دادگاه بابک زنجانی

جلسه اول دادگاه متهم نفتی تمام شد؛ جلسه دوم فردا صبح

کیفرخواست زنجانی قرائت شد/اتهام افسادفی الارض برای متهم ردیف اول

بابک زنجانی ساعت ۰۸:۰۰ صبح امروز با اسکورت ۷ خودروی پلیس مقابل دادگاه انقلاب حضور یافت.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین،  پس از گذشت ۶۳۰ روز از بازداشت بابک مرتضی زنجانی (دیماه ۹۲) ساعت ۸:۳۰ دقیقه روز شنبه ۱۱ مهرماه نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی آغاز شد.

بر اساس این گزارش بنا بر اظهارات حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه، این پرونده ۲۰۹ جلد بوده که در ۴ هزار صفحه قرار مجرمیت این متهم صادر شده است.

حضور ۴ وکیل از وزارت نفت و ۴ وکیل از سایر متهمان در دادگاه، توقیف کامل اموال بابک زنجانی در سال ۹۲، بدهی ۲ میلیارد یورویی متهم به وزارت نفت، استفاده از سه شناسنامه متفاوت توسط متهم بخش های گفته شده در مورد این پرونده بزرگ است.

وی تاجری است که کار خود را با دباغی آغاز کرد و در گفتگو با رسانه ها گفته بود: بیش از ۷۰ شرکت از جمله شرکت هلدینگ توسعه سورینت قشم، «اولین بانک سرمایه گذاری اسلامی» در مالزی، سهامدار شرکت هواپیمایی انور ترکیه، مؤسسه مالی اعتباری در امارات و بانک ارزش تاجیکستان را داشته و همچنین شرکت هایی در دبی، ترکیه و تاجیکستان دارد و در مجموع آمار کارمندانش به بیش از ۱۷ هزار نفر می رسد.

معاون اول قوه قضائیه در شصت و هفتمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه، گفته بود که در رابطه با این پرونده پنج تن بازداشت هستند و اکنون تعداد بازداشتی ها بیشتر شده است و یکی از مدیران نفتی و ۲ یا سه تن در ارتباط با این پرونده هم بازداشت شده اند. هرچند وکیل این متهم در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد که موکلش حاضر است بدهی هایش را پرداخت کند اما سخنگوی دستگاه قضا در نشست های خبری متعدد از عدم همکاری بابک زنجانی در بازگرداندن پول ها خبر داده و گفته بود، میلیاردر نفتی با کارشناسان و دستگاه قضا آنگونه که باید همکاری نمی کند و اگر همکاری خوبی می داشت زودتر از این ها می شد به نتیجه رسید.

ورود به دادگاه

 

بر اساس گزارش خبرنگار ما، متهم نفتی راس ساعت ۰۸:۰۷ دقیقه  وارد شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب شد.

 
گفتنی است، هم اکنون بیش از ۲۰ خبرگار داخلی و خارجی جلوی درب دادگاه حضور دارند.
 
شایان ذکر است، تا روز گذشته قرار بر غیرعلنی برگزار شدن دادگاه بود که با نظر قاضی پرونده(ابوالقاسم صلواتی) اولین جلسه دادگاه به صورت علنی آغاز شد.

کیفرخواست بابک زنجانی قرائت شد

پس از قرائت قرآن کریم نماینده دادستان کیفرخواست بابک زنجانی و سایر متهمان را قرائت کرد.

جزئیات کیفر خواست

 به گزارش خبرنگار مهرنجفی نماینده دادستان تهران در نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی، کیفرخواست سه متهم پرونده را در ۲۳۷ صفحه قرائت کرد.

