رحمانی فضلی:

۱۷۰ هزار رای باطله نام کاندیدای سابق را نوشته بودند

وزیر کشور گفت: در این دوره از انتخابات یک میلیون و ١٥٠ هزار آراى باطله داشتیم که این تعداد طبیعى به نظر میرسد.در یک مورد ١٧٠ هزار راى باطله داشتیم که نام کاندیداى سابق رانوشته بودند.

 

به گزارش راه مبین به نقل از افکار، عبدالرضا رحمانى فضلى وزیر کشور در برنامه گفت و گوى ویژه خبرى دوم خرداد  با اشاره به نقاط قوت  انتخابات۹۶ گفت: انتخابات امسال به دلیل اینکه با انتخابات شوراى شهر همزمان بود از اهمیت فراوانى برخوردار بود و ما ٣قانون را باید همزمان اجرا میکردیم  که این امر باعث شد مجریان انتخابات کار دشوارى را داشته باشند.

 
وى افزود: حضور پرشور مردم در انتخابات و مشارکت ٧٣درصدى  باعث شد تا کار براى مجریان انتخابات آسان شود، در حوزه اجرا در ١٤١ شهرستان انتخابات شوراى شهر را الکترونیکى برگزار کردیم و در برخى از شهرها ظرف ٤٥ دقیقه نتیجه انتخابات  اعلام شد .
 
وزیر کشور  گفت: امیدواریم تجربه برگزارى این انتخابات، در انتخابات هاى آینده الگو شود در این انتخابات ٩٦ درصد از راى دهندگان احراز هویت شدند که اقدام بزرگى در جلوگیرى از تخلفات انتخاباتى بود.

رحمانى فضلى با اشاره به تامین مناسب امنیت انتخابات تصریح کرد: دو موضوع امنیت و سلامت انتخابات براى ما بسیار اهمیت داشت؛ در ایام انتخابات ما هیچ نا امنى در کشور نداشتیم. در ایام انتخابات ١٧٠٠  تجمع چندصدهزار نفره برگزار شد که هیچ مساله امنیتی در آن رخ نداد  و حتی خون از دماغ یک نفر هم نیامد؛در روز آخر در مشهد دو تجمع همزمان تشکیل شد که هیچ مشکلى پیش نیامد.

 
وزیر کشور با بیان اینکه انتخابات در سلامت کامل  برگزار شد  گفت:در تمام مراحل در هماهنگی کامل با شورای نگهبان بودیم.حضور پر قدرت مردم در انتخابات باعث شد تا توطئه هاى دشمنان خنثى شود و برگزارى انتخابات در این سطح در کشور جواب خوبى به دشمنان و کشور هایی بود که هیچ نسبتى با دموکراسى و انتخابات ندارند.
 
وى در مورد اعتراضات نسبت به عدم اعلام آمار تفکیکى استان ها تصریح کرد:  در شعب اخذ راى ٣ تا ٥ نفر از نمایندگان شوراى نگهبان حضور داشتند و در کنار آنها تیمى ٢٠ نفره متشکل از بازرسان ، مجریان و نمایندگان فرماندارى هم بودند،.پس از  شمارش آرای صندوق ها، نتایج آن به شوراى نگهبان ارسال می شد.
 
رحمانی فضلی با بیان اینکه تمامى شعب بخش ها در شهرستان ها آرایشان شمارش می شد و سپس برای تجمیع به فرماندارى فرستاده شد گفت: پس از این مرحله نتایج آن به تهران فرستاده می شد و مجدد هیئت مرکزى اجرایی این آمار را بررسى می کرد و آن را تایید مینمود.

