بودجه نظامی سه کشور

۳ بودجه نظامی بزرگ جهان متعلق به چه کشورهایی است؟

آمریکا، چین و عربستان سعودی، ۳ بودجه نظامی بزرگ جهان هستند.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از عصر ایران، موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم (SIPRI) در تازه ترین گزارش خود که روز سه شنبه منتشر شده است، از افزایش یک درصدی هزینه های نظامی جهان در سال ۲۰۱۵ در مقایسه با سال ۲۰۱۴ خبر داد.در گزارش جدید موسسه صلح استکهلم آمده است هزینه های نظامی جهان برای نخستین بار در طی سال های اخیر در سال ۲۰۱۵ به مدد عواملی چون جنگ با داعش و بحران های خاورمیانه و تجاوز نظامی عربستان سعودی به یمن به میزان ۱ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۴ افزایش یافته و به ۱٫۷ تریلیون دلار رسیده است.

در این گزارش در تشریح علل افزایش هزینه های نظامی جهان به موضوعاتی چون توسعه طلبی های نظامی چین در دریای جنوبی چین و الحاق شبه جزیره کریمه از سوی روسیه به قلمروی این کشور و حمایت مسکو از جدایی طلبان اوکراین به عنوان دیگر علل افزایش هزینه های نظامی جهان در سال ۲۰۱۵ اشاره شده است.

بنا بر این گزارش برای کارخانه های سازنده تجهیزات نظامی جهان حملات هوایی به مواضع داعش در عراق و سوریه و حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان به مواضع گروه انصار الله در یمن، به معنای فروش بیش از پیش میلیاردها دلار تجهیزات نظامی است.

در این گزارش آمده است ایالات تحده آمریکا در سال ۲۰۱۵ با بودجه نظامی ۵۹۶ میلیارد دلاری و چین با ۲۱۵ میلیاد دلار در جایگاه نخست و دوم بیشترین بودجه نظامی جهان قرار گرفته اند و پس از این دو کشور عربستان سعودی با ۸۷٫۲ میلیارد دلار بودجه نظامی در جایگاه سوم قرار گرفته است.

بودجه نظامی سال ۲۰۱۵ عربستان در مقایسه با بودجه نظامی این کشور در سال ۲۰۰۶ دو برابر شده است.

همچنین بر اساس گزارش موسسه مطالعات صلح بین المللی استکهلم برای نخستین بار از سال ۲۰۱۱ بودجه نظامی جهان در سال ۲۰۱۵ شاهد رشد بوده است.

در این گزارش آمده است دولت عراق نیز در سال ۲۰۱۵ بودجه نظامی معادل ۱۳٫۱ میلیارد دلار داشته است و بودجه نظامی این کشور در سال ۲۰۱۵ در مقایسه با بودجه نظامی این کشور در سال ۲۰۰۵ – سال آغاز بازسازی ارتش عراق – 5 برابر رشد داشته است.

در گزارش موسسه مطالعات صلح استکهلم به تلفات غیر نظامی حملات یک سال گذشته عربستان سعودی و امارات به یمن و استفاده این کشورها از جنگ افزارهای تولید آمریکا علیه غیر نظامیان یمنی به عنوان یک چالش جدی حقوق بشری دولت ایالات متحده آمریکا در زمینه فروش بیشتر تجهیزات نظامی به کشورهای عربی منطقه خاورمیانه اشاره شده است.

موسسه صلح استکهلم پیش بینی کرده است با تدوام بحران های خاورمیانه از جمله با ادامه جنگ در یمن و جنگ علیه داعش بازار خرید تجهیزات نظامی در سال ۲۰۱۶ نیز به داغی سال ۲۰۱۵ باشد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.