کشور بدون درآمد حاصل از فروش نفت هم می‌تواند اداره شود

معاون اول رئیس جمهور گفت: اصرار داشتیم که بودجه در موعد مقرر تدوین و به مجلس فرستاده شود که این پیام به داخل و خارج از کشور داده شود که کشور بدون اتکا به درآمد نفتی هم اداره می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در روز ملی بیمه که در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، با اشاره به حمایت دولت برای صعود رتبه بیمه در دنیا، اظهار کرد: بدون تردید صنعت بیمه یکی از پایه‌های اصلی کشور است. یقینا مهم‌ترین اولویت ایران در همه مقاطع توسعه پایدار و همه جانبه ایران است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: اقتدار کشور در منطقه پرآشوب خاورمیانه یک مسئله بسیار جدی و حیاتی است؛ چرا که اگر اقتدار ایران در منطقه به چالش کشیده شود، منطقه به بحرانی خواهد رسید که دنیا نمی‌تواند به راحتی از کنار آن بگذرد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: ما به عنوان مسئولان بخش اقتصاد وظیفه داریم به مسائل اقتصادی کشور بپردازیم؛ اقتصاد مقتدری که در آن سرمایه‌گذاری مناسب اتفاق بیفتد و در صورت لزوم بتوان از منابع خارجی استفاده کرد.

وی مسئله بیکاری تحصیلکرده‌ها را مشکل اصلی خانوارهای ایرانی دانست و گفت: سیاستهای لازم باید در این زمینه اتخاذ شود.

جهانگیری تصریح کرد: ثبات اقتصادی کشور، پیش نیاز توسعه است و شاخص‌هایی از جمله تورم، نرخ ارز و سود بانکی باید در سایه آن کنترل شوند؛ بر این اساس در دولت یازدهم تلاش کردیم که ثبات را به اقتصاد برگردانده و با دنیا تعامل داشته باشیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده علیه ایران، گفت: آمریکایی‌ها و کشورهایی که با ملت ایران سر دشمنی دارند سعی می‌کنند در مقطعی که کشور به سمت توسعه پیدا کردن می‌رود مشکل ایجاد کنند و البته این بار دست به اقدام عجیبی زدند که آنها را در سطح بین المللی بی آبرو کرد؛ اما به فضل الهی ملت ایران تا کنون سربلند بوده و یک نفر در دنیا نیست که بگوید ایران در موردی تخلف کرده است.

وی تأکید کرد: هدف تحریم‌ها به طور قطع اقتصاد کشور و زندگی مردم است، آنها می‌خواهند بالاترین فشار را به ما وارد کنند. تجربه ثابت کرده است که در دوران تحریم، اولین فشارها به بیماران، کودکان، سالمندان و اقشار ضعیف وارد می‌شود و آمریکا دروغ می‌گوید که می‌خواهد دولت را مد نظر قرار دهد.

جهانگیری در ادامه تأکید کرد: در تمام مراحل تحریم بیشترین فشار به بیماران وارد می‌شود، البته ما قادریم این فشار را با همکاری ملت، مهار کنیم.

معاون اول رئیس جمهور، افزود: ایالات متحده در تلاش است تا فروش نفت را به صفر برساند، سیستم نقل و انتقال پولی ما را دچار مشکل کند، قطعا با فشارها مقابله خواهیم کرد و به جهانیان نشان می‌دهیم که فشارها ما را از کار باز نمی‌دارند.

وی با اشاره به تلاش دولت برای تدوین و ارسال بودجه ۹۸ به مجلس در موعد مقرر، گفت: اصرار داشتیم که بودجه در موقع مقرر تدوین و به مجلس فرستاده شود که این پیام به داخل و خارج از کشور داده شود که کشور بدون اتکا به درآمد نفتی هم اداره می‌شود که البته بعید می‌دانم سهم اتکا به درآمدهای نفتی در بودجه ۹۸ از ۲۵درصد بیشتر باشد.

جهانگیری با تأکید بر اینکه ایران کشوری نیست که بتوان آن‌ را از نظر حمل و نقل محاصره و تحریم کرد، گفت: ایران در شمال و جنوب به دریا متصل است و از نظر ریلی از چین تا اروپا اتصال دارد، ما ۱۵ همسایه داریم که از نظر جاده‌ای با آنها در ارتباط هستیم و نمی‌توان حمل و نقل ایران را محدود کرد.

معاون اول رئیس جمهور، تصریح کرد: از شرکت‌های بیمه‌ای انتظار داریم هیچ نفت‌کشی برای بردن نفت و هیچ کشتی برای واردات به ایران با نگرانی روبه‌رو نشود.

وی با اشاره به تحریم بیمه اتکایی، گفت: اختصاص چند میلیارد دلار به صنعت بیمه برای ارائه پوشش‌های اتکایی برای دولت ایران کار دشواری نیست و دولت در این زمینه در کنار شرکت‌های بیمه است.

معاون اول رئیس جمهور در پایان تأکید کرد: یک مسئله که به صورت جدی از صنعت بیمه انتظار می‌رود، اعتماد عمومی است، چرا که هیچ سرمایه‌ای به این میزان قابل اهمیت نیست.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.