گزینه های ایران در مقابل خروج احتمالی ترامپ از برجام چیست؟

یک رسانه عرب زبان با اشاره به تصمیمی که طی ساعات آتی رئیس جمهور آمریکا درباره برجام خواهد گرفت به گزینه های ایران در مقابل این تصمیم پرداخته است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از مشرق،  رای الیوم در مطلبی با اشاره به خروج احتمالی آمریکا از برجام آورده است: ساعاتی قبل از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تصمیم خود را درباه برجام اعلام کند از گزینه های ایران خبری نیست.

این رسانه می نویسد: کسی که گمان می کند دقایقی پس از اینکه رئیس جمهور آمریکا از برجام خارج شود، ایران مقابله به مثل می کند در توهم به سر می برد و ملت صبور ایران را نمی‌شناسد و گواه صبر آن فرش ایرانی است که سالها وقت می برد تا فرشی با خصوصیت ایرانی بافته شود.

رای الیوم نوشت: اروپایی ها نگران خروج آمریکا هستند به ویژه که آنها تلاش می کنند که حداقل موضع گیری های داخلی که آنها را دنبال رو تصمیم ترامپ می دانند ساکت کنند. اروپایی ها نگران قراردادهایی که با ایران امضا کرده اند و نیز زمینه های سرمایه گذاری در ایران هستند و به این علت به سوی کاخ سفید هروله می کنند تا ترامپ را برای ماندن در برجام راضی کنند.

این رسانه بیان کرد: گزینه های ایران زیاد نخواهد بود اما روشن است؛ اولا، ایران توپ را به زمین اروپا بیاندازد و مدت زمان مشخص کند تا از این توافق استفاده کند و سبک و سیاق جدیدی بدون آمریکا ایجاد شود و این به قدرت اروپایی مربوط می شود.

دوم، بگوید که خروج از برجام را پس از رایزنی با شرکای برجام بررسی خواهد کرد و مفهومش این است که ایران به شکل تدریجی خواهان خروج است تا تحریم ها به یکباره بازنگردد یعنی به دست آوردن زمان و تکیه بر تحولات بین المللی.

سوم که بر اساس برآوردها ضعیف است عقب نشینی به شکل مستقیم و یکباره و بازگشت به غنی سازی و بیرون کردن بازرسان بین المللی و از معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی خارج شود و به این ترتیب ایران آماده رویارویی مستقیم با آمریکا یا اسرائیل شود که جامعه جهانی تلاش می کند از آن پرهیز شود.

رای الیوم نوشت: در پایان چه ترامپ این توافق را کامل کند یا خارج شود پس از اصرار آمریکا بر عدم فرمانبرداری به شروط توافق؛ آنرا بسیار ضعیف کرده و تهران باید باز اندیشی کند به نحوی که منافعش را تامین کند صرف نظر از تصمیم احتمالی ترامپ.

 

 

 

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.