پیش‌بینی کاهش ۴میلیون‌بشکه‌ای تولید نفت غیراوپک

قیمت پایین نفت به تولیدکنندگان غیر عضو اوپک فشار می‌آورد و انتظار می‌رود کاهش تولید نفت غیراوپک به بیش از ۴میلیون بشکه در روز برسد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم، قرارداد تاریخی اوپک و متحدانش در هفته گذشته شرایط بازار نفت را در کوتاه‌مدت تغییر داد. ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش تولید از ماه مه بسیار زیاد و معادل ۱۰ درصد عرضه جهانی نفت است، این کاهش تولید ضروری است. کاهش تولید ضربه‌ای را که تعطیلی‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا به تقاضای نفت زده تا حدی جبران می‌کند.

مهندسین اصلی این کاهش تولید یعنی عربستان و روسیه یک جنگ قیمت را در ماه مارس آغاز کردند. هر دوی آنها یک استراتژی بلندمدت برای توقف سرمایه‌گذاری‌های گران در تولید غیراوپک و افزایش سهم بازار برای خودشان داشتند.

قبل از اجلاس اوپک و متحدانش، تخمین زده می‌شد عرضه نفت غیراوپک ۳٫۵ میلیون بشکه در روز به‌خاطر کاهش سرمایه‌گذاری تا پایان ۲۰۲۱ پایین بیاید. حدود یک میلیون بشکه در روز از این کاهش تولید مربوط به نفت گران‌قیمت‌تر خارج از آمریکا مثل کانادا (۰٫۳ میلیون بشکه در روز و ماسه نفت‌دار)، آمریکای لاتین (۰٫۲ میلیون بشکه در روز نفت کلمبیا و مکزیک و نفت آرژانتین) و آسیا (۰٫۲ میلیون بشکه در روز نفت هند، مالزی، اندونزی و چین) می‌شود.

بیشتر کاهش تولیدی که انتظار می‌رود از ۴۸ ایالت پایینی آمریکا خواهد بود یعنی جایی که تولید واکنش تندتری نسبت به تغییر قیمت دارد. پیش‌بینی می‌شود تولید در ۴۸ ایالت پایینی آمریکا ۲٫۶ میلیون بشکه در روز کمتر از حدی باشد که قبل از سقوط قیمت تا پایان ۲۰۲۱ پیش‌بینی می‌شد، ۲٫۱ میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی و ۰٫۵ میلیون بشکه در روز مایعات گاز طبیعی. تحلیلگران عقیده دارند اپراتورها در پاسخ به کاهش قیمت نفت، بیش از ۱۰۰ چاه را در حوزه پرمین تا پایان ماه مه می‌بندند و این تعداد تا پایان ژوئن به بیش از ۲۰۰ چاه می‌رسد یعنی حدود ۲۵ درصد.

واقعیت از این هم دردناک‌تر است، اپراتورها بودجه‌های سرمایه‌ای را در این ۴۸ ایالت آمریکا ۵۰ درصد کم کرده‌اند. چاه‌های نفت بسیار سریع‌تر از ۲۰۱۵ تعطیل می‌شوند. تعداد چاههای حوزه پرمین ۹۰ حلقه کم شده است و این تعداد روزانه بیشتر می‌شود، به این ترتیب، عرضه نفت از این ایالت‌ها بیشتر از پیش‌بینی‌های قبلی پایین می‌آید. اگر تعداد چاه‌های حوضه پرمین ۵۰% تا جولای کم شود، ۳٫۵ میلیون بشکه از مایعات نفتی تا پایان ۲۰۲۱ کاهش خواهد یافت، بنابراین کاهش تولید نفت غیراوپک بیش از ۴ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

قیمت نفت یکی از عواملی است که آینده نفت آمریکا را تعیین می‌کند، عامل بعدی شرایط مالی شرکت‌های نفت است، در زمان حاضر اولویت همه آنها فقط بقاست که بسیاری از آنها نمی‌توانند [آن را حفظ کنند].

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.