علوی

وزیر اطلاعات:

کشته شدن فرمانده و طراح اصلی حادثه تروریستی تهران

وزیر اطلاعات از کشته شدن فرمانده و طراح اصلی عملیات تروریستی تهران در روز شنبه خبر داد.

 

به گزارش راه مبین به نقل از میزان،  حجت الاسلام سیدمحمود علوی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با تبریک و تسلیت شهادت جمعی از هموطنانمان توسط تروریست‌ها در حادثه تروریستی تهران به خانواده‌های آنان، مردم و رهبر معظم انقلاب و با آرزوی شفای عاجل برای مجروحان این حادثه گفت: فردی که فرماندهی این تیم تروریستی را بر عهده داشت و در مناطق مرزی مستقر شده بود پس از اینکه این اقدام به طور کامل سرکوب شد و این عناصر به هلاکت رسیدند از کشور خارج شده بود، اما با همکاری سرویس‌های دوست، روز شنبه (دیروز) کیفر جنایت خود را متحمل شد و به وسیله سربازان گمنام امام زمان (عج) و دوستانمان در سرویس‌های همراه و همکار به درک واصل شد.

وی افزود: پی در پی تیم هایی که قصد اقدامات ضد امنیتی و انفجار بمب یا کمربند و جلیقه انفجاری یا هر نوع اقدام ضد امنیتی دیگر را داشتند شناسایی و دستگیر کردیم.

علوی ادامه داد: این نخستین بار نیست، در سال ۱۳۹۴ حدود ۳۰ تیم و در سال ۱۳۹۵ حدود ۴۵ تیم را زیر ضربه بردیم و تنها در حدود دو ماه و نیم اخیر در سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۵ تیم را شناسایی کردیم و زیر ضربه بردیم که شامل تیم‌های ۲، ۳، ۴، ۵ نفره یا بیشتر و برخی هم تک نفره بودند.

وی گفت: این که می‌بینیم هر سال تعداد تیم هایی که شناسایی می‌شوند و زیر ضربه می‌روند افزایش می‌یابد نشان دهنده آن است که دشمن، ول کن نیست و می‌خواهد ضربه امنیتی به کشور بزند و این موضوع حساسیت نیروهای امنیتی را افزایش می‌داد و رصد همه جانبه نسبت به قضایا داشتند و از آسیب مردم در ۳ سال و نیم اخیر جلوگیری کردند و به رغم اینکه در کشورهای اطراف ما بمب منفجر و اقدامات تروریستی انجام می‌شد و افرادی کشته می‌شدند در کشور ما الحمدالله از این مسایل خبری نبود.

وزیر اطلاعات گفت: در سال ۱۳۹۶ برای ما تعجب آور بود که اگر در سال‌های قبلی ماهی ۲ تیم تروریستی و یا هفته‌ای یک تیم تروریستی کشف می‌کردیم، اما اخیرا کشف تیم به روزانه رسیده بود یعنی هر روز تیم هایی را کشف می‌کردیم و زیر ضربه می‌بردیم و افراد را دستگیر می‌کردیم.

علوی افزود: بنای ما این نبود که با انعکاس مرتب خبر این دستگیری‌ها آرامش روانی مردم را مخدوش کنیم و به بهداشت روحی و روانی مردم صدمه بزنیم.

وی ادامه داد: همین که موفق می‌شدیم یک اقدام ضد امنیتی و تروریستی را از سر راه مردم برداریم خدا را شکر می‌کردیم و گاهی برخی از آن‌ها را به اطلاع مردم می‌رساندیم.

علوی افزود: اخیرا فشار به گونه‌ای بود که احساس کردیم آن‌ها جنون عملیاتی پیدا کردند یعنی ناکامی هایی را که در این چند سال در اقدامات ضد امنیتی و تروریستی شان متحمل شده بودند آن‌ها را به سرحد جنون رسانده بود.

وی ادامه داد: همچنین آن‌ها با حمایت‌های مالی و مشوق هایی که از آن سوی مرز‌ها پیدا کرده بودند انگیزه بیشتری برای این کار پیدا کردند و حتی ابعاد برنامه‌های آن‌ها گسترده‌تر از اقدام معمولی تروریستی و ضد امنیتی بود.