وی در ادامه تصریح کرد:صبح شنبه ٣٠ خرداد پس جلسه با شوراى نگهبان و به دست آمدن سقف آمار موجود اولین آمار را اعلام کردیم .برخى گمان می کنند که شمارش آرا آسان است اما باید گفت که این مرحله نیز نیازمند طى کردن روال قانونى خود است و ما هیچ گاه دقت و صحت را فداى سرعت نخواهیم کرد ؛ زمانى هم  که صحت انتخابات توسط شوراى نگبان تایید شود ما در وزارت کشور آمار تفکیکى استان ها و شهرستان ها را اعلام خواهیم کرد.
 
۱۷۰ هزار رای باطله نام کاندیدای سابق را نوشته بودند

وزیر کشور در پاسخ به سوالى در مورد آمار واجدین شرایط در استان هاى کشور و همچنین میزان آراى باطله اظهار داشت: ٩٤ درصد جمعیت یزد و ٩١ درصد جمعیت مازنداران رای دادند که استان هاى خراسان جنوبى و قم نیز جز استان هایی بودند که کمترین مشارکت را داشتند.در این دوره از انتخابات یک میلیون و ١٥٠ هزار آراى باطله داشتیم که این تعداد طبیعى به نظر میرسد.در یک مورد ١٧٠ هزار راى باطله داشتیم که نام کاندیداى سابق رانوشته بودند.

وى با اشاره به نقش نیروى انتظامى در برقرارى امنیت انتخابات اظهار داشت:نیروى انتظامى بیشترین نقش را در برقراى امنیت انتخابات داشته است؛البته در کنار آن قواى محترم مقننه و قضاییه ، سپاه ، ارتش و وزارت اطلاعات نقش بسیار مهمى را ایفا کردند .
 

رحمانی فضلی در بخش دیگری از اظهاراتش در خصوص اینکه مهمترین ابهامی که به نحوه اجرای انتخابات وارد شده چه بوده، گفت: بحثی که باعث تاثر ما شد و بابت آن از مردم هم عذر خواستیم این بود که حدود یک میلیون نفر در صف رای گیری بودند اما با توجه به اینکه ساعت از ۲۴ گذشته بود دیگر نمی شد رای گیری را ادامه داد.

در کل کشور، حدود یک میلیون نفر  نتوانستند به دلیل پایان زمان رای گیری در انتخابات شرکت کنند

وی افزود: اینکه گفته می شود ۴ میلیون نفر پشت صف مانده بودند تنها یک برآورد و تخمین است و تخمین  وزارت کشور نیز  به عنوان مسئول امر برگزاری انتخابات حدود یک میلیون نفر در کل کشور است.

وزیر کشور با بیان اینکه برآوردها و گزارشات در این باره متفاوت است گفت: این امر به معنای این نبوده که پیش بینی های لازم صورت نگرفته بوده است چراکه ما در انتخابات امسال نسبت به انتخابات سال ۹۲، شعبه ها را بیست و یک درصد افزایش دادیم ضمن آنکه تعداد افراد داخل شعبه ها نیز جهت سهولت کار افزایش پیدا کرده بود و روند کار را در فرآیند تصمیم گیری تسریع کردیم.

رحمانی فضلی ادامه داد: تقریبا در تهران هر ۴۸ ثانیه یک رای و در کل کشور هر یک دقیقه یک رای از مردم گرفتیم اما در مناطق خاصی از شهرها، توزیع شعب به گونه ای بود که مشکل ترافیک را داشتیم، به طور مثال در تهران از ساعت ۹ و ۱۰ شب در خیلی از مناطق رای گیری افت داشت.

 

بین ساعت ۱۲ تا ۱۳ و ۱۹ تا ۲۰ بیشترین حضور مردم را در شعب اخذ رای داشتیم

وی با اعلام اینکه بین ساعت ۱۲ تا ۱۳ و ۱۹ تا ۲۰ بیشترین حضور مردم را در شعب اخذ رای داشتیم گفت: تا ۲۵۰، ۳۰۰ هزار نفر؛ ظرفیت رای گیری داشتیم اما توزیع جمعیت در درون شعبه ها یک توزیع نرمالی نبود به گونه ای که از ساعت ۹ شعبه های قسمت مرکزی و جنوبی تهران خالی شد ولی در قسمت شمالی تراکم جمعیت را شاهد بودیم.