بر اساس این گزارش، قرار بازداشت متهمان ۲۷دیماه ۹۲ در شعبه ۶ دادسرای کارکنان دولت برای بابک زنجانی، «ح ف» و «م ش» انجام شد و پرونده در اوایل سال ۹۳ توسط شورای عالی مبارزه با پولشویی مفتوح شده بود که با شکایت وزارت نفت در تاریخ ۲۸ آبان ۹۳ کار پرونده با سرعت بیشتری انجام شد.

نماینده دادستان در دادگاه قرار مجرمیت بابک زنجانی متولد ۱۳۵۲ صادره از تهران را به شرح ذیل اعلام کرد:

۱ـ فساد فی الارض و اخلال در نظام اقتصادی کشور

۲ـ کلاهبرداری گسترده از شرکت ملی نفت ایران

۳ـ کلاهبرداری از بانک اف آی آی بی و جعل حواله بانکی به نام «ی»

۴ـ جعل حواله بانکی از بانک عرب ترک به بانک کنت به حساب آقای «ی»

۵ـ جعل حواله ارزی از بانک اف آی آی بی به بانک مسکن

۶ـ جعل چندین مورد حواله ارزی از بانک کنت به موسسه مالی توسعه

۷ـ جعل دستور انتقال بین بانکی از بانک اف آی آی بی به بانک اسلام

۸ـ جعل حواله نزد بانک مرکزی، جعل اسناد بانک و جعل مهر

۹ـ پولشویی به مبلغ ۱۹۶۷میلیون یورو و نشر اکاذیب

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از قرائت کیفرخواست بابک زنجانی، گردش کار پرونده نزد قاضی قرائت شد.

کیفر خواست دو متهم دیگر پرونده

به گزارش خبرنگار مهرفلاح نماینده دادستان در جلسه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی کیفرخواست دو متهم دیگر پرونده را قرائت کرد.

در کیفر خواست آقای «م ش» متولد ۱۳۴۶ مقیم انگلیس ،فساد فی الارض و اخلال در نظام اقتصادی کشور، مشارکت عالمانه و عامدانه در جعل، کلاهبرداری و پولشویی، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت ملی نفت ایران به مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو، مشارکت در پولشویی به مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو، مشارکت در کلاهبرداری از یک شرکت به مبلغ ۷ میلیون یورو آمده است.

همچنین در کیفر خواست آقای «ح ف» مقیم تهران ،فساد فی الارض و مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور و ضربه زدن به نظام اقتصادی، جعل، کلاهبرداری و پولشویی، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت HK به مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو و مشارکت در کلاهبرداری از سازمان تامین اجتماعی به مبلغ ۴۴۴ میلیارد ین ژاپن، آمده است.

زنی با حقوق ۴ هزار یورویی در پرونده متهم نفتی

به گزارش خبرنگار مهر در ادامه دادگاه بررسی پرونده بابک زنجانی و متهمان دیگر پرونده ،نجفی نماینده دادستان در مورد شرکت های تحت مدیریت بابک زنجانی و نحوه بروز تخلفات و اعضای هیات مدیره توضیح داد.

در این توضیحات عنوان شد که بابک زنجانی ۱۱ شرکت نفتی ثبت کرده و در کشورهای عراق، ترکیه، تاجیکستان و مالزی هم به فعالیت های پولی و بانکی پرداخته است که یکی از مهمترین شرکت های نفتی شرکتی در عراق بوده که بابک زنجانی ۴۹ درصد سهام را از آن خود داشته است.

نماینده دادستان گفت: خرید و فروش طلا، جرثقیل و معاملات بانکی بخشی از فعالیت های شرکت های بابک زنجانی بوده که برخی از افراد در هیات مدیره این شرکت ها حضور فعال داشته اند که یکی از آنها زنی به نام م. م است که حقوق آن ماهیانه ۴ هزار یورو بوده است.

 

 
 
بابک زنجانی وارد دادگاه شد/ 7 خودروی پلیس اسکورت میلیارد نفتی + عکس
 
وکلای پرونده فساد نفتی 
 
دو وکیل از طرف شرکت HK، دو وکیل از طرف شرکت نفت، ، یک وکیل از طرف بابک زنجانی، دو وکیل از طرف معاون اول وی و دو وکیل از طرف معاون دوم وی کار وکالت این پرونده را انجام می‌دهند.