وزیر اطلاعات گفت: یکی از تیم هایی را که حدود ۱۰ روز پیش در یکی از مناطق کشور زیر ضربه بردیم امکاناتی را که توانستیم از این تیم ضبط کنیم شامل ۳۰ قبضه اسلحه کلاشینکف، ۴ قبضه تیربار گرینوف، ۲ قبضه آر پی چی هفت با ۱۰ موشک آر پی چی ۷، ۱۵ بسته ۷۰۰ تایی گلوله کلاشینکف و ۴ هزار و ۴۰۰ فشنگ تیربار گرینوف بود.

علوی افزود: این مقدار اسلحه برای عملیات رزمی، جنگی و نظامی است و نه برای یک عملیات پارتیزانی و چریکی.

وی اضافه کرد: قدم به قدم به آن‌ها ضربه زده شد و عناصر اصلی آن‌ها هدف قرار گرفتند و با هماهنگی و همراهی سرویس‌های همکار در کشورهای همراه برخی از عناصر آن‌ها در خارج از مرز‌ها و برخی در داخل هدف قرار گرفتند.

علوی اضافه کرد: ابوعایشه کردی از سرکردگان این‌ها بود که حدود ۲ تا ۳ ماه پیش آمده بود میز عملیات را در خود کشور هدایت کند و در مرز هدف قرار گرفت و از بین رفت.

وی ادامه داد: سرکرده و مسئول میز عملیات این‌ها در رقه فردی به نام ابوفارس بود که اخیرا در موصل مستقر شده بود به یاری پروردگار هدف قرار گرفت.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه پس از عملیات تروریستی رذیلانه روز چهارشنبه تهران سرنخ‌های زیادی از آن‌ها بدست آوردیم، گفت: البته تیم‌های زیادی را تحت رصد داشتیم، اما بنا به ملاحظاتی گذاشته بودیم به موقع علیه آن‌ها اقدام کنیم که در شرایط فعلی به این نتیجه رسیدیم که آن‌ها را هم زیر ضربه ببریم و دستگیر کنیم که بالغ بر ۴۲ تا ۴۳ نفر ازتروریست‌ها شناسایی و دستگیر شدند.

علوی افزود: خانه امنی که آن‌ها در کرمانشاه داشتند شناسایی شد و زیر ضربه قرار گرفت و نفراتی از آن‌ها دستگیر شدند و امکاناتی از جمله جلیقه و کمربند انفجاری از آن‌ها کشف و ضبط شد.

وی ادامه داد: به خانه امن دیگری اشراف یافتیم و افرادی را در آن جا شناسایی و دستگیر کردیم و این همان خانه‌ای بود که این ۵ تروریست حادثه اخیر در تهران در آن جا هم پیمان شده بودند.

علوی گفت: برادر یکی از این تروریست‌ها هم در تور اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) قرار گرفت و در اختیار نیروهای اطلاعات است.

علوی در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به اینکه حدود ۴۳ نفر از تروریست‌ها را پس از عملیات اخیر تروریستی در تهران زیر ضربه بردیم افزود: بخشی از آن‌ها مرتبط با این عملیات هستند و برخی هم مرتبط نیستند، اما برنامه تروریستی و ضد امنیتی داشتند که با ملاحظاتی برای اشراف اطلاعاتی بیشتر، آن‌ها را زیر نظر داشتیم.

وی ادامه داد: از این افراد اعترافات زیادی گرفته شد و سرنخ هایی را بدست آوردیم و به سراغ نفرات رفتیم و آن‌ها را هم دستگیر کردیم.

علوی گفت: بنا به اعترافات سرویس ها، تشکیلات اطلاعاتی وزارت اطلاعات ایران یکی از حرفه‌ای ترین، مقتدرترین و مسلط‌ترین دستگاه اطلاعاتی بر کار خود در جنبه‌های مختلف ازجمله ضد تروریسم است که امنیت کشور را توانست برقرار کند و در آینده هم برقرار خواهد کرد.

