کشورهایی که از موسم حج امسال محروم شدند

رژیم سعودی نه تنها شهروندان ایرانی، بلکه یمنی‌ها را به خاطر مخالفت با حضور جنبش مردمی انصارالله در صحنه سیاسی، آوارگان فلسطینی که مدارک سوری دارند و شهروندان سوری را از موسم حج امسال محروم کردند.

 

به گزارش راه مبین به نقل از بولتن، آل سعود نه تنها شهروندان ایرانی بلکه شهروندان سوری، یمنی و فلسطینی را هم از  موسم حج امسال محروم کرد تا بر استفاده سیاسی‌اش از فریضه حج برای پیشبرد اهداف و سیاست‌هایش مهر تایید بزند، بسیاری از مقامات، شخصیت‌ها، تحلیلگران و فعالان در کشورهای مختلف، اقدام رژیم سعودی در سیاسی‌کردن موسم حج را به باد انتقاد گرفته‌اند.

رژیم سعودی به جای این‌که از موسم حج به عنوان فرصتی برای وحدت امت اسلام استفاده کند از آن به عنوان ابزاری برای تصفیه حساب‌های خود با کشورهای مخالف و منتقدش سوء‌استفاده می‌کند.این در حالی است که پادشاه سعودی و شیوخ وهابی ادعا می‌کنند در راه وحدت امت اسلام گام برمی‌دارند، در حالی که رژیم سعودی به مهمترین منبع شرارت و ناامنی و بی‌ثباتی در کشورهای اسلامی وعامل بروز موج ویرانگری و کشتار در جهان اسلام در راستای اهداف و منافع رژیم صهیونیستی و آمریکا تبدیل شده است.

رژیم سعودی نه تنها شهروندان ایرانی، بلکه یمنی‌ها را به خاطر مخالفت با حضور جنبش مردمی انصارالله در صحنه سیاسی و جنگی که علیه یمنی‌ها به راه انداخته، سوری‌ها را از پنج سال پیش در پی جنگ جهانی که از طریق مزدورانش علیه سوریه به راه انداخته و به خاطر مخالفت با حضور بشار اسد در قدرت و برخی فلسطینی‌های آواره را هم از ادای فریضه حج امسال محروم کرد که سئوالاتی را درباره چرایی منع این افراد از ادای فریضه حج مطرح کرده است.

ایران بیشتر از کشورهای دیگر در موسم حج گذشته متضرر شد که بیش از ۴۰۰ نفر از حجاج آن در موسم حج گذشته،‌در فاجعه منا جان خود را از دست دادند.

انتقادهای شدید جمهوری اسلامی ایران از آل سعود و تاکید آن بر مقصر بودن این رژیم در بروز فاجعه مشعر منا و ناتوانی‌اش در تامین امنیت حجاج بیت الله الحرام سبب آشفتگی و سردرگمی مقامات سعودی شد . تحلیلگران بر این باورند که تعامل پادشاهی سعودی با پرونده فاجعه منا در سطح مطلوب نیست چه از نظر گزارش‌های آماری درباره قربانیان این حادثه و چه از نظر مشخص کردن مسئولان بروز این فاجعه بزرگ و چه  از نظر پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان، به ویژه اگر در نظر بگیریم که فاجعه منا تنها حادثه سال گذشته نبود و پیش از آن، فاجعه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام رخ داد.

چه کسانی از موسم حج امسال محروم شدند

ایران

سازمان حج جمهوری اسلامی ایران پیش از موسم حج در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که حکومت سعودی باید به صراحت نظرات خود را درباره چگونگی صدور روادید حج و ناوگان نقل هوایی حجاج ایرانی و سطح حمایت امنیتی از آنها برای جلوگیری از فجایع سال قبل اعلام کند، ایران تمایل دارد که دولت سعودی زمینه مناسب را برای اعزام حجاج ایرانی بر اساس روال سال‌های گذشته فراهم کند.

در نهایت حکومت سعودی با وضع شروط ظالمانه و غیر عملی بر خلاف سال‌های گذشته، شهروندان جمهوری اسلامی ایران را از موسم حج امسال محروم کرد، در حالی که مقامات این رژیم پیش از موسم حج ادعا می‌کردند که مانع ورود حجاج ایرانی نخواهند شد، آنها از طریق مقامات و رسانه‌های پرتعدادشان به دروغ می‌گویند که دولت ایران، شهروندان خود را از موسم حج محروم کرد.

