نوبخت

کدام مقام دولتی «حصر» را به «سطح جامعه» کشاند؟

باید از جناب نوبخت و سایر مسئولان دولتی این سوال را مطرح کرد که کدام جریان و کدام کاندیداها در جریان تبلیغات و میتینگ‌های انتخاباتی‌شان به موضوع رفع حصر می‌پرداختند و برای تهییج حضار و انحراف افکار عمومی، سخنان غلوآمیز را در این ارتباط مطرح می‌کردند؟

 

به گزارش راه مبین به نقل از میزان، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه روز دوشنبه در جریان نشست مسئولان عالی قضائی سخنان مهمی را در باب مسائل و حواشی مرتبط با انتخابات مطرح کرد.
 
آیت الله آملی لاریجانی در بخشی از اظهاراتش گفت: «همه دیدند که برخی در مورد این موضوع(رفع حصر) قبل و حین انتخابات چه کردند و همنوایان آنان چه گفتند. ما این مسائل را هم از دور می بینیم و هم از نزدیک شاهد اتفاقاتی که در پشت پرده رخ می‌دهد هستیم؛ ماهیت این کار شبیه همان کاری است که در فتنه ۸۸ صورت گرفت. در سال ۸۸ نیز برخی تلاش داشتند با فشارهای پوپولیستی در مقابل نهادهای قانونی بایستند اما از مردم سیلی محکمی خوردند؛ اینکه بخواهیم عواطف مردم را برای ایستادگی مقابل این قبیل تصمیمات قانونی تحریک کنیم همان روح و باطن فتنه ۸۸ است.»
 
رئیس دستگاه قضا در همین رابطه بیان داشت: «نقل کرده‌اند که کاندیدایی در جمع هواداران خود خطاب به آنان گفته است که ما آمده ایم حصر را بشکنیم؛ شما چه کاره‌اید که بخواهید حصر را بشکنید؟‎موضوع رفع حصر مسیر خاص خود را دارد و به فرض عدول شورای عالی امنیت ملی از مصوبه خود،کار قوه قضاییه برای رسیدگی قضایی آغاز می‌شود‎».
 
 رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: عالی‌ترین نهاد امنیتی کشور در این زمینه تصمیمی را اتخاذ کرده است. رفع حصر نیز مانند سایر مصوبات شورای عالی امنیت ملی برای معتبر بودن پروسه خاص خود را دارد و اینکه بخواهیم عواطف مردم را برای ایستادگی مقابل این قبیل تصمیمات قانونی تحریک کنیم همان روح و باطن فتنه ۸۸ است. برهمین اساس به این قبیل رسانه‌ها و افرادی که تلاش می‌کنند به صورت زنجیره‌ای و همنوا چنین مسائلی را دائماً تکرار کنند و از این طریق فشار وارد آورند هشدار می‌دهیم که این بساط را جمع کنند وگرنه قوه قضاییه با اقتدار، خود این بساط را جمع خواهد کرد.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: به فرض که شورای عالی امنیت ملی مصوبه خود را ملغی کند و رفع حصر اتفاق بیفتد، در این صورت تازه کار قوه قضاییه برای رسیدگی قضایی به این موضوع آغاز می‌شود و تصمیم در مورد این اتهامات و نحوه رفتار با متهمان با قاضی رسیدگی کننده به پرونده و در چارچوب مقررات قانونی خواهد بود.
 
 واکنش شتابزده
اظهارات روز گذشته رئیس قوه قضائیه واکنش‌های فراوانی در رسانه‌ها و فضای مجازی داشت تا اینکه سخنگوی دولت صبح امروز نسبت به سخنان رئیس دستگاه واکنش نشان داد. انتظار بود که این سخنان روشنگرانه رئیس دستگاه قضا، از سوی مسئولانی که مدعی قانونمداری و تشنج زدایی‌اند، مورد استقبال قرار گیرد؛ اما در کمال تعجب، نوبخت سخنگوی دولت در جریان نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوالی پیرامون سخنان اخیر رئیس دستگاه قضا، در مقام توصیه برآمد و اعلام کرد:«سروران محترم اگر مطالبی دارند در جلساتی که برگزار می‌شود مطرح کنند؛ یکی از این جلسات، شورای عالی امنیت ملی است و با توجه به اینکه رئیس محترم قوه قضائیه هم عضو این شورا هستند اگر در جلسات این شورا شرکت بفرمایند، می‌توانند نظراتشان را آنجا بیان کنند، چرا که این مسائل باید در شورای عالی امنیت ملی مورد بحث قرار گیرد و کشاندن این مباحث به سطح جامعه پیام خوبی در داخل و خارج ندارد».
 
شاید برای کسانی که از ماجرا خبر نداشتند این اظهارات منطقی به نظر برسد اما مصداق یابی جناب آقای نوبخت کاملا نادرست است؛ کاملا مشخص و محرز است که اگر فردی پیرامون موضوعی همچون رفع حصر سران فتنه مطلبی دارد باید آن را در مراجع ذیصلاح از جمله قوه قضائیه مطرح کند؛ باید از جناب نوبخت و سایر مسئولان دولتی این سوال را مطرح کرد که کدام جریان و کدام کاندیداها در جریان تبلیغات و میتینگ‌های انتخاباتی شان به موضوع رفع حصر می‌پرداختند و برای تهییج حضار و انحراف افکار عمومی، سخنان غلوآمیز را در این ارتباط مطرح می‌کردند؟ آیا نوبخت، طرح یک موضوع در جلسه مسئولان عالی قضایی را به مثابه سطح عمومی جامعه می‌پندارد! اما یک گردهمایی و میتینگ انتخاباتی را که در آن از رفع حصر سخن گفته می‌شود، سطح عمومی جامعه نمی‌داند؟  
 
قطعا سیالیت در مواضع، اظهارات تناقض آمیز و اتخاذ رویکرد «یک بام و دو هوا» زیبنده مسئولان دولتی نیست و بهتر آن بود که آقای نوبخت در نشست خبری خود بجای واکنش نشان دادن به اظهارات ریاست دستگاه قضا، موضوع را مسکوت می‌گذاشت تا بزرگان و سران در این باب موضعگیری کنند.  

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.