وی افزود: تنها با یک عملیاتی که به تعبیر مقام معظم رهبری حکم ترقه بازی داشت امنیت بی بدیل کشور اسلامی ایران آسیب نمی‌بیند و نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی و وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، بسیج، قوه قضائیه، تشکیلات شورای عالی امنیت ملی، شورای امنیت کشور، وزارت کشور، مدیریت سیاسی کشور، ستاد کل نیروهای مسلح مانند پنجه‌های دست باهم هم افزایی دارند و در برابر دشمن به صورت مشت در می‌آیند و بر فرق و دهان دشمن کوبیده می‌شوند و به او اجازه خودنمایی و عرض اندام نمی‌دهند.

وزیر اطلاعات گفت: مدافعان حرم؛ مرز دفاع از امنیت جمهوری اسلامی را صد‌ها و هزاران کیلومتر آن طرف‌تر از مرزهای کشورمان بردند.

علوی افزود: در ایام گذشته در خارج از کشور به وسیله مدافعان حرم در عراق و سوریه ضربه‌های بسیار سنگینی به عناصر داعشی زدیم که اگر این ضربه‌ها نبود اکنون باید فشار بیشتری را به کشور ملاحظه می‌کردیم.

وزیر اطلاعات گفت: اینکه تروریست‌ها پس از صد بار تلاش موفق شوند اقدامی انجام دهند خیلی جای تعجب ندارد، زیرا تروریست‌ها یونیفورم و پوشش خاصی ندارند و مانند بقیه مردم هستند و تشخیص آن‌ها کار ساده‌ای نیست.

علوی افزود: اینکه بیش از صد اقدام این تروریست‌ها خنثی شود و نتوانند ضربه بزنند جای تعجب دارد.

وی اضافه کرد: همواره از زبان سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی در کشورهای مختلف جهان اعجاب و شگفت زدگی آن‌ها را از موفقیت دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران در خنثی کردن توطئه‌های عناصر تروریستی شنیده بودیم و این هنر نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی کشورمان است که تروریسم را بدون اینکه علامت مشخصی داشته باشد شناسایی و توطئه‌های آن‌ها را خنثی کردند و به آن‌ها ضربه زدند.

علوی با بیان اینکه همین یک مورد اقدام تروریستی هم زیاد است و باید آسیب شناسی کنیم ادامه داد: به صورت جدی در حال آسیب شناسی و بررسی هستیم هم در حوزه کار اطلاعاتی و امنیتی و هم در حوزه کار حفاظت فیزیکی از اماکن حساس تا آسیب پذیری را کاهش دهیم.

وی افزود: در همه حوزه‌ها از جمله حوزه کار حراستی و حوزه کار مقابله با عملیات تروریستی باید کار آسیب شناسی را انجام دهیم و تجربه بیشتری را بدست بیاوریم و با شناسایی نقاط آسیب، آن‌ها را ترمیم کنیم.

وزیر اطلاعات با تاکید بر اینکه اقدامات اخیر تروریست‌ها موفقیت چندانی محسوب نمی‌شود، گفت: آن‌ها به اهدافی که داشتند نرسیدند.

علوی افزود: هر دو تروریست در حرم مطهر امام راحل با هنروری بسیار زیبای افسر پلیس از پا درآمدند و نتوانستند آسیب آنچنانی به شهروندان برسانند و یکی از عزیزانی که در فضای سبز حرم مطهر کار می‌کرد به شهادت رسید و ۲ تا ۳ نفر از افراد حاضر در آن جا زخمی شدند.

وی اضافه کرد: در مجلس هم به آنچه دنبالش بودند که خود را به صحن برسانند و به نمایندگان مجلس آسیب برسانند و دستگاه قانون گذاری کشور را فلج کنند نرسیدند و با حضور به موقع نیروهای ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عرصه ضد گروگان گیری، در محاصره قرار گرفتند و یک تن از آنان به وسیله گلوله از پا درآمد و دو نفر هم خود را منفجر کردند.

علوی گفت: دستاوردهای ملت ایران از این موضوع بیشتر از تروریست‌ها بود، زیرا همیشه وقتی که ملت صدای پای دشمنان را بلندتر شنیده است به سمت همگرایی، وحدت و انسجام ملی حرکت کرده است.