رژیم سعودی به خاطر شکست در جبهه‌های مختلف در برابر جمهوری اسلامی ایران از جمله در پرونده سوریه و یمن، با محروم کردن شهروندان ایرانی از فریضه حج تلاش کرد انتقام شکست‌های خود در برابر ایران را از مردم بگیرد.

یمن

پس از تجاوز نظامی حکومت سعودی و متحدان عرب آن به کشور عربی فقیر یمن که با پشتیبانی آشکار آمریکا رخ داده است،‌حکومت سعودی محدودیت‌های زیادی را درباره سفر شهروندان یمنی به حج اعمال کرده و آنها را برای دومین سال پیاپی از ادای فریضه حج محروم کرده است.

عبدالله عامر معاون بخش حج و عمره وزارت اوقاف یمن در یک کنفرانس مطبوعاتی در یمن تاکید کرده بود عربستان سعودی در صدور روادید برای پانزده هزار یمنی به وقت‌کشی پرداخت و فرصت حج را از آنها گرفت. جنبش انصارالله به صراحت اعلام کرد سعودی‌ها، حجاج یمنی را از ادای فریضه حج امسال محروم کردند.

آل سعود به صراحت اعلام کرده با حضور جنبش مردمی انصارالله در صحنه سیاسی و قدرت یمن مخالف است و به همین جنگ ویرانگری را از ششم فروردین ۱۳۹۴ علیه این کشور به راه انداخته است .انصارالله و دیگر گروه‌های مردمی یمن بر استقلال کشورشان تاکید کرده و با سیطره آل سعود و آمریکا بر روند تصمیم‌گیری در یمن مخالف هستند، در حالی که سعودی‌ها خواهان سیطره بر تصمیم‌گیری‌ یمنی‌ها از طریق مزدورانشان در یمن هستند.

نشوی الحرفی در مقاله‌ای در روزنامه الوطن مصر با دروغ بودن ادعای رژیم سعودی مبنی بر رهبری جهان اسلام تاکید کرده است  آیا عربستان که ادعای رهبری جهان اسلام را دارد، تصاویر تخریب و کشتار در سوریه، یمن، عراق لیبی و دیگر مناطق عربی را نمی‌بیند؟کسی نمی‌تواند به دنبال رهبری جهان عرب باشد و از رهبری جهان اسلام حرف بزند مگر اینکه مبانی و اصول نجات آن و حمایت از ملت‌ها و توسعه و پیشرفت آن را در اختیار داشته باشد. باید از در هم آمیختن مسائل  که باعث نابودی جهان اسلامی می‌شود که درصدد رهبری آن هستیم، اجتناب کنیم.

سوریه

برای پنجمین سال پیاپی حاکمان مسلط بر حجاز، مردم داخل سوریه را از عمره و ادای فریضه حج محروم کردند، حکومت سعودی بر خلاف قوانین بین المللی، با هدف جذب گروه‌های مخالف سوری، ۱۱ هزار روادید حج در اختیار آنها قرار داد، این در حالی است که رژیم سعودی از گروه‌های تروریستی تکفیری از جمله جبهه النصره و داعش در برابر ارتش و دولت سوریه حمایت می‌کند.

فلسطین

اوایل سال جاری میلادی بود که مقامات سعودی تصمیم خصمانه‌ای علیه آوارگان فلسطینی مقیم کشورهای عربی اتخاذ و آنها را از ادای فریضه حج محروم کردند.رژیم سعودی در توجیه این تصمیم ظالمانه مدعی شد که با هدف جلوگیری از ورود عناصر تروریستی به پادشاهی سعودی این تصمیم را اتخاذ کرده و فقط شامل آوارگان فلسطینی در سوریه می‌شود، این در حالی است که سعودی‌ها، یازده هزار سهمیه حج در اختیار گروه‌های تروریستی وابسته به خود در سوریه قرار داده‌اند، گروه‌هایی که ریاض به زعم خود آنها را معارضان و انقلابیون سوری می‌خواند.

