۱۰۰ هزار دانش آموز در معرض خطر اعتیاد در کشور وجود دارد

کیایی از وجود حدود ۱۰۰ هزار دانش آموزان در معرض خطر اعتیاد در کشور خبر داد و گفت: برخی از این دانش آموزان یا تجربه مصرف را داشته یا در معرض این آسیب قرار دارند.»

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از افکار،  فاطمه عباسی رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اظهار کرد: طرح نماد یک طرح ائتلافی است و با مشارکت نهادهایی چون آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، سازمان بهزیستی کشور، قوه قضائیه و سایر دستگاه‌ها در مدارس کشور برای پیشگیری از اعتیاد و درمان دانش‌آموزان معتاد پس از شناسایی به اجرا درآمد.

وی در ادامه تصریح کرد: سازمان بهزیستی کشور در اجرای طرح «نماد» در بخش تدوین و تهیه بسته‌های روانشناسی و مددکاری پیشگیری از اعتیاد دانش‌آموزان و درمان مواردی که بضاعت مالی ندارند و یا بی‌سرپرست هستند، مشارکت دارد.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: در اجرای طرح «نماد» سامانه معتبری در وزارت آموزش و پرورش برای شناسایی و درمان دانش‌آموزان معتاد و همچنین برای شناسایی کودکان و نوجوانان در معرض خطر اعتیاد راه اندازی شد.
درمان دانش‌آموزان معتاد کم بضاعت بر عهده بهزیستی است

عباسی در ادامه اضافه کرد: بهزیستی در اجرای طرح «نماد» تنها در زمان ارجاع دانش‌آموزان معتاد که بضاعت مالی ندارند، مداخله  و موارد این چنینی را به مراکز درمان منتقل می‌کند و اگر پس از درمان صلاحیت خانواده کودک تایید نشود، بر اساس قوانین به مراکز نگهداری از کودکان و مراکز اقامتی سازمان بهزیستی کشور منتقل می‌شوند.

وی افزود: در حال حاضر آمار دانش‌آموزان معتاد همان آماری است که آموزش و پرورش منتشر کرده و بهزیستی به عنوان یکی از اعضای کارگروه مشارکت کننده در طرح «نماد»، مسئولیت رسیدگی به درمان دانش‌آموزانی را برعهده دارد که از میان آمار ۱۰ هزار دانش‌آموز معتادی که اعلام شده است،  از بضاعت مالی مناسبی برخوردار نیستند.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در ادامه یادآور شد: در حال حاضر در برخی از استان‌ها مراکز اقامتی ترک اعتیاد ویژه دانش‌آموزان معتاد وجود دارد و ظرفیت این مراکز برای درمان اعتیاد کودکان و نوجوانان شناسایی شده در طرح «نماد» مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شایان ذکر است؛  طی روزهای اخیر منصور کیایی مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش، از وجود ۱۰ هزار دانش‌آموز معتاد در کشور خبر داد و گفت: این دانش‌آموزان کسانی هستند که پس از تجربه مصرف اولیه موادمخدر به مصرف خود ادامه داده و امروزه نیازمند درمان هستند.

کیایی همچنین از وجود حدود ۱۰۰ هزار دانش آموزان در معرض خطر اعتیاد در کشور خبر داد و گفت: برخی از این دانش آموزان یا تجربه مصرف را داشته یا در معرض این آسیب قرار دارند.»

 

 

 

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.