وی افزود: علمای دینی شیعه و سنی و حتی ادیان رسمی مانند مسیحیان و کلیمیان این اقدام تروریستی را محکوم کردند.

علوی گفت: ملت ایران بار دیگر فرهنگ شهادت را تجربه کرد و خون گرم شهادت بار دیگر در رگ‌های جامعه ما به جریان افتاد.

وزیر اطلاعات با اشاره به اینکه دشمنان ایران کوچک نیستند و داعش بازیچه و ابزار دست دشمنان ماست، گفت: دشمن انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بسیار بزرگتر از آنهاست و در رأس دشمنان ما ابرجنایتکاری مانند آمریکاست و اروپا هم غالباً با او همراهی کرده است.

علوی در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری شب شبکه دو سیما افزود: انقلاب اسلامی در منطقه و کشورهای اسلامی از یک سو موجب رویگردانی مردم از سیاست‌های استکباری و حاکمیت هایی که مجری این سیاست‌ها هستند و از سوی دیگر رویکرد ملت‌های منطقه به سمت همگرایی با ملت‌های مسلمان دیگر کشورهای منطقه، مجموع این وضعیت منافع استکبار را مورد تهدید قرار داده است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه همه ملت‌های مسلمان منطقه، دشمن و خطر نخست مسلمانان و منطقه را رژیم صهیونیستی می‌دانستند این همگرایی و همدلی ملت‌های مسلمان می‌توانست امنیت این رژیم را با خطر جدی مواجه کند.

علوی با بیان اینکه آن‌ها برای تأمین امنیت رژیم صهیونیستی به انواع توطئه‌ها و برنامه‌ها دست می‌زنند، گفت: آن‌ها برنامه صلح ننگین کمپ دیوید و اسلو را پیش کشیدند، اما دیدند منجر به امنیت رژیم صهیونیستی نشد سپس میلیارد‌ها دلار اسلحه و حتی سلاح اتمی به این رژیم پوشالی و غاصب دادند، اما این هم نتوانست برای این رژیم امنیت ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه جوشش انتفاضه از درون سرزمین‌های اشغالی، امنیت اسرائیل را به چالش کشیده است، افزود: آن‌ها دیدند آنچه که امنیت رژیم صهیونیستی را به چالش می‌کشد فرهنگ انقلاب اسلامی است که از ایران اسلامی به کشورهای دیگر به صورت یک الگو مورد توجه قرار می‌گیرد و محور مقاومت لبنان، سوریه، عراق؛ جمهوری اسلامی ایران است و این محور مقاومت به فلسطینی‌ها امید، انگیزه و روحیه می‌دهد.

وزیر اطلاعات افزود: آن‌ها دیدند این امنیت از دست رفته را نمی‌توانند با تجهیز خود به انواع سلاح‌ها و یا صلح‌های پوشالی تأمین کنند و متوجه شدند یکی از بهترین راه‌ها این است که ملت‌های مسلمان منطقه را به جان هم بیندازند و این کار را انجام دادند و در عراق و سوریه این وضعیت را ایجاد کردند و اکنون می‌خواهند در ایران هم که به عنوان نقطه جوشان گفتمان انقلاب اسلامی در جهان است این وضعیت را ایجاد کنند بنابراین برنامه ریزی و توطئه و تا جایی که بتوانند این مسیر را دنبال می‌کنند تا بتوانند امنیت اسرائیل را تأمین کنند.

علوی اضافه کرد: باید بار دیگر در روز قدس با مشت‌های گره کرده و با فریاد رسا هم صدا با همه مسلمانان نابودی اسرائیل را سر دهیم.

وزیر اطلاعات گفت: مرتب کدهایی را مبنی بر ورود گروه‌های تروریستی به کشور دریافت می‌کنیم و اغلب موفق به کشف و اشراف اطلاعاتی بر آن‌ها می‌شویم و نسبت به آن‌ها اقدام لازم را انجام می‌دهیم.

وی افزود: همواره نیازمند تکمیل و تقویت اطلاعات از میزان توانمندی تروریست‌ها هستیم و از طرق فنی بر روی این مسئله کار می‌کنیم.