 
بابک زنجانی وارد دادگاه شد/ 7 خودروی پلیس اسکورت میلیاردر نفتی + عکس
 
بابک زنجانی وارد دادگاه شد/ 7 خودروی پلیس اسکورت میلیاردر نفتی + عکس
 
بابک زنجانی وارد دادگاه شد/ 7 خودروی پلیس اسکورت میلیاردر نفتی + عکس
 
شروع جلسه دادگاه
 
جلسه رسیدگی به پرونده میلیاردر نفتی(بابک زنجانی) به ریاست قاضی صلواتی ساعت ۰۹:۰۵ آغاز شد و  بابک زنجاني به همراه وکيل خود برای قرائت کيفرخواست حضور دارد.
 
جلوگیری از ورود خبرنگاران
 
هنوز بسیاری از خبرنگاران پشت درب‌های بسته مانده‌اند و تنها تعداد محدودی از خبرنگاران آن هم به طور سلیقه‌ای موفق شدند، وارد دادگاه شوند.
 
 
اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی آغاز شد + تصاویر
 
قرائت کیفرخواست
 
معاون دادستان تهران ساعت ۰۹:۲۰ کیفرخواست را که در ۲۳۷ صفحه‌ تنظیم شده بود را پشت تریبون قرائت کرد. 
 
بر اساس کیفرخواست
 
متهم ردیف اول ب.ز: افساد فی الارض برای ، افتتاح حساب‌های متعدد با تغییر شماره شناسنامه و نام پدر، مشارکت در اخلال نظام ارزی، جعل ۲۴ فقره اسناد بانکی، پول شویی، کلاهبرداری از شرکت ملی نفت و نشر اکاذیب.
 
متهم ردیف دوم "م_ش": افساد نفتی افساد فی‌الارض، مشارکت درکلاهبرداری، مشارکت در پول شویی.
 
متهم ردیف سوم "ح_ف": افساد فی الارض، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت HK، مشارکت درکلاهبرداری از تأمین اجتماعی و مشارکت در پولشویی.
 
اتهام افساد فی‌الارض برای 3 متهم پرونده/خانم «م.م» ماهانه 4 هزار یورو از بابک زنجانی پول دریافت می‌کرد + تصاویر
 
جزییات بیشتر از پرونده متهم ردیف اول
 
معاون دادستان تهران در جلسه دادگاه اظهار داشت: در مقدمه این پرونده آمده است که طبق گزارش واحد اطلاعات پولشویی وزارت نفت، پرونده‌ای در اوایل سال ۹۲ مفتوح شد و با توجه به اینکه در حساب‌های شرکتی در کیش وجوه کلانی جا به‌ جا شده است رسیدگی از طریق مراجع قضایی تقاضا شد.اتهامات متهم ردیف اول، ۲۸ آبان ۹۳ با شکایت وزارت نفت ثبت شد، همچنین به موجب مشارکت در اخلال نظام ارزی و شکایت‌هایی از سازمان تأمین اجتماعی و بانک مسکن متهم موجب تعقیب در شعبه ۲۶ ناحیه بازپرسی دولت قرار گرفت. شعبه بازپرسی بیش از ۴۰ نوبت فرد را مورد بازرسی قرار داد و ۲۰۰ فرد مطلع پیرامون شرکت‌های متهم به این شعبه فراخوانده شدند.

 
نماینده دادستان تهران در رابطه با زمینه اقدامات مجرمانه متهم نفتی به بحث ناشی از تحریم‌ها، شبکه مالی بانک‌ها و شرکت‌های نفتی و همچنین سیستم نرم افزاری اشاره کرد و گفت: در زمان تحریم تمامی بانک‌ها به جز چند بانک در لیست تحریم قرار گرفتند. همچنین ارتباط سوئیسفی بانک‌های ایرانی با سایر بانک ها قطع بود به همین دلیل «ب . ز» درصدد برآمد که سیستم نرم افزاری طراحی کند. 
 
