همه ما این است که ایرانی و مسلمانیم، خاطرنشان کرد: این سرزمین، سرزمینِ بزرگان، علما، شهدای بزرگ و آیت‌الله سیستانی است که امروز به‌عنوان ملجاء برای شیعه و سنی و کرد در عراق هستند؛ آن روز که اهل‌سنت نیاز به کمک است او از نجف سخن می‌گوید و آن روز که داعش و تروریسم استقلال کل عراق را تهدید می‌کند، به فرمان او مردم علیه تروریست‌ها قیام می‌کنند.

وی با اشاره به ایام هفته وحدت، گفت: ایام به نام رسول گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و امام صادق(ع) است؛ امروز فرهنگ اسلام از هر زمان دیگر می‌تواند بیشتر راهنمای انسان‌ها به سوی سعادت باشد. امروز در جایگاهی زندگی می‌کنیم که افتخارمان این است وحدتمان را حفظ کرده‌ایم.

حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: سیستان و بلوچستان با تمام تنوعش، وحدت، مرزبانی و مرزداری خود را در طول تاریخ از اسلام و ایران حفظ کرده است. شما در طول تاریخ و در زمان دفاع مقدس و حتی در زمان زلزله غرب کشور حضور یافتید و به مردم کرمانشاه کمک کردید؛ مردمی که قلبشان مالامال اسلام است.

وی با بیان اینکه در این ایام و دهه‌هایی که در عراق، یمن، سوریه و شمال آفریقا اختلاف بین اقوام، مذاهب و گروه‌ها و گاهی جنگ در شهرها مشاهده می‌کردیم، مردم ایران به‌خوبی وحدت خود را حفظ کردند، گفت: تروریست‌ها در همه جا نفوذ کردند جز ایران؛ به‌ دلیل ایمان و وحدت مردم و به دلیل اسلام معتدلی که مردم ایران به آن اعتقاد دارند و آن را به جهان صادر کردند.

رئیس‌جمهور با بیان این مطلب که امروز ما خوشحالیم ملت‌های منطقه توانستند بر تروریست‌ها غلبه کنند، اظهار داشت: نقشه شومی که آمریکا و اسرائیل برای این منطقه طراحی کرده بودند، قرار نبود داعش ظرف چند سال از بین برود و تروریست مضمحل شود؛ می‌خواستند مسیر تروریسم به کل آسیا و ایران و جهان توسعه یابد. آنها می‌خواستند با تروریسم چهره اسلام را تخریب و جای پای اسرائیل و خودشان را در منطقه محکم و تقویت کنند اما مردم هوشیار توانستند این توطئه را درهم بشکنند.

وی تاکید کرد: امروز خوشحالیم پایگاه‌های اصلی داعش در منطقه از بین رفته و انشاءالله با حمایت مردم روزی شاهد باشیم ریشه تروریسم در منطقه نابود شود و این کار به یاری خداوند محقق می‌شود .

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه همه ما مردم یک قلبه، یک پیامبر، یک حج، یک قرآن، یک ماه رمضان و در واقع یک اخلاق داریم و آن اخلاق محمدی است، افزود: ما همه اعم از شیعه و سنی عاشق خاندان رسالتیم، ما همه در پی آنیم کشورهای اسلامی در کنار یکدیگر متحد باشند و همواره یاری‌گر همه مسلمانان در سراسر منطقه خواهیم بود.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش به استان سیستان و بلوچستان پرداخت و گفت: سیستان و بلوچستان، سرزمین پهلوانان و دلاوران و سرزمینی که توسعه شرق ایران از اینجا آغاز خواهد شد، همه تلاش دولت یازدهم بر این بود نسبت به سیستان و بلوچستان تلاشی کند که کمبودهای انباشته تاریخی را تا حدی جبران کند.

وی اضافه کرد: مقدار بودجه عمرانی که دولت یازدهم برای سیستان و بلوچستان در ۴ سال دولت اختصاص داد ۲٫۵ برابر دولت قبل بود و این نشان می‌دهد ما همه توان‌مان را برای توسعه استان به‌کار گرفتیم البته کمبودها و نیاز استان خیلی بیش از این حرف‌هاست و تلاش‌های بسیار زیادی برای این استان باید انجام شود.

وی گفت:گرچه به ظاهر سیستان و بلوچستان دارای تنوع مذهبی و قومیست، اما در واقع تمام مذاهب از یک درخت به نام اسلام و قرآن سرچشمه می‌گیرند.

وی ادامه داد:همه اقوام ایرانی از ایرانیت سرچشمه می‌گیرند و افتخار همه ما این است که ایرانی و مسلمان هستیم.

وی در جمع مردم زابل افزود: این سرزمین بزرگان، شهیدان و علما همچون آیت الله سیستانی است.

روحانی افزود: امروز رابطه ما با افغانستان، پاکستان و عمان از هر زمان دیگری بهتر است ما خواهان امنیت، عمران و آبادانی همه کشورهای این منطقه هستیم.

وی ادامه داد: ما نمیخواهیم بین ایران و کشورهای همسایه فاصله ای باشدو  اگر کشورهایی هستند که سه سال است همسایه شان را بمباران میکنند و به نتیجه نرسیده اند تقصیر ما نیست.

رئیس جمهور در جمع مردم سیستان تصریح کرد: حق آبه هامون باید توسط کشور افغانستان رعایت شود.


روحانی گفت: برای این موضوع در تمامی دیدارها در حال پیگیری قردادهای جدیدی هستیم. تالاب هامون ثبت بین المللی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.