وزیر اطلاعات با اشاره به اینکه سرمایه اصلی ما، مردم هستند، گفت: امروز اطلاعات ۸۰ میلیون نفری داریم و مردم با تماس هایی که با شماره ۱۱۳ ستاد خبری وزارت اطلاعات می‌گیرند اطلاعات و گزارش می‌دهند و در بسیاری موارد از همین طریق موفق به کشف تیم‌های تروریستی شدیم.

علوی با بیان اینکه مردم ایران از مرگ و تهدید نمی‌ترسند، افزود: ملتی که از مرگ نمی‌ترسد اسارت ندارد و تحت تأثیر ترور قرار نمی‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه مردم ما در همه جا نقش تحسین انگیزی داشتند، اضافه کرد: تقدیم ۱۷ لاله گلگون کفن، هدیه‌ای به انقلاب اسلامی در ماه مبارک رمضان بود که ملت ایران عزیزانی را با زبان روزه تقدیم انقلاب اسلامی کرد تا تداوم بخش راه شهدای انقلاب و دفاع مقدس باشد.

وزیر اطلاعات با اشاره به اینکه توطئه دشمنان پایان ندارد، گفت: باید همه ما ازجمله جوانان و اهل سنت هوشیار باشند، دشمن از عناصر قومیتی سوء استفاده می‌کند و سعی می‌کند میان آن‌ها و همچنین مذاهب گوناگون تفرقه ایجاد کند تا ضربه بزند.
حجت الاسلام علوی افزود: دشمن به این نتیجه رسیده است که هیچ عاملی مؤثرتر از مذهب در ایجاد چالش میان ملت و انسجام و وحدت ملی آنان نیست.

وی ادامه داد: دشمنان متوجه شدند بهترین ایدئولوژی تروریسم پرور، وهابیت است و بهترین پشتوانه مالی از تروریست‌ها سرمایه ذخیره شده عربستان که متعلق به مسلمانان است می‌باشد و با سوء استفاده از احساسات، جوانان متدین را با القائات وهابیت به صورت احساساتی درآوردند و آن‌ها را آماده عملیات انتحاری و مانند آن کردند.

علوی افزود: دشمنان بدشان نمی‌آید که ایران را به سرنوشت دیگر کشورهای منطقه دچار کنند، اما به لطف پروردگار از آنجایی که ایران از نعمت بزرگ ولایت فقیه و رهبر هوشیار و حکیم برخوردار است و با وحدت فرماندهی همه نیروهای نظامی، انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی و همه مردم کشور تحت این هدایت و رهبری و راهبرد حکیمانه رهبر معظم انقلاب حرکت می‌کنند توطئه‌ها در عرصه‌های مختلف یکی پس از دیگری خنثی شده است و از این به بعد هم با هوشیاری سربازان گمنام امام زمان (عج) و سایر نیرو‌ها شناسایی می‌شوند و ضربه می‌خورند.

وزیر اطلاعات از مردم به علت حضور پرشور و حماسی در تشییع پیکر شهدای حادثه اخیر تروریستی و همراهی با دولت قدردانی کرد.

علوی با اشاره به اینکه شایعات مختلفی پخش می‌شود، افزود: فضای مجازی، خوب است، اما از طرفی دشمن سعی می‌کند با اشاعه شایعات، احساس ناامنی را در مردم به وجود آورد، اما مردم خیالشان راحت باشد.

وی اضافه کرد: ملت با وجود ترورهای زیاد در اوایل انقلاب، راه خود را همچنان ادامه داده است و امروز کشورمان از نظر اقتدار به مرحله‌ای رسیده که دشمن در عمل جرأت خطا و تعرض به جمهوری اسلامی را ندارد.

علوی گفت: امنیت اجتماعات و امنیت همه کشور در شب‌های ماه مبارک رمضان و مراسم‌های مختلف ازجمله شب قدر برقرار خواهد بود و حواس نیروهای امنیتی و اطلاعاتی کشور جمع است و با اشراف اطلاعاتی، امنیت را در کشور حفظ می‌کنند.

انتهای پیام/س

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.