این در حالی است که منابع فلسطینی، ادعای سعودی‌ها را رد کرده‌اند، واقعیت موجود در سفارتخانه‌های فلسطین در برخی کشورهای عربی خلاف ادعای سعودی‌ها را نشان می‌دهد، چرا که تصمیم آل سعود در محرومیت آوارگان فلسطینی، تمام آوارگان را شامل می‌شود نه سوری‌های دارنده مدارک سوری. این اقدامات، خشم بسیاری از فلسطینی‌های مقیم کشورهای خارجی را به دنبال داشته است، سعودی‌ها با این تصمیم خود،‌آوارگان فلسطینی را از ادای فریضه حج واجب در حالی محروم کردند که برخی از آوارگان فلسطینی سالخورده هستند که با تصمیم ظالمانه سعودی‌ها روبرو شده‌اند.

حاکمان عربستان که همواره سنگ حمایت از مردم فلسطین و سوریه و دیگر ملت‌های عرب را به سینه می‌زنند، در عمل آنها را از ادای فریضه حج محروم می‌کنند و به سوء‌استفاده سیاسی از موسم حج دست می‌زنند، آل سعود به جای بهره‌برداری از موسم حج برای تحقق وحدت مسلمانان، از قدرت و سیطره خود بر مدیریت حج برای خدمت به اهداف و نقش سیاسی و تصفیه حساب‌های منطقه‌ای با مخالفان خود استفاده می‌کند.

البته برخی اخبار و گزارش‌ها از اقدام سعودی‌ها در کاهش سهمیه حج لبنان و عراق به سبب دنباله‌روی نکردن این کشورها از سیاست‌های آل سعود منتشر شده است، برخی رسانه‌های عراقی از رفتار خشونت‌بار ماموران سعودی با زائران عراقی خبر داده‌اند.

رهبر معظم انقلاب در پیام اخیرشان به مناسبت موسم حج تاکید کرده بودند:«بوقهای تبلیغاتی آنان اعم از سیاستمدارانی که رفتار آنان در برابر صهیونیست‌ها و آمریکا ننگ جهان اسلام است، تا مفتیان ناپرهیزکار و حرام‌خواری که آشکارا برخلاف کتاب و سنّت فتوا می‌دهند، تا پادوهای مطبوعاتی که حتی وجدان حرفه‌ای هم مانع دروغ‌سازی و دروغ‌گویی آنان نیست، تلاش بیهوده می‌کنند که جمهوری اسلامی را در محروم‌سازی حجاج ایرانی از حج امسال، متهم نشان دهند. حکام فتنه‌انگیزی که با تشکیل و تجهیز گروه‌های تکفیری و شرور، دنیای اسلام را گرفتار جنگهای داخلی و قتل و جرح بی‌گناهان کرده‌اند و یمن و عراق و شام و لیبی و برخی دیگر از کشورها را به خون آغشته‌اند؛ سیاست‌بازان از خدا بی‌خبری که دست دوستی به رژیم اشغالگر صهیونیست داده و چشم بر رنج و مصیبت جانکاه فلسطینیان بسته‌اند و دامنه‌ ظلم و خیانت خود را تا شهر و روستای بحرین گسترده‌اند؛ حاکمان بی‌دین و بی‌وجدانی که فاجعه‌ی بزرگ منا را پدید آورده و با نام خادمان حرمین، حریم حرم امن الهی را شکسته و میهمانان خدای رحمان را در روز عید در منا و پیش از آن در مسجدالحرام قربانی کرده‌اند، اکنون از سیاسی نشدن حج دم می‌زنند و دیگران را به گناهان بزرگی که خود مرتکب شده یا تسبیبکرده‌اند، متهم می‌کنند. آنان مصداق کامل بیان روشنگر قرآن کریمند که فرمود: وَ اِذا تَوَلّیٰ سَعیٰ فِی الاَرضِ لِیُفسِدَ فیها وَ یُهلِکَ الحَرثَ وَ النَّسلَ وَ اللّهُ لایُحِبُّ الفَساد* وَ اِذا قیلَ لَهُ اتَّقِ اللّهَ اَخَذَتهُ العِزَّةُ بِالاِثمِ فَحَسبُه‌ و جَهَنَّمُ وَ لَبِئسَ المِهاد».

معظم‌له با بیان اینکه شجره خبیثه ملعونه آل‌سعود لیاقت اداره حرمین شریفین را ندارد، تأکید کردند: هیئت حقیقت‌یاب فاجعه منا باید تشکیل شود.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.