محجبه

پشت پرده محجبه شدن سلبریتی های مجازی چیست؟

به تازگی مشاهده شده تعدادی از شاخ‌های مجازی که در گذشته با پوشش نامناسب در این فضا ظاهر می‌شدند، اقدام به انتشار تصاویر پوشیده از خود کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل ازخبرنگار حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، فضای مجازی این روزها میزبان افراد متفاوتی شده است؛ افرادی که ترجیح می‌دهند از دنیای ارتباطات به عنوان ابزاری برای شهرت بهره ببرند، دنیایی که وسیله‌ای برای خودنمایی و تصاحب آن به نام افراد جاه‌طلب شده است.

دزدان شهرت در فضای مجازی تنها زمره افراد کم‌سواد را تشکیل نمی‌دهد، گاهی شاهد آن هستیم افرادی با سطح سواد بالا برای افزایش دنبال‌کننده، شبیه عروسک خیمه شب بازی به رقص و حرکات اضافی اقدام می‌کنند تا اینگونه کلید تأیید را از آن خود کنند.

بخش تأسف بار این موضوع زمانی نمایان می‌شود که کاربران این افراد را سوژه‌ای برای خنده خود انتخاب کرده و تنها برای آنکه بدانند یک دیوانه تا کجا می‌تواند ادامه دهد، آنها را دنبال می‌کنند اما فارغ از آنکه این عروسک‌های خیمه شب بازی افزایش فالوور را نشان از محبوبیت خود می‌دانند.

هتک حرمت به قواعد و قانون در هر بابی از عمده کارهایی است که این افراد جاه‌طلب انجام می‌دهند تا شهرتی کاذب تصاحب کنند. مهمانی‌های مبتذل، پوشش‌های ناهنجار، آرایش‌های غیرمتعارف و مهمتر از آن ترویج فرهنگ فساد از جمله مواردی است که در اولویت این بازیگران قرار دارد.

در سال‌های اخیر وقتی موضوع حجاب مطرح می‌شد، مخالفان این پوشش برتر سعی می‌کردند به خاطر موضوع رنگ، آن را طرد کنند اما اکنون  مخالفان و هتاکان چادر،  به گونه‌ای دیگر ارزش آن را زیر سوال می‌برند.

مقابله نرم با چادر مشکی مدتهاست در اولویت جریان‌های  اشاعه‌دهنده  بی‌فرهنگی قرار گرفته است. شاید باورش سخت باشد که این جریانات قصد دارند به یک زن بفهمانند ارزش وجودی او نمایان کردن زیبایی‌های ظاهری اوست، در صورتی که بیش از پیش این عملیات، آن‌ها را مبدل به یک ابزار برای سوءاستفاده طمعکاران جنسی قرار داده است. اینها حملاتی سرد برای توهین به زنان یک جامعه اسلامی است.

چادری شدن شاخ های مجازی

زهد و پارسايی، علم و کمالات، صداقت، نور عفاف و حجاب از ويژگی‌های شخصيتی و ابعاد زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی دینی و معنوی تمام زنان اسلام است اما تصور آن که کسانی برای خودنمایی وجود باارزش خود را برای سیراب کردن حرص و نیاز جنسی بعضی از بیماران فکری در اختیار آنها قرار می‌دهند، یک معضل بسیار بزرگ است.

جالب است بدانید دختران این روزها در فضای مجازی به روش‌های گوناگونی خود را وسیله‌ای برای خنده و سرگرمی کاربران قرار می‌دهند؛ به گونه‌ای که یکی با ولع غذا می‌خورد تا برند یک رستوران را تبلیغ کند، دیگری چهره خود را در  اختیار  پزشکان می‌گذارند تا معصومیت چهره دخترانه را با جراحی همانند شیاطین کند.

به طور کلی می‌توان اینگونه بیان کرد که شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام به شکلی طراحی و تدوین شده‌اند که مخاطب را به آهستگی به سمت و سوی جنسی می‌کشانند. منحرفان فکری که فساد را ترویج می‌دهند، به قدری زمینه تماشای فیلم‌ها و  تصاویر مبتذل را برای کاربران و مخاطبان این شبکه‌ها  فراهم می‌کنند که بی‌شک کسی توان مقابله با آنها را ندارد و حتی اگر کاربران مقاومت کنند، آن قدر شاخ‌های مجازی به کارشان ادامه می‌دهند تا قفل مقاومت را بشکنند و در نهایت گناهِ نگاه به نامحرم را در پیش چشمان مخاطبان عادی جلوه دهند.  همین که کاربران با باز کردن تصاویر پیشنهادی، به اینستاگرام چراغ سبز نشان دهند، در مراحل بعدی تصاویری با پوشش‌های نامناسب  (+۱۸) به نمایش گذاشته خواهد شد. این روال ادامه پیدا خواهد کرد و در آخر نمایش به محتوای برهنه و حیوانی می‌رسد.

امان قرائی‌مقدم استاد جامعه شناس دانشگاه خوارزمی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کردند: اصولاً اینکه چرا از این فضای مجازی که می‌تواند مفید باشد، به صورت مضر استفاده می‌کنند و به جای بازنشر اطلاعاتی مانند اقتصادی، سیاسی، فرهنگی به بازتاب فحاشی و هتاکی می‌پردازند، به این دلیل است که در اجتماع برای افراد به طور صحیح محیطی آزاد برای بیان حرف‌ها در نظر گرفته نشده است. محدودیت و محرومیت افراد در سخنوری عاملی شده تا به فضای مجازی رو بیاورند.

وی ادامه داد: به طور کلی در اجتماع هر اقدامی صورت گیرد، عده‌ای هستند که به جای بهره‌برداری درست به بهره‌وری نادرست دست خواهند زد.

قرائی مقدم تأکید کرد: کمبودهای عاطفی، روحی و اجتماعی که خود ناشی از ضعف فرهنگی اقشار در جامعه است، عامل بروز چنین رفتارهایی است. اما باید بیان کرد تعداد این افراد کم است ولی چون سرعت نشر و بازتاب در فضای مجازی زیاد است، کاربران تصور می‌کنند فضای مجازی توسط این افراد تصرف شده است.

کلام آخر

کاربران بدون تقویت سواد شبکه‌های اجتماعی مجازی و تفکر انتقادی، توان تشخیص این موضوع را نخواهند داشت. این مسائل نیازمند تقویت تفکری پرسش‌گر و همچنین توانایی در مدیریت باورهایی است که توسط این شبکه‌ها مورد تهاجم قرار گرفته است.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.