معاون دادستان تهران با اشاره به اینکه متهم ردیف اول با مساعدت سایر همکاران خود به خریداری بانک‌هایی در تاجیکستان، مالزی و امارات اقدام کرده بود که در قالب آن‌ها به دنبال جابجایی ارز بوده است.

 
نماینده دادستان تهران درباره بانک "ک" گفت: این بانک مجوز فعالیت بانکداری در تاجیکستان دریافت می‌کند. «ح. ف. ه» به عنوان فرد مسئول به این بانک معرفی شده بود. همچنین دو کارمند از یکی از بانک‌های ایران نیز در این بانک استخدام می‌شوند. زنی به نام «م.م» به عنوان کارمند ماهانه ۴ هزار یورو از زنجانی پول دریافت می کرده است.
 
نماینده دادستان تهران گفت: بررسی سوابق سوئیفتی نشان می‌دهد هیچکدام از پیام‌ها واقعی نبوده وهمگی جعلی بوده‌اند، به گونه‌ای که کارمندان زنجانی متن پبام‌ها را به صورت از پیش تعیین شده درسیستم خود داشته‌اند، همچنین درمدت فعالیت زنجانی پیام‌های سوئیفتی میان بانک انصار، مسکن، صادرات، توسعه و تعدادی بانک دیگر رد و بدل شده که فقط در یک فقره و برای خرید یک جرثقیل پیام صحیح منتشر شده و مابقی جعلی است.
 
معاون دادستان تهران بیان داشت: متهم در طول بازپرسی گفته است که منبع ۱۵ میلیارد یورویی در خارج از کشور دارد و همچنین در طول تحقیقات ابتدایی ادعا می‌کرده که حساب کاربری ایمیلش در بانک خود از طرف وزارت اطلاعات ایجاد شده است.
 
معاون دادستان تهران گفت: متهم از طریق کارمندان زندان اوین با بیرون از زندان ارتباط برقرار کرده و از طریق فردی با خواهرش ارتباط می‌گیرد. متهم در زمان تحقیقات نیز دست از جعل برنداشته است.
 

قرایت کیفرخواست بابک زنجانی بیش از ۹۰ دقیقه

 
همچنان پس از ۹۰ دقیقه، قرائت کیفرخواست بابک زنجانی ادامه دارد. "ساعت ۱۰:۴۰"
 
۱۵ دقیقه تنفس
 
با تشخیص قاضی صلواتی، برای ادامه رسیدگی به پرونده «ب.ز» 15 دقیقه تنفس اعلام شد. "ساعت ۱۰:۴۵"
 
حضور خواهران بابک زنجانی
 
۲خواهر بابک زنجانی با چادر در دادگاه حضور پیدا کردند. "ساعت ۱۰:۵۵"

 
شروع مجدد دادگاه
 
قاضی صلواتی دادگاه را با صلوات برای شادی روح جانباختگان فاجعه منا آغاز کرد. "ساعت ۱۱:۰۰"
 
قرایت کیفرخواست بابک زنجانی بیش از ۱۲۰دقیقه
 
با گذشت ۱۲۰ دقیقه از شروع دادگاه، ۵۳ صفحه از کیفرخواست ۲۳۷ صفحه‌ای بابک زنجانی قرائت شده است."ساعت ۱۱:۲۰"
 
پایان جلسه دادگاه
 
با اعلام قاضی صلواتی اولین جلسه دادگاه متهم نفتی پایان یافت، همچنین جلسه دوم محاکمه متهم نفتی فرداساعت ۸:۳۰ صبح برگزار می‌شود. "ساعت ۱۲:۰۰"
 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.