وزیر کشور افزود: در ساعات پایانی رای گیری، هجوم و تراکم مردم به اندازه ساعات میانی نبود و بیشترین تراکم متعلق به مناطق شمالی شهر بود.
 
رحمانی فضلی با بیان اینکه در این دور از انتخابات جهت تمدید زمان رای گیری به توافق نرسیدیم گفت: برای اینکه مشکلی در روند رای گیری به وجود نیاید در اولین اقدام صندوق های سیار به مناطق پر تراکم فرستادیم ضمن آن که با شورای نگهبان توافق کردیم هر کسی فقط کد را روی برگه تعرفه بنویسد.

وی با تاکید بر اینکه باید به سمت انتخابات الکترونیک برویم اظهار داشت: اگر شعبه ها را الکترونیک کنیم یقین بدانید که میزان معطلی برای اخذ رای  زیر ۳۰ ثانیه خواهد بود.

کمبود تعرفه نداشتیم

رحمانی فضلی در خصوص ابهامات به وجود آمده مبنی بر کمبود تعرفه نیز بیان داشت: مبنای ارسال تعرفه برای هر شهر میزان مشارکت آن ها در دوره های گذشته است اما ما این دوره به میزان تمام افرادی که می توانستند رای بدهند تعرفه ارسال کردیم.

وی افزود: کمبود تعرفه نداشتیم( به هیچ جایی تعرفه جدید ارسال نکردیم) و بیشترین معطلی برای تامین کمبود تعرفه در یک شعبه یک ساعت و نیم بوده است.

وزیر کشور با اعلام اینکه در تعرفه ها ۱۴ نوع رمز امنیتی گذاشته بودیم ادامه داد: چاپ، قرنطینه، حمل، نگهداری و توزیع تعرفه ها دارای پروتکل است و به جرات می توانم بگویم حتی یک تعرفه تقلبی در کشور نداشتیم.
 
 

شیرینی انتخابات را با اخبار جعلی تخلفات تلخ نکنیم

 

رحمانی فضلی با بیان اینکه از دست اندرکاران کار رسانه و فضای مجازی خواستارم که شیرینی این حماسه عظیم را با تولید اخبار جعلی و طرح مسئله تخلف در فضای عمومی جامعه تلخ نکنند، گفت: نامزدی که ادعا دارد تخلف شده راهش مشخص است؛ سه روز فرصت است که اعتراض ها را به شورای نگهبان ارسال کنند و شورا هم تا ۱۰ روز فرصت دارد که به اعتراضات رسیدگی  کند ؛ وقتی به عدالت و صحت عمل شورای نگهبان اعتماد داریم، این کارها جز تخریب نتیجه ای ندارد و شورای نگهبان هم تحت تاثیر این تبلیغات قرار نخواهد گرفت.

وی افزود: همزمان همه شکایت ها به وزارت کشور هم فرستادن شده ؛ گفتند در صد شهر چون می دانستند فلانی آن جا رای می آورد تعرفه کم فرستادند اما ما آمار جزئی تعرفه ها را برایشان ارسال کردیم.

وزیر کشور ادامه داد: همه فیلم هایی که در فضای مجازی منتشر شده که نشان می دهد تعرفه ها جعل شده را تکذیب می کنم؛ تمام این فیلم ها را حراست ، ناجا و وزارت اطلاعات بررسی کردند و اعلام کردند ساختگی است.

رحمانی فضلی در پایان اظهار داشت: اینکه رئیس جمهور در نشست خبری روز گذشته خود اعلام کردند اگر می گذاشتند آن ۴ میلیون نفری که در صف مانده بودند رای بدهند به آرای من اضافه می شد، خطاب ایشان بنده